معرفی کتاب های بسیار جذاب م. مودب پور

سه‌شنبه 13 دی 1401 کتاب
م. مودب پور

م. مودب پور کیست؟

«سید مرتضی مودب پور» معروف به «م. مودب پور»، نویسنده رمان های ایرانی جذاب، در سال 1337 در تهران متولد شد.وی فعالیت نویسندگی خود را از سال ۱۳۷۸ خورشیدی آغاز نمود و در زمینهٔ «رمان» به خلق آثاری چون؛ پریچهر؛ یاسمین، یلدا، گندم، رکسانا، خواستگاری یا انتخاب و شیرین پرداخته‌است. اطلاعات موثقی از وی در دست نیست چرا که هرگز مصاحبه‌ای انجام نداده‌است.

به روایتی همسر وی ماندانا معینی (زاده ۱۳۴۲) است که وی نیز به کار نویسندگی مشغول بوده‌ است، حاصل ازدواجشان فرزندی به نام فربد است که طراح جلد کتاب های وی نیز می باشد.

مودب پور خالق چندین رمان در ژانرهای عاشقانه، اجتماعی است که با استقبال خوبی از طرف مخاطبان، خصوصا نسل جوان، مواجه شده است. وی فعالیت نویسندگی‌اش را در سال 1378 با انتشار رمان پریچهر آغاز کرد. ازجمله دیگر آثار م. مودب پور می‌توان به رمان‌های معروف یاسمین، گندم، یلدا، شیرین و رکسانا اشاره کرد. در ادامه، نگاهی به بیوگرافی مرتضی مودب پور خواهیم داشت.

کتاب های م. مودب پور

کتاب رکسانا
کتاب شب پره ها
کتاب شیرین
کتاب گندم
کتاب یلدا
کتاب پریچهر
کتاب یاسمین
کتاب آن تابستان
کتاب چند روز ابری
کتاب دریا
کتاب کژال
کتاب بوی نا
کتاب خواستگاری یا انتخاب
کتاب نخل های کردابی
کتاب ننه سرما
کتاب انزوا

 

1-کتاب یاسمین

کتاب یاسمین روایت عشق و شرافت دانشجویی به نام «بهزاد» است، پسری خودساخته، پاک و ساده از قشر ضعیف جامعه که در نوجوانی خانواده‌اش را از دست می‌دهد و به‌تنهایی کوله‌بار مشکلات زندگی را به دوش می‌کشد. بهزاد علی‌رغم تمام سختی‌ها و مشکلات وارد دانشگاه می‌شود. در سال‌های آخر دانشکده پزشکی، بذر تازه‌ای در سرنوشت او جوانه می‌زند، بهزاد دل در گرو عشق دختری به نام «فرنوش» می‌بندد که این عشق سوزان، داستان‌های تازه‌ای را برایش رقم می‌زند.

4Yemen www.thedailybeast.com 4

2-کتاب گندم

کتاب گندم همچون دیگر آثار م. مودب پور، دارای درون‌مایه‌ای عاشقانه و اجتماعی است. قهرمانان این داستان را دختری به نام «گندم» و پسری به نام «سامان» تشکیل می‌دهند. گندم از خانواده‌ای مرفه است که پس از پی بردن به موضوعی، دچار مشکلات روحی شده و خانواده را ترک می‌کند. ترک خانه و تلاش سامان برای یافتن گندم، ماجراهای جذابی را برای این دو شخصیت رقم می‌زند. آشنایی با پسری به نام نصرت و ….

 

2country afghanistan newsela.com 5

3-کتاب پریچهر

 

کتاب پریچهر یکی از پرفروش‌ترین آثار م. مودب پور است که بارها به تجدید چاپ رسیده است. قهرمان اصلی این داستان پسری ثروتمند به نام «فرهاد» است که پس از سال‌ها دوری از وطن، ترک دیار غربت کرده و در کارخانه پدر مشغول کار می‌شود. موقعیت اجتماعی او سبب شده تا دختران زیادی جذب او شوند اما دل فرهاد در گرو عشق دختری خیالی است که به ناگاه در زندگی حقیقی‌اش با او مواجه می‌شود؛ «فرگل» همبازی دوران کودکی‌اش، رؤیای به حقیقت پیوسته‌ای که ماجراها و مسائل بسیاری را به دنبال خواهد داشت.

 

 

4Yemen www.thedailybeast.com 5

4-کتاب شیرین

کتاب شیرین، همچون دیگر آثار م. مودب پور محتوایی عاشقانه اجتماعی دارد. قهرمانان اصلی این رمان را دو پسرخاله از قشر مرفه و ثروتمند جامعه به نام‌های «آرمین» و «بابک» تشکیل می‌دهند که برای ادامه تحصیل راهی دیار غربت شده‌اند. تا اینکه شبی بابک، عده‌ای از دوستانش را به آپارتمان شیک مشترکشان دعوت می‌کند. این مهمانی و آداب‌و‌رسوم و تفاوت‌های فرهنگی سرآغاز ماجراهای جذاب این رمان است.

5Democratic Republic of the Congo www.un .org 4

5-کتاب یلدا

کتاب یلدا یکی از بهترین کتاب ‌های م. مودب پور است. بروز یک تصادف پای «یلدا»، قهرمان این رمان زیبا، را به بیمارستان باز می‌کند تا دست سرنوشت، او را با پسری به نام «سیاوش» که برای ملاقات پدر دوستش نیما به بیمارستان رفته، آشنا سازد. از قضا یلدا همسایه «نیما» و خواهر سیاوش پزشک همان بیمارستان است که بارها به یلدا کمک می‌کند. تا اینکه زنی دردکشیده و گرفتار دام اعتیاد و فحشا به نام شیوا وارد داستان می‌شود و ماجراها و اتفاقات ریز و درشت این رمان خواندنی را رقم می‌زند.

 

2country afghanistan newsela.com 6

6-کتاب رکسانا

 

کتاب رکسانا، یکی از رمان‌های معروف م. مودب پور است که به روایت رقابت دو شخصیت داستان بر سر عشق می‌پردازد. این دو شخصیت، با روحیاتی کاملاً متفاوت، در جریان یافتن هویت عمه‌ای که به‌تازگی به وجودش پی برده‌اند و تلاش برای یافتن دخترش، با «رکسانا» آشنا می‌شوند. این آشنایی سرآغاز اتفاقات و فراز و نشیبهای این داستان جذاب است. نحوه‌ی بیان ماهرانه و دل‌نشین وقایع داستان توسط نویسنده، این رمان را به یکی از بهترین آثار رمانتیک تبدیل کرده است.

 

2country afghanistan newsela.com 7
کتاب سگ ولگرد

معرفی کتاب سگ ولگرد اثر صادق هدایت

رمان کلیدر

رمان کلیدر نام‌آورترین اثر محمود دولت آبادی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا