معرفی چند کتاب جنایی/معمایی جذاب

پنج‌شنبه 13 بهمن 1401 کتاب
کتاب جنایی

چند کتاب جنایی

کتاب جنایی ومعما، داستان جنایت‌های پر از رمز و راز و پشت پرده‌ی زندگی قاتلان سریالیا خواندن بهترین کتاب های جنایی و معمایی پا به پای کتاب به دنبال سرنخ‌‌های مختلف می‌گردیم و سعی می‌کنیم آن‌ها را در ذهنمان را بررسی کنیم.

علاوه بر آن خواندن این کتاب ها ذهن ما را وارد هزارتویی می‌کند که خروج از آن کار دشواریست. جالب این است که ما به میل خودمان وارد این هزارتو می‌شویم. پس اگر علاقه دارید کمی از روزمرگی‌های زندگی خلاص شوید و کمی هیجان وارد زندگی خود کنید حتما این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله بهترین کتاب های جنایی و معمایی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

1-کتاب دیزی دارکر اثر آلیس فینی

رمان دیزی دارکر کتابی از آلیس فینی نویسنده کتاب سنگ کاغذ قیچی است که اولین بار توسط نشر کتاب مجازی منتشر شده است.

رمانی با هزاران پیچ و تاب و اسراری شگفت انگیز… آلیس فینی نویسنده‌ای است که حتماً باید دنبالش کنید.

خلاصه کتاب دیزی دارکر

«من با قلب شکسته به دنیا آمدم» جمله‌ای است که شخصیت اصلی داستان و راوی این معمای قتل، داستان خود را با آن آغاز می‌کند. دیزی خوشحال است که هشتادمین سالگرد نانا، مادربزرگ دوست‌داشتنی‌اش را جشن می‌گیرد. نانا نویسنده‌ای برای کودکان است که چندین دهه پیش با کتابی به نام راز کوچک دیزی دارکر به ثروت زیادی دست یافته بود.

خانواده او برای برگزاری جشن تولدش در سیگلاس، خانه قدیمی نانا در سواحل کورنیش و در جزیره‌ای دور افتاده گرد هم می‌آیند. همانطور که جزر و مد ارتباط آن‌ها را به مدت 8 ساعت با کل دنیا قطع می‌کند، نانا در جشن تولدش وصیت‌نامه خود را می‌خواند و دیری نمی‌گذرد که بدن بی جان او را با فرا رسیدن نیمه‌شب پیدا می‌کنند! در این جزیره دور افتاده شخصی یکی پس از دیگری آن‌ها را می‌کشد!

حالا عمرت سیگلاس به زندانی در یک جزیره تبدیل شده است، همراه با قاتلی که قصد جان تک تکشان را دارد. اعضای خانواده قبل از اینکه آب دریا پایین برود و همه چیز آشکار شود، باید هم راز قتل‌ها و هم رازهای گذشته را کشف کنند.

 

2-کتاب اگر حقیقت این باشد اثر کالین هوور

کالین هوور نویسنده رمانی جذاب به نام «اگر حقیقت این باشد»دراست.او در سال 1979، در شهر تگزاس آمریکا به دنیا آمد

داستان در مورد یه نویسنده ست که مدتیه بیکاره و بهش پیشنهاد میشه ۳‌جلد اخر از یه مجموعه ۹ جلدی یه نویسنده معروف که به دلایلی خودش قادر به نوشتن نیست رو بنویسه. فوق العاده داستان جالبیه

خلاصه کتاب اگر حقیقت این باشد

لوئن اشلی نویسنده‌ی تازه‌کاری است که به خاطر قبول کردن یکی از بهترین پیشنهادهای کاری عمرش در معرض ورشکستگی قرار گرفته است. درست در زمانی که تمام امیدش را از دست داده، جرمی کرافورد شوهر نویسنده‌ای معروف به اسم وریتی کرافورد به او پیشنهاد کاری فوق‌العاده‌ای می‌دهد. جرمی از لوئن می‌خواهد تا مجموعه رمان نیمه‌کاره‌ی همسر بیمارش را به پایان برساند.

لوئن قبول می‌کند و خودش را به خانه‌ی کرافورد می‌رساند. آماده است تا یادداشت‌های چندین و چندساله‌ی وریتی را مرتب کند، به امید آنکه اطلاعات کافی برای شروع کارش را پیدا کند. تنها چیزی که لوئن در دفتر بهم ریخته‌ی وریتی اصلاً انتظارش را نداشت، پیدا کردن زندگی‌نامه‌ای ناتمام است که وریتی هرگز نمی‌خواست کسی آن را بخواند!

صفحه به صفحه‌ی این زندگی‌نامه با اعترافات تلخ و اندوهگین وریتی پر شده بود، از جمله یادآوری آنچه که واقعاً در روز مرگ دخترش اتفاق افتاده است. به همین خاطر لوئن تصمیم می‌گیرد این یادداشت‌ها را از جرمی مخفی نگه دارد، چرا که می‌داند محتوای آن، پدری که از قبل غمگین است را ویران خواهد کرد.

3-کتاب نجواگر اثر الکس نورث

کتاب نجواگراثری رازآلود به قلم الکس نورث، نویسنده مطرح ژانر پلیسی است. نورث داستان گرفتار شدن یک پدر و پسر در پرونده قدیمی قاتلی زنجیره‌ای را روایت می‌کند که تا پیش از ربوده شدن یک پسربچه‌، به شکلی عادی زندگی می‌کردند اما وقوع چند ماجرا همه چیز را تغییر می‌دهد و پای آن‌ها را به تحقیقاتی پیچیده و مخوف می‌کشاند. این کتاب که نامزد جایزه گودریدز شده، توانسته با محتوای روانکاوانه خود، خواننده را در تعلیقی جذاب نگه دارد.

خلاصه کتاب نجواگر

تقریباً، دو ماهی از گم شدن نیل اسپنسر گذشته بود و برخلاف تمام تلاش‌ها، احساسات و منابعی که برای این تحقیقات گذاشته شده بود، پلیس از آن بعدازظهری که پسرک ناپدید شده بود چیز بیشتری نمی‌دانست. تا جایی که پیت می‌دانست، آماندا بک هر کاری از دستش برمی‌آمد انجام داده بود.

این پرونده نشانی بود از کارایی او. در واقع، حتی رئیس پلیس لاینز، مردی که فقط به موفقیت و موقعیت خودش فکر می‌کرد، پایش ایستاد و پرونده را از او نگرفت. هر چند آخرین باری که پیت در راهرو از کنار آماندا گذشته بود، آن زن شکسته به نظر می‌رسید و پیت مطمئن نبود این هم نوعی مجازات به حساب می‌آید یا نه. ته دلش آرزو می‌کرد کاش می‌توانست به آماندا بگوید هر چه بگذرد، اوضاع بهتر می‌شود.

معرفی کتاب رکسانا اثر م. مودب پور

بعد از احضارش به دفتر لاینز، پیت با آماندا دربارۀ تحقیقات اصلی صحبت کرده بود، اما دخالت پیت در پرونده کاملاً بی‌نتیجه بود. وقتی درخواست ملاقات با فرانک کارتر را داده بود، همان ترس آشنا و همیشگی به‌سراغش آمد. خودش را تصور کرده بود که روبه‌روی این هیولا نشسته، با او مثل یک اسباب‌بازی رفتار می‌شود و مثل همیشه، مطمئن نیست که از پسش برمی‌آید یا نه اینکه بالاخره، این ملاقات همانی می‌شود که سودی برایش خواهد داشت یا نه. اما با این حال، معلوم شد که ترسش بیهوده بود. برای اولین بار، درخواست ملاقاتش با کارتر با مخالفت زندانی روبه‌رو شده بود. به نظر می‌رسید آن نجواگر معروف تصمیم گرفته سکوت پیشه کند…

 

4-کتاب سنگ کاغذ قیچی اثر آلیس فینی

کتاب سنگ، کاغذ، قیچی داستانی رازآلود و هیجان‌انگیز به قلم آلیس فینی است. این کتاب قصه‌ی زوجی جوان است که زندگی عاطفی‌شان با مشکلاتی روبه‌شده و برای رفع مشکلات آن می‌خواهند به دریاچه‌ی بلک‌واتر سفر کنند؛ اما ماجرا بسیار پیچیده‌تر از آن است که می‌پندارند…

 

خلاصه کتاب سنگ، کاغذ، قیچی

قرار بود بعد از مراسم افتتاحیه با هم باشیم، اما روز بعد، هنری از تو خواست در چند مراسم دیگر هم همراهی‌اش کنی. می‌فهمم نمی‌توانستی نه بگویی، اما دلم می‌خواست به او جواب مثبت نمی‌دادی. درک می‌کنم همیشه طرف‌دار پروپاقرصش بوده‌ای و می‌فهمم چقدر سپاسگزاری که اجازه داده کارهایش را اقتباس کنی. می‌دانم برای حرفه‌ات چقدر اهمیت دارد، اما مگر من بهایش را نپرداخته‌ام؟ تنهایی پرسه زدن در یک شهر، وقتی تو دست آن نویسنده را به‌جای دست من در دست گرفته‌ای، تصورم از یک سالگرد ازدواج خوب نبود.

مدتی است انگار خودت نیستی. می‌دانم عزادار اکتبری، می‌دانم او فراتر از یک همکار بود و از بین رفتن آرزوی دیدن فیلمت حتماً ناراحت‌کننده است، اما باز هم انگار موضوع دیگری در میان است. چیزی که به من نمی‌گویی. آدم‌هایی در زندگی ما حضور دارند، کسانی که سال‌ها باقی می‌مانند، و تعدادی هم مثل جهانگردها از زندگی‌مان عبور می‌کنند. گاهی گفتن تفاوتش سخت است. ما نمی‌توانیم و نباید به هر کسی که ملاقات می‌کنیم بچسبیم و من جهانگردان زیادی در زندگی‌ام دیده‌ام، کسانی که باید فاصله‌ام را با آن‌ها حفظ می‌کردم. اگر نگذاری کسی زیادی نزدیک شود، آسیب نمی‌بینی.

امروز را تنها گذراندم و بخش‌هایی از نیویورک را دیدم که ندیده بودم و در همان حال تو به‌همراه هنری وینتر در شهر می‌گشتی. شاید آن نویسندۀ مُسن یا معدود دفعاتی که در کنارش بودی برایت جالب باشد، اما در زندگی واقعی، او یک آدم منزوی است، زیادی مشروب می‌نوشد و راضی کردنش خیلی سخت است. نمی‌توانم این چیزها را به تو بگویم، چون نباید بدانم. من هم مثل تو تمام رمان‌هایش را خوانده‌ام. آخرین رمانش، در بهترین حالت، خیلی معمولی بود، اما تو همچنان طوری رفتار می‌کنی که انگار یارو صورت تناسخ‌یافتۀ شکسپیر است.

 

5-شنای شبانه اثر مگان گلدین

کتاب «شنای شبانه» رمانی نوشته ی «مگان گلدین» است که اولین بار در سال 2020 منتشر شد.

مگان گلدین خبرنگار شبکۀ رویترز است . مگان هم‌اکنون در ملبورن استرالیا ساکن است. پیش از رمان حاضر، دو اثر دیگر با نام‌های دختر در کلرز وی (2018) و اتاق فرار (2019) نیز به قلم گلدین به چاپ رسیده است. در حال حاضر اتاق فرار و شنای شبانه (2020) با تجدید چاپ‌های فراوان به ترتیب در زمرۀ پرفروش‌ترین آثار این نویسنده قرار دارند.

خلاصه شنای شبانه

«ریچل کرال»، تهیه کننده ی پادکستی مربوط به جنایت های واقعی به نام «مجرم یا نه»، پس از چند ساعت رانندگی، در رستورانی توقف می کند که در آن می خواهد محاکمه ی جنجال برانگیز «اسکات بلیر» را پوشش خبری بدهد: یک شناگر المپیک که به تجاوز به دختری شانزده ساله به نام «کلی مور» متهم شده است.

«ریچل» پس از ترک رستوران، روی ماشینش یادداشتی را از طرف زنی به نام «هانا» پیدا می کند، زنی که می خواهد با کمک «ریچل» ثابت کند خواهرش «جنی استایلز» که در زمان مرگ شانزده ساله بود، بیست و پنج سال پیش به شکل تصادفی غرق نشد بلکه به قتل رسید.

«ریچل» علیرغم وجود محاکمه ی زمانبر «اسکات بلیر»، شیفته ی این پرونده ی جدید می شود. «هانا» به فرستادن یادداشت های مرموز برای «ریچل» ادامه می دهد، اما نمی پذیرد که با او دیدار کند.

 

 

دایی جان ناپلئون

معرفی رمان دایی جان ناپلئون اثر ایرج پزشک‌زاد

کتاب

کتاب/معرفی سه کتابی که زندگیتو تغییر میدن!

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا