معرفی ورزش ووشو

پنج‌شنبه 28 اردیبهشت 1402 ورزشی
Capture 123

معرفی ورزش ووشو

ورزش ووشو (Wushu) یکی از ورزش‌های رزمی و زیرمجموعه کنگ فو است که دارای تاریخچه طولانی است. فلسفه وجودی این ورزش به حدود 4000 سال پیش در کشور چین بازمی‌گردد. ریشه سبک‌های رشته ورزشی ووشو از معبد شائولین نشأت می‌گیرد، اما در یک دوره‌ی زمانی امپراتور دستور آتش‌سوزی کامل این معبد را به دلیل ترس از افراد داخل آن صادر کرد. این حادثه باعث از دست دادن جان بسیاری از افراد شد، اما تعداد کمی توانستند جان سالم به در ببرند. سپس توسط این تعداد کمی از افراد باقی‌مانده، جرقه‌های اصلی ورزش ووشو دوباره شعله ور شد.باید یادآور شد که اولین بار که این رشته ورزشی در ایران پایه‌ریزی شد، به حدود سال 1368 میلادی باز می‌گردد و توسط استاد حسین داوودی پناه انجام شد.

معرفی ورزش ووشو

معرفی ورزش ووشو

معرفی ووشو کاران مشهور

  • جت لی (Jet Li): او یکی از مشهورترین ووشو کاران جهان است و در بسیاری از فیلم‌های رزمی و هالیوودی بازی کرده است.
  • دونی ین (Donnie Yen): او یکی از مشهورترین ووشو کاران چینی است و در فیلم‌هایی مانند “Ip Man” و “Rogue One: A Star Wars Story” بازی کرده است.
  • جکی چان (Jackie Chan): او یکی از مشهورترین ووشو کاران و بازیگران سینما است که در بسیاری از فیلم‌های رزمی و کمدی بازی کرده است.
  • وو پین یونگ (Wu Jing): او یکی از مشهورترین ووشو کاران چینی است و در فیلم‌هایی مانند “Wolf Warrior” و “The Wandering Earth” بازی کرده است.
  • زهان ژن‌گو (Zhao Changjun): او یکی از مشهورترین ووشو کاران تاریخ است که در بسیاری از مسابقات بین‌المللی و المپیک شرکت کرده است.
  •  نیکی لی (Nikki Lee): او یکی از مشهورترین ووشو کاران آمریکایی است که در بسیاری از مسابقات بین‌المللی و المپیک شرکت کرده است.
معرفی ووشو کاران مشهور

معرفی ووشو کاران مشهور

انواع ورزش ووشو

ورزش ووشو (Wushu) به دو دسته‌ی اصلی تقسیم می‌شود: ووشو تقلیدی و ووشو اسپرتی. زیرمجموعه‌های ووشو تقلیدی شامل سبک‌های شمالی، جنوبی، غربی، شرقی و مرکزی هستند. هر یک از این سبک‌ها شامل تکنیک‌های ویژه‌ای هستند که با هدف آموزش دفاع شخصی، هنر ورزشی و ارتقای سلامتی انجام می‌شوند.
ورزش ووشو اسپرتی شامل دو بخش اصلی است: ساندا (Sanshou) و تائی‌چی (Tai Chi). در ساندا، از تکنیک‌های ووشو برای مبارزه در رینگ استفاده می‌شود و در تائی‌چی، شرکت‌کنندگان با استفاده از حرکات آرام و تمرکز بر دستاوردهای خود، به ارتقای سلامتی و روانشانسی خود می‌پردازند. هر دوی این بخش‌ها در رقابت‌های بین‌المللی و المپیک نیز به عنوان ورزش قابل توجهی شناخته می‌شوند.

سبک های مختلف ورزش ووشو

سبک های مختلف ورزش ووشو

سبک های مختلف ورزش ووشو

ورزش ووشو (Wushu) شامل انواع مختلفی از سبک‌های روزمره چینی است که به صورت سنتی به نام‌های مختلف شناخته می‌شوند. بعضی از مهم‌ترین این سبک‌ها عبارتند از:

1. سبک شائولین: به عنوان یکی از معروف‌ترین سبک‌های ووشو شناخته می‌شود و تکنیک‌های شمالی و جنوبی را در خود دارد.

2. سبک تای‌چی: به عنوان یکی از سبک‌های پرطرفدار ووشو شناخته می‌شود که برای تقویت قابلیت هنری و جسمانی انجام می‌شود.

3. سبک بخش ۴۸: این سبک شامل ۴۸ حرکت مختلف است و در بخش‌های مختلف ورزش ووشو استفاده می‌شود.

4. سبک چان‌کونگ: این سبک به عنوان یکی از پیچیده‌ترین سبک‌های ووشو شناخته می‌شود و تکنیک‌های شمالی و جنوبی را در خود دارد.

5. سبک وو‌دان: این سبک شامل حرکات آرام و زیبا است که برای ارتقای سلامتی و روانشناسی انجام می‌شود.

6. سبک پین‌تو: این سبک شامل حرکات بسیار سریع و قدرتمند است و برای تقویت قابلیت هنری و جسمانی انجام می‌شود.

7. سبک لوهان: این سبک شامل حرکات آرام و منظم است که برای تقویت قابلیت هنری و جسمانی انجام می‌شود.

حالت های مختلف بدن در ووشو

حالت های مختلف بدن در ووشو

حالت های مختلف بدن در ووشو

حالت دست در ووشو

اگر قصد دارید در ورزش رزمی ووشو از ضربات دست استفاده کنید، باید اطمینان حاصل کنید که کف دست، بازو و سایر اندام‌های شما دارای انعطاف‌پذیری مناسبی هستند. همچنین در ووشو، حالت دست به صورت فرم‌های مختلفی تمرین می‌شود، از جمله فرم مشت، فرم قلاب کردن و فرم کف دست. به عنوان مثال، برای تمرین فرم مشت، باید تمامی انگشتان را به صورت مشت در کنار هم قرار داده و سپس انگشت شصت را بر روی سایر انگشتان به صورت ضربدری قرار داد.

حالت ایستادن در ووشو

در ووشو، فرم ایستادن نیز به یک قانون خاصی تبدیل می‌شود و برای ایستادن در سبک‌های مختلف ووشو، ابتدا باید پاهای خود را به عرض شانه باز کنید و بدن خود را کاملاً صاف کنید و سپس حرکات را اجرا کنید. ایستادن در ووشو به شکل‌های مختلفی مثل حالت اسبی، حالت قوسی و حالت راحت انجام می‌شود.

به عنوان مثال، در حالت ایستادن اسبی، شما باید پاهای خود را به عرض شانه باز کرده و به نوعی زانوهای خود را کمی خم کنید تا به گونه‌ای به نظر برسد که در حال سواری روی اسب هستید.

حالت پرشی در ووشو

تکنیک پرشی در اکثر سبک‌های ووشو وجود دارد و هم‌زمان با پرش، ضرباتی مانند ضربات پا و دست نیز اجرا می‌شوند. حالت پرشی می‌تواند از پهلو یا به صورت پرش تند انجام شود. به عنوان مثال، برای اجرای فرم پرش پهلو، ابتدا باید کاملاً صاف ایستاده و پاها و مچ‌های خود را نیز کاملاً صاف نگه دارید. برای هر پرش، باید یکی از پاها را پشت پای دیگری قرار داده و مقداری پای عقبی را خم کرد تا نیروی مناسبی برای پریدن از سطح زمین داشته باشید. در واقع، باید تمام قدرت خود را برای پریدن با استفاده از پای عقبی بگیرید و پای جلویی را به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید. در حین پرش، می‌توانید ضربات دست و پا را نیز انجام دهید.

 

Capture 131

ورزش پارکور

Capture 99

حرکات ورزشی صورت

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا