بررسی مشخصات کامل هاوال H۲، چینیِ جدید بازار ایران

دوشنبه 4 تیر 1397 دسته‌بندی نشده
بررسی مشخصات کامل هاوال H۲، چینیِ جدید بازار ایران
پرفروش ترین برند SUV در بزرگترین بازار دنیا، دوباره به ایران بازگشته و شروع این بازگشت، با H2 خواهد بود. هاوال شروع موفقی در ایران نداشت اما حال که با بهمن موتور، یک بار دیگر به بازار کشورمان بازگشته،

هاوال شروع موفقی در ایران نداشت اما حال که با بهمن موتور، یک بار دیگر به بازار کشورمان بازگشته، می خواهد آن شروع ناموفق سال 94 را کاملا به فراموشی بسپارد. و همانطور که اشاره شد، اولین محصول این همکاری مشترک برای ایران، کراس اوور کوچک شهری H2 است که توسط بهمن موتور در ایران مونتاژ می شود و اولین سری آن، اوایل اردیبهشت ماه، با موعد تحویل تیر 97 پیش فروش شد.

کوتاه از هاوال

قبل از این که به بررسی خودرو H2 بپردازیم، بد نیست یک آشنایی کوتاه هم با هاوال داشته باشیم. اولین آشنایی ما با هاوال، باز می گردد به گریت وال هاوال های M4 و H6 که به صورت مقطعی و در تیراژی بسیار محدود توسط دیارخودرو در کشور مونتاژ و عرضه شدند. در واقع گریت وال پیش تر کراس اوورها و SUV های خود را در قالب مدل های هاوال عرضه می کرد اما محبوبیت روز افزون این محصولات، رفته رفته به استقلال برند هاوال در سال 2013 انجامید و این برند، خیلی زود به پرفروش ترین SUV چین تبدیل شد به شکلی که سال 2017 با فروشی فراتر از 850 هزار دستگاه، سهم 8.3 درصدی از کل کراس اوورها و SUV های به فروش رفته در بازار چین کسب کرد.

بد نیست بدانید سال 2017، چیزی در حدود 29 میلیون دستگاه خودرو در چین به فروش رسید و ذکر این نکته هم شاید خالی از لطف نباشد که موسسه انگلیسی برند فاینتس در تازه ترین لیست ارزشمندترین برندهای خودرویی دنیا، هاوال را بالاتر از تمامی برندهای چینی، در جایگاه شانزدهم 100 برند برتر دنیا رتبه بندی کرده است.

خیز دوباره، برداشت اول

اولین برخورد با H2

این خودرو با ابعاد 4335×1814×1695 میلیمتر، در رده کراس اوورهای ساب کامپکت قرار می گیرد اما به لطف فرم های پُف کرده و تنومند بدنه و این ژست قد بلند که البته چرخ های 18 اینچ هم در رسیدن به آن بی تاثیر نبوده اند، کمی بزرگتر از آن چیزی که به واقع هست، جلوه می کند. برخلاف نُرم طراحی خودروهای این سگمنت که بیشتر روی فرم های بصری اغراق شده و تناسبات فانتزی تاکید دارد، در H2 با یک ژست ساده و باوقار روبرو هستیم که همین باعث می شود طیف گسترده تری از خریداران را به خود جذب کند، مخصوصا خریداران میانسال به بالا. تقریبا همین حسن را، البته با دُز بیشتر سادگی، در طراحی و چیدمان داخلی H2 هم شاهد هستیم.

اما چیزی که با ورود به این محیط، بیشتر جلب نظر می کند حس ارتفاع گرفته این محیط است؛ از طراحی داشبورد و رودری ها در سه سطح افقی بگیرید، تا دستگیره های تنومند رودری ها و حتی موقعیت نشیمن. یک نکته دیگر هم در این محیط خیلی جلب نظر می کند و آن هم کیفیت بالای متریال است که مخصوصا در مقایسه با رقبای چینی هم رده، کاملا به چشم می آید. هاوال برای القای یک حس بالارده و لوکس (البته در این رده ابعادی و قیمتی)،

سعی کرده زرق و برق بیشتری به این محیط بدهد. نمونه بارز آن نیز گستره باریکه های کرومی به کار رفته در قاب بندی ادوات داخلی است که در ترکیب با تریم افقی طرح آلومینیوم بر روی داشبورد، پانل سیاه براق امتداد یافته تا کنسول میانی و پوشش چرم مرغوب صندلی ها و رودری ها، به تقویت حس بالارده فضای داخلی H2 کمک می کند. در ضمن، به عنوان یک کراس اوور ساب کامپکت، آن هم با فاصله 2560 میلیمتری بین دو محور، حداقل روی کاغذ نباید انتظار فضای کابین آنچنانی، مخصوصا برای سرنشینان عقب از H2 داشت اما با این وجود، حتی برای سرنشینان عقب هم فضای طولی، و ارتفاع مفیدی ارائه می دهد.

خیز دوباره، برداشت اول

پشت فرمان

شاید در باور عموم، برای خودرویی که سعی دارد تنومندتر و قدرتمندتر از آنچه که به واقع هست، جلوه کند، یک موتور 4 سیلندر 1.5 لیتری گزینه مناسبی نباشد. شروع حرکت با H2 نیز تا حدودی همین حس را تقویت می کند اما به محض دور گرفتن موتور تا 2200 rpm، یعنی محدوده ای که بیشینه 202 نیوتن متری گشتاور در دسترس راننده قرار می گیرد، ماهیت قدرتی و چالاک H2 رو می شود. در واقع با وارد مدار شدن توربوچارجر، این واحد 141 اسب بخاری به قدری پر کشش ظاهر می شود که حتی با وجود وزن نسبتا سنگین (در مقایسه با رقبای هم رده) نیز مشکلی در سواری های روزمره، چه در داخل شهر، و چه در جاده نخواهید داشت.

در این بین نباید نقش یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک و هماهنگی بسیار خوبی که با پیشرانه دارد را نادیده گرفت، مخصوصا در مواقع سبقت گرفتن های ناگهانی در سرعت های بالا که به لطف معکوس کشیدن های سریع، به خوبی به نیاز راننده پاسخ می دهد. این حس هماهنگی پیشرانه و گیربکس اتوماتیک برای ارائه سواری پرکشش، به نوعی نقطه مقابل پیشرانه متصل به گیربکس CVT برخی رقباست که در آنها، بیشتر تاکید بر ارائه یک سواری بهینه و اقتصادی است تا پرکشش و چالاک. یکی دیگر از نقاط قوت گیربکس H2 نیز قابلیت تنظیم در سه حالت رانندگی عادی، اقتصادی و برقی است که البته کمتر نزد خریدار ایرانی مورد توجه قرار می گیرد.

H2 به لطف سیستم تعلیق نرمی که از پیکربندی مک فرسون در محور جلو و چند اتصالی مستقل در محور عقب تشکیل یافته، سواری راحتی را در مسیرهای شهری و بین شهری ارائه می دهد و حتی در رانندگی های تهاجمی در مسیرهای پیچ در پیچ و مانورهای ناگهانی نیز با وجود ارتفاع سواری بالا و تلاطم های عرضی که از خصوصیات ذاتی کراس اوورهاست، سرنشینان، مخصوصا در قسمت جلو که دارای صندلی های گود رفته و در بر گیرنده ای است، دچار مشکل نمی شوند. در این بین، بهره مندی از کروز کنترل که همچون سیستم صوتی، با دکمه های تعبیه شده بر روی فرمان قابل کنترل است نیز به ارتقاء کیفیت و راحتی رانندگی در مسیرهای بین شهری کمک می کند.

 

خیز دوباره، برداشت اول

آفرود با H2

کراس اوورهای ساب کامپکت بصورت ذاتی، به واسطه بهره مندی از اتاق یکپارچه با شاسی و زوایای صعود، فرود و شکست نامناسب برای آفرود نیمه سنگین و سنگین، کاربری آفرود ندارند و بیشتر برای یک سواری راحت تر و کاربردی تر در شهر و مسیرهای کوتاه بین شهری طراحی شده اند. در مورد H2، عدم بهره مندی از سیستم محرک چهار چرخ نیز حداقل روی کاغذ، این ناسازگاری با شرایط سخت خارج از جاده را پررنگ تر هم می کند اما از آنجایی که خریدار ایرانی کمتر به این وجه از ماهیت کراس اوورهای کوچک این رده توجه می کند، قطعا از H2 سواری آفرود هم خواهد گرفت. با وجود مواردی که اشاره شد، در سواری خارج از جاده با H2،

خیلی کم پیش آمد که در آفرود سبک و نیمه سبک با آن به مشکل بخوریم. بخشی از این را باید به حساب سیستم های کنترل حرکتی نظیر اتوهُلد (عدم حرکت در سربالایی و سرازیری، از لحظه رها کردن ترمزتا فشردن پدال گاز) اشاره کرد. اما در آفرود، آنچه که بیشتر به راننده اعتماد به نفس می دهد، بهره مندی از سیستم DSR یا همان تنظیم اتوماتیک سرعت در سرازیری است که با فشردن یک دکمه فعال می شود و راننده را از استرس کنترل مدام پدال گاز و ترمز در سرازیری های تُند آزاد می کند. البته این سیستم همیار رانندگی، مختص مسیرهای خارج از جاده نیست و در ترافیک های سنگین در خیابان و جاده های سرازیری نیز می تواند کمک بسیاری به راننده و ارتقاء ایمنی فعال خودرو بکند.

خیز دوباره، برداشت اول

لیست بلندبالای امکانات ایمنی و رفاهی

حال که بحث ایمنی مطرح شد، بد نیست به بهره مندی H2 از شش ایربگ (جلو، جانبی جلو و پرده ای)، سیستم ترمز قدرتمند با EBD+ABS+BA، ترمز پارک برقی، سیستم کنترل پایداری الکترونیک، ترمزهای چهار چرخ دیسکی (در جلو، خنک شونده)، استاندارد اتصال صندلی کودک داخل خودرو، دیلایت، دوربین دنده عقب با خطوط راهنمای پویا و سنسورهای پارک عقب، چراغ های اتوماتیک جلو، برف پاک کن ها اتوماتیک، سیستم کنترل فشار باد تایرها، آینه عقب الکتروکرومیک، سیستم پیش کشنده کمربندهای ایمنی و … نیز اشاره کرد که به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه NCAP استرالیا توسط این کراس اوور کوچک چینی کمک کرده اند.

لیست امکانات رفاهی H2 نیز به همین اندازه کامل است؛ از جمله مهمترینِ آنها باید به صندلی برقی راننده با قابلیت تنظیم در 6 جهت و تنظیم گودی کمر، سیستم تهویه با کنترل دو نقطه ای، گرمکن صندلی راننده، سیستم مولتی مدیا با نمایشگر لمسی 8 اینچ، سیستم صوتی با شش بلندگو، سانروف و ورود و استارت بدون کلید اشاره کرد.

البته از آنجایی که H6 پاییز امسال عرضه خواهد شد، احتمالا بهمن موتور از این فاصله زمانی برای عرضه هاوال H9 استفاده خواهد کرد؛ شاسی بلند توانمند، قدرتمند و مجهزی که قیمتی در محدوده 300 میلیون تومان برای آن پیش بینی می شود. بد نیست به این مورد نیز اشاره شود که داخلی سازی هاوال در ایران در حالی امروز به 25 درصد رسیده که بهمن موتور، رسیدن به داخلی سازی 40 درصدی محصولات این برند در طی 2 سال را هدف گذاری کرده است.

خیز دوباره، برداشت اول

منبع:برترین ها

آموزش تصویری بافت شال مجلسی شیک با قلاب

آموزش تصویری بافت شال مجلسی شیک با قلاب

معرفی بهترین‌ و خاطره‌انگیز‌ترین خودروهای روسی

معرفی بهترین‌ و خاطره‌انگیز‌ترین خودروهای روسی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا