مشکلات تیروئید/11علائم و نشانه هایی که نشان دهنده مشکلات تیروئید است

سه‌شنبه 5 اردیبهشت 1402 سلامت
مشکلات تیروئید

۱۱ نشانه که ممکن است مشکل تیروئید داشته باشید

مشکلات تیروئید:تیروئید یک غده پروانه ای شکل کوچک است که در گردن قرار دارد و هورمون های خاصی را ترشح می کند که نقش مهمی در چندین فرآیند فیزیولوژیکی کلیدی از جمله متابولیسم، عملکرد ماهیچه ها، هضم، خلق و خو، تنظیم حرارت و ضربان قلب دارند.

اگر این غده به درستی کار نکند، هورمون های تیروئید را از تعادل خارج می کند و تمام این عملکردهای مهم بدن را مختل می کند.

دو مورد از شایع ترین اختلالات تیروئید کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هستند. کم کاری تیروئید با کم کاری غده تیروئید مشخص می شود که هورمون های تیروئید کافی تولید نمی کند، در حالی که پرکاری تیروئید با غده تیروئید پرکار مشخص می شود که هورمون های تیروئید بیش از حد تولید می کند.

هر یک از این شرایط مجموعه ای از علائم نامطلوب خاص خود را دارد که در صورت عدم درمان می تواند کیفیت کلی زندگی شما را مختل کند.

در اینجا برخی از علائم هشدار دهنده اصلی بیماری تیروئید وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

 

 

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید

1. خستگی

زنانی که حتی پس از خواب مناسب دائماً احساس خستگی می کنند ممکن است با غده تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) دست و پنجه نرم کنند. غده تیروئید هورمون هایی ترشح می کند که متابولیسم و انرژی را تنظیم می کنند.

کم کاری تیروئید باعث کمبود این هورمون ها می شود، که متابولیسم شما را کند می کند و سطح انرژی شما را کاهش می دهد و علیرغم اینکه هیچ تلاش فیزیکی ندارید، شما را خسته می کند.

بعید است که این خستگی مداوم با ساعت های بیشتر خواب یا سایر تغییرات سبک زندگی از بین برود.

زنان میانسال اغلب به دلیل یائسگی خستگی دائمی را تجربه می کنند، اما اگر حتی پس از مصرف استروژن برطرف نشود، ممکن است کم کاری تیروئید در بازی باشد.

 

2. مشکلات روده

هورمون های تیروئید در فرآیندهای گوارشی مختلف، از جمله حرکت دستگاه گوارش (GI) نقش دارند. تحرک دستگاه گوارش به انبساط و انقباض همزمان ماهیچه های دستگاه گوارش برای جلو بردن غذا اشاره دارد.

کم کاری تیروئید یا کم کاری غده تیروئید، میزان هورمون های تیروئید را در بدن کاهش می دهد، بنابراین حرکت روده و هضم کلی را کند می کند و در نتیجه یبوست و نفخ ایجاد می کند.

 

3. دردهای عضلانی و مشکل در بلع

اگر بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی دردهای عضلانی را در سراسر بدن تجربه می کنید، می تواند نشانه ای از سطوح غیر طبیعی تیروئید باشد.

در موارد نادر، اختلال عملکرد تیروئید نیز می‌تواند باعث تحلیل عضلات شود. بنابراین، اگر علیرغم تمام تلاش‌هایتان برای ایجاد توده عضلانی تلاش می‌کنید، با پزشک خود مشورت کنید تا هرگونه مشکل زمینه‌ای تیروئید را رد کنید.

با توجه به اینکه غده تیروئید در گردن قرار دارد، این علائم معمولا از آن ناحیه شروع می شود و بر عضلات مرتبط با بلع تاثیر می گذارد. بنابراین، مشکلات بلع بدون دلیل آشکار نیز می تواند نشان دهنده مشکلات تیروئید باشد.

 

4. اضطراب و افسردگی

هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید می توانند باعث اضطراب شوند، اما در اولی شایع تر است.

یک غده تیروئید بیش فعال هورمون های تیروئیدی اضافی تولید می کند که متابولیسم بدن شما را تسریع می کند. متابولیسم بالا کل سیستم عصبی سمپاتیک را بیش از حد تحریک می کند که باعث می شود احساس اضطراب کنید.

از سوی دیگر، غده تیروئید کم کار، متابولیسم را کند می کند، به این معنی که بدن شما قادر به استفاده درست از انرژی نیست. بنابراین، متابولیسم کند، کل بدن شما از جمله سیستم عصبی را کسل می کند و در نتیجه احساس خستگی، افسردگی و گاهی اوقات اضطراب ایجاد می کند. شدت و شیوع این علائم با شدت کم کاری تیروئید افزایش می یابد.

علاوه بر این، سطوح غیرطبیعی تیروئید می‌تواند باعث عدم تعادل انتقال‌دهنده‌های عصبی مانند سروتونین شود که نقشی کلیدی در ارتقای سلامت روان بازی می‌کند. به عنوان مثال، کمبود هورمون های تیروئید می تواند باعث کاهش سطح سروتونین شود که بیشتر باعث افسردگی می شود اما می تواند باعث حملات پانیک نیز شود.

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید

5. افزایش ضربان قلب (به علاوه تپش قلب)

بیش از حد هورمون های تیروئید در بدن به دلیل پرکاری تیروئید می تواند ضربان قلب شما را با ریتم نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی) و با نیروی بیشتر به طوری که می توانید آن را به صورت تپش قلب احساس کنید، تندتر کند.

کم کاری تیروئید همچنین می تواند شما را مستعد ابتلا به فشار خون بالا کند، که وقتی با آترواسکلروز ترکیب شود، می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

 

6. ناخن های ضعیف و موهای نازک

هورمون های تیروئید نقش مهمی در تسهیل رشد مو و ناخن دارند. مصرف بیش از حد این هورمون‌ها می‌تواند باعث رشد موها و ناخن‌های شما در مدت کوتاهی شود که در درازمدت کیفیت آنها را مختل می‌کند.

بدن شما مقدار محدودی از منابع، مواد مغذی یا مواد خام برای حفظ مو و ناخن های سالم دارد، اما این رشد اجباری آنها را به سرعت تخلیه می کند. در نتیجه، موها و ناخن های شما ممکن است سریعتر رشد کنند، اما به مرور زمان نازک و شکننده می شوند.

7. چرخه قاعدگی تغییر می کند

هم پرکاری تیروئید و هم کم کاری تیروئید می توانند چرخه قاعدگی شما را مختل یا تغییر دهند، اما به روش های مختلف.

سطوح بالای تیروئید می تواند حجم جریان قاعدگی را کاهش دهد و فاصله بین دوره های شما را افزایش دهد. از طرف دیگر، سطوح پایین تیروئید می تواند حجم و طول دوره های قاعدگی را افزایش دهد و در عین حال فاصله بین آنها را کاهش دهد.
افزایش ضربان قلب، ضعیف شدن ناخن ها، تغییر چرخه قاعدگی نیز از نشانه های اختلال عملکرد تیروئید هستند

 

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید

8. نوسان وزن(افزایش یا کاهش سریع وزن)

افزایش یا کاهش سریع وزن بدون تغییر در میزان کالری دریافتی و سطح فعالیت یکی از مهمترین نشانه های مشکلات تیروئید است.

کم کاری تیروئید متابولیسم یا توانایی بدن برای تولید انرژی از غذا را کند می کند. کمبود انرژی شما را از فعال ماندن و سوزاندن کالری کافی برای حفظ وزن سالم باز می دارد. تجمع کالری اضافی در نهایت منجر به افزایش وزن می شود.

در مقابل، پرکاری تیروئید هورمون‌های تیروئیدی زیادی در بدن تولید می‌کند که متابولیسم شما را سرعت می‌بخشد تا انرژی زیادی آزاد شود.

انرژی اضافی توسط بدن برای سوزاندن مقدار زیادی کالری در یک بازه زمانی کوتاه استفاده می شود. صرف کالری بیشتر از آنچه مصرف می کنید، کمبود کالری ایجاد می کند که در نهایت منجر به کاهش وزن می شود. بنابراین، غده تیروئید پرکار، متابولیسم شما را تسریع می‌کند تا وزن شما را با سرعتی سریع کاهش دهد.

9. رشد روی گردن

اگر غده تیروئید شما متورم شود یا رشد بیش از حد داشته باشد، برآمدگی در گردن ایجاد می کند که نشان دهنده اختلال شدید تیروئید است. این عارضه قبلاً گواتر نامیده می‌شد، اما اکنون با نام ندول تیروئید شناخته می‌شود.

اگر متوجه چنین برآمدگی در گردن شدید، فورا با پزشک خود مشورت کنید.

10. مشکلات خواب

عدم تعادل تیروئید همچنین می تواند باعث ایجاد انواع مختلفی از مشکلات خواب شود.

تیروئید کم کار، هورمون های تیروئیدی کافی برای حفظ متابولیسم مناسب و حفظ انرژی شما تولید نمی کند.

همانطور که قبلاً گفته شد، سطوح پایین تیروئید انرژی بدن شما را تخلیه می کند و شما را همیشه خسته می کند، حتی بعد از یک خواب خوب. بنابراین، شما تمایل دارید در طول روز خواب‌آلود و خسته باشید، چه شب قبل خوب بخوابید یا نه.

برعکس، تیروئید پرکار هورمون های تیروئیدی زیادی تولید می کند که بدن را بیش از حد انرژی می دهد و خواب را از بین می برد.
برآمدگی روی گردن، مشکلات خواب و … نشانه مشکلات تیروئید است

11. شما همیشه گرم یا همیشه سرد هستید، اما هرگز راحت نیستید

عدم تعادل در هورمون های تیروئید می تواند بر توانایی بدن شما برای تنظیم دمای مرکزی تأثیر منفی بگذارد.

هورمون های تیروئید بیش از حد می تواند باعث شود بدن گرما یا انرژی بیش از حد تولید کند، که شما را نسبت به دمای بالا حساس می کند و باعث تعریق بیش از حد می شود.

با این حال، این جنبه دیگری نیز دارد. بدن شما سلول های چربی را برای تولید گرما تجزیه می کند، اما پرکاری تیروئید می تواند باعث کاهش وزن سریع شود که می تواند میزان کلی چربی ذخیره شده در بدن را کاهش دهد و در نتیجه شما را نسبت به سرما حساس تر کند.

در همین حال، کمبود هورمون های تیروئید توانایی بدن برای تولید گرمای کافی برای گرم نگه داشتن خود را کاهش می دهد.

در عین حال، تیروئید کم کار می تواند باعث افزایش سریع وزن شود که باعث افزایش کل چربی ذخیره شده در بدن می شود. چربی اضافی به نوبه خود شما را مستعد احساس گرما می کند.

 

EO For Gut Health Traditional Cooking School GNOWFGLINS post cloves 17

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یا میکسدم یک کمبود هورمون تیروئید است. باعث ایجاد ویژگی های مشخصی مانند صدای خشن و خشکی پوست می شود. این بیماری بیشتر در زنان رخ می دهد و معمولاً با دیابت مرتبط است.

کم کاری تیروئید تحت بالینی وضعیتی است که در آن سطوح هورمون محرک تیروئید (TSH) افزایش یافته اما سطح T4 طبیعی است.

علائم و نشانه های کم کاری تیروئید چیست؟

برخی از علائم و نشانه های رایج کم کاری تیروئید عبارتند از:

احساس سرمای خیلی زیاد
افزایش وزن به دلیل احتباس مایعات
سندرم تونل کارپال
پریودهای نامنظم در زنان
فراموشی
گیجی، بی اشتهایی، بی اختیاری، کاهش تحرک و غیره در افراد مسن

درمان کم کاری تیروئید چیست؟

درمان این شایع معمولاً حول درمان علت زمینه‌ای و همچنین تجویز هورمون تیروکسین است.

میکسدم کما چیست و آیا واقعا خطرناک است؟

کما Myxedema یک بیماری ناشی از کم کاری تیروئید است.

بله، می تواند خطرناک باشد زیرا کم کاری تیروئید شدید می تواند باعث شود که فرد با هیپوترمی (دمای بسیار پایین بدن)، تشنج، مشکلات تنفسی و غیره به کما برود.

میکسدم می تواند ناشی از سطوح بسیار پایین هورمون های تیروئید همراه با داروهای سرکوب کننده CNS، عفونت ها، بیماری ها و غیره باشد

 پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید وضعیتی است که در آن سطح هورمون های تیروئید در بدن افزایش می یابد. ممکن است باعث طیفی از علائم مانند خستگی، تپش قلب و اضطراب شود.

بیماری گریوز شایع ترین علت پرکاری تیروئید است.

توجه: گاهی اوقات، برخی داروها ممکن است منجر به پرکاری تیروئید شوند. اینها عبارتند از آمیودارون، لیتیوم و اینترفرون آلفا. اگر برای شما یا هرکسی که می شناسید داروهایی حاوی این داروها تجویز شده است، باید از نظر پرکاری تیروئید تحت نظر باشد.

علائم و نشانه های پرکاری تیروئید چیست؟

شایع ترین علائم و نشانه های کم کاری تیروئید عبارتند از:

گواتر یا ندول در ناحیه گردن
عصبی بودن و تپش قلب
بیش فعالی
افزایش تعریق
افزایش اشتها
اسهال
بیخوابی

به خاطر داشته باشید که این علائم بسته به شرایط فردی ممکن است خفیف تا شدید باشد.

درمان پرکاری تیروئید چیست؟

داروها و درمان های رایج مورد استفاده برای درمان پرکاری تیروئید عبارتند از:

پروپیل تیوراسیل یا متیمازول
بتا بلوکرها
ید
ید رادیواکتیو
به ندرت، روش های جراحی

بارداری، سقط جنین و کم کاری تیروئید: آیا ارتباطی وجود دارد؟

آره. چندین مطالعه تحقیقاتی نشان می دهد که مشکلات تیروئید می تواند بر بارداری تأثیر بگذارد. کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید می تواند خطر ابتلا به پره اکلامپسی، سقط جنین و غیره را افزایش دهد

 

روغن اکالیپتوس

6 فواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی و نحوه استفاده از آن

خواص ملاس سیاه

8خواص ملاس سیاه/Blackstrap

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا