معرفی گیاه آشیانتوس

سه‌شنبه 2 اسفند 1401 گل و گیاه

مشخصات گیاه آشیانتوس

نام علمی : Aeschynanthus Japhrolepis

نام رایج : سبد انگور

نوع گیاه : همیشه سبز/ آپارتمانی

سمی بودن : سمی نیست.

قد حدودی گیاه : 40-30 سانتی متر

دشواری نگهداری : معمولی

سایز حدودی گلدان مناسب: 15 سانتی متر. ( هر سال گلدان آن را عوض کنید.)

 

معرفی گیاه آشیانتوس

نام علمی آن برگرفته از کلمه یونانی به معنی شرم و خجالت است. حقیقتا نمیدانیم که چرا این نام را برای آن انتخاب کرده اند. اما هر چه که هست، ما نه تنها از آشینانتوس خجالت زده نیستیم، بلکه با افتخار آن را برای خانه‌های خود انتخاب می‌کنیم. برگ‌های لایه لایه آن به همراه گل‌های زیبایش که شبیه رژ لب هستند و توجه تمامی پرنده ها را به خود جلب می‌کنند و در منزل هم با اضافه کردن رنگ و طراوت به محیط، تمامی نگاه ها را روی خود خیره می‌کنند. اگر در آپارتمان ساکن هستید، می توانید گل و گیاهان آپارتمانی مقاوم به نور کم و سایه را در فضای خانه پرورش دهید.

معرفی گیاه آشیانتوس 

معرفی گیاه آشیانتوس

نور مناسب گیاه آشیانتوس

برای افزایش میزان گلدهی، باید گیاه را در داخل خانه، و در نقطه‌ای نورگیر قرار دهید جایی که ضمن دریافت کافی نور خورشید، اشعه‌ای مستقیم به آن نتابد. در نزدیکی یک پنجره در قسمت شرقی و یا غربی منزل شما، مکان مناسبی است.

آبیاری صحیح گیاه آشیانتوس

مطمئن‌ترین راه برای آبیاری آشیانتوس این است که اجازه بدهید قبل از هر بار آبیاری، یک چهارم بالایی خاک خشک شود. به عبارت دیگر، اگر صبر کنید و گیاه را فقط در حالی که خشک شده باشد آبیاری کنید، گل‌دهی را نیز تقویت می‌کنید.

نور مناسب گیاه آشیانتوس 

نور مناسب گیاه آشیانتوس

دمای مناسب گیاه آشیانتوس

دمای 29-21 درجه سانتیگراد در طی روز و 21-18 درجه سانتیگراد در طی شب برای این گیاه مناسب است. گاهی نیز دمای 24-16 درجه به شکل عمومی برای این گیاه مناسب معرفی شده است. دمای محیط اطراف این گیاه نباید از 16-15 درجه سانتیگراد پایین‌تر بیاید.

خاک گیاه آشیانتوس

از خاکی غنی و سبک و با زهکش خوب باید استفاده کرد. استفاده از مخلوط شن و پیت موس محیط مناسبی را ایجاد می‌کند. کاهش رشد و گلدهی گیاهان بالغ ممکن است به دلیل کمبود مواد غذایی باشد.

خاک گیاه آشیانتوس 

خاک گیاه آشیانتوس

میزان رطوبت گیاه آشیانتوس

این گیاه بخاطر شرایط بومی که داره نیاز زیادی به رطوبت بالا داره (حدود ۶۰ الی ۷۵ درصد رطوبت) پس سعی کنید به روش های مختلف براش رطوبت خوبی فراهم کنید و به هیچ وجه در مقابل سیستم های گرمایشی و سرمایشی قرار ندید چون گیاه دچار مشکل خواهد شد

هرس کردن گیاه آشیانتوس

گیاه اشینانتوس سالی یک مرتبه بعد از فصل گلدهی نیاز به هرس دارد برخی از ساقه‌‌ها که خیلی بلند شده اند کوتاه می‌شوند طوری که ۱۳-۱۱ سانتیمتر از آنان باقی بماند.

هرس کردن گیاه آشیانتوس 

هرس کردن گیاه آشیانتوس

آفات گیاه آشیانتوس

گیاه در تابستان پژمرده شده است هوا خیلی گرم و گیاه خیلی تشنه است،گلدان ها را به مدت ۱۵ دقیقه به سطل یا تشت پر از اب ببرید.سپس خارج کنید،مواظب ابیاری منظم و طبق ستور باشید.

برگها در زمستان سقوط میکنند هوا خیلی سرد است،گلدان ها را به محل گرمتری منتقل کنید،چنانچه در تابستان برگها سقوط نموده و گلها ظاهر نمیشوند،هوا خیلی سرد و خشک است،گیاه را به محل گرمتری منتقل نموده و ابیاری را تنظیم کنید.

ساقه های گیاه دراز و منحرف هستند هوا خیلی تاریک است،گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید(در صورت نیاز افتاب مستقیم)

برگها زرد رنگ و سطح زیرین انها دارای تار عنکبوت است کنه ریز قرمز عامل ان است،با پارچه و یا اسفنج سطح زیرین برگها را تمیز کنید و با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور گیاه را سمپاشی کنید تا علائم برطرف گردد،تامین رطوبت و غبارپاشی در کاهش افت موثر است.

برگها خشک میشود هوا خیلی خشک است،در بهار و تابستان غبارپاشی روزانه را با اب سبک و ولرم فراموش نکنید،با ریختن اب در زیرگلدانی سنگریزه دار رطوبت دائمی و پایدار ایجاد کنید.

انواع گیاه آشیانتوس 

انواع گیاه آشیانتوس

انواع گیاه آشیانتوس

آشیانتوس لانگیسالیس : این گونه رو به عنوان گیاه نمیه خزنده میدونند که گلهایی به رنگ قرمز و برگ های به رنگ سبز و سفید داره.
آشیانتوس برکتیتوس : گونه ای رو به عنوان گیاه آویز و بالا رونده استفاده میکنند که دارای گل های قرمز رنگ است.
آشیانتوس پولچر : این گونه هم جزو گونه های اویز و بالا رونده است که دارای برگهایی به رنگ قرمز و زرد است.
آشیانتوس جافرولپسیس : رنگ برگهای این گونه سبز روشن و بسیار براق است که رنگ گلهای اون قرمز و نارنجی است.
آشیانتوس رادیکانز : از دیگر گونه های خزنده این گیاه که دارای گلهایی به رنگ رنگ قرمز و نوار های کرم رنگ است و به عنوان گونه نادر و زیبا هم شناخته میشه رادیکانز است.
آشیانتوس مورموراتوس : این گونه گلهایی به رنگ زد که مایل به سبز است داره و بسیار پرطرفدار است.
آشیانتوس اشپسش : گونه اشپسش دارای گلبرگهایی به رنگ نارنجی و قرمز است که در شرایط خوب تا ۶۰ سانتی متر هم میتونه رشد داشته باشد

معرفی گیاه کاکتوس غوره ای

درخت بونسای افرای ژاپنی

درخت بونسای افرای ژاپنی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا