معرفی گیاه آپارتمانی شفلرا

سه‌شنبه 13 خرداد 1399 گل و گیاه

گیاه شفلرا بومی سرزمین استرالیا است و برگ های سبز رنگ روشن براق و چرمی دارد. در این گیاه دمبرگ ها بلند و در بخش انتهایی برگ های پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به ۸ عدد می‌رسد.

ارتفاع گیاه شفلرا در صورت فراهم بودن شرایط مطلوب به بیش از ۳ متر هم می‌رسد. برعکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه انتهایی شاخه های جانبی رشد می‌کنند، در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

این گیاه به نام چتری نیز معروف است . همچنین می توان به مدت طولانی به عنوان یک گیاه خانگی از آن استفاده کرد .این گیاه از 20 گونه گیاهان استوایی ، استوایی همیشه سبز، درختی ودرختچه ای تشکیل یافته است

نام علمی این گیاه Schefflera actinophylla و نام انگلیسی آن Octopus tree – Australian ivy palm میباشد.

انواع شفلرا

اکتینوفیلا که مشهورترین نوع آن است و دارای برگ های لوزی شکل می باشد که می توانند تا 15 سانتیمتر هم رشد کنند .

اربوریکولا که نوع کوچک تر این گیاه است و می توان در داخل خانه و باغچه نیز از آن استفاده کرد که برگ های آن بین 5 تا 8 سانتیمتر هستند و معمولا به صورت توده ای و انبوده رشد می کنند. معمولا خالخالی های کرم رنگ بر روی برگ های این گیاه دیده می شود که باز هم انواع مختلفی از این نوع نوع وجود دارد .

نور:

گیاه شفرا به نور متوسط غیر مستقیم نیاز دارد بهتر است هفته ای یک بار به یک محیط که دارای نور زیاد است منتقل شود در غیر این صورت بعد از مدتی گیاه شادابی خود را از دست خواهد داد.

گیاهخواری

دما:

بهترین دما جهت رشد گیاه شفلرا ، دمای ما بین ۲۰ الی ۳۰ درجه سانتی گراد میباشد.

آبیاری:

جهت آبیاری گیاه شفلرا اجازه دهید رویه خاک کاملا خشک شود در غیر این صورت آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد و برگها به رنگ قهوه ای تغییر رنگ میدهند.

خاک:

بهترین خاک برای گیاه شفلرا خاک کوکوپیت میباشد که با مقدار خاک و کود آماده مخلوط شود.

شفلرا مراقبت آسانی دارد و فقط کافی است که آن را در یک ناحیه روشن قرار دهید تا نور خورشید مستقیما به آن برسد و رطوبت محیط را نیز بالا ببرید . 

هرس کردن این گیاه نیز در بعضی از مواقع در صورت بزرگ بودن گیاه ضروری است. همزمان که سن گیاه بالا می رود، برگ های آن کم کم کاهش پیدا می کنند که در چنین مواقعی برای اینکه گیاه را به رشد بهتر تحریک کنید، باید نوک برگ و شاخه های آن را بچینید تا دوباره به رشد کردن تحریک شود.

 

تکثیر گل قاشقی

گیاه آپارتمانی دیفن باخیا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا