مسجد نصیر الملک شیراز

شنبه 27 اردیبهشت 1399 جاذبه های گردشگری
مسجد نصیر الملک شیراز

وقتی حرف از گردشگری و جاذبه های دیدنی شیراز می شود اسم مسجد نصیر الملک یا مسجد صورتی این مسجد رنگارنگ هم بسیار به گوش می خورد این مسجد باشکوه یکی از اماکن مذهبی و تاریخی شیراز به شمار می آید .گردشگران علاقه ی زیادی به این مسجد رنگارنگ دارند . تابش پرتوهای خورشید در طلوع هر روزه بر پیگره و دریچه های رنگارنگ این مسجد و انعکاس آن  گویی دشتی سراسر از گل روبروی هر بیننده می گشاید .

زیبایی منحصر به فرد و خیره کننده این انعکاس ها چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند کاشی کاری های رنگا رنگ  و شیشه های رنگی بزرگ طراحی خاص طاق ها و  ستون های پیچ دار و بی نظیر ، همه و همه نشان دهنده معماری منحصر به فرد این مسجد می باشد .

میرزا حسن علی خان از اعیان و اشراف آن زمان  شیراز ، ملقب به نصیرالملک یکی از فرزندان میرزا علی‌اکبر عوامل مؤثر حاکم وقت فارس بنای این مسجد را در تاریخ ۱۲۹۴ه‍جری  قمری  آغاز کرد  و در تاریخ ۱۳۰۵ه‍جری  قمری به پایان رساند  که به معماری میرزا محمد حسن و کاشی‌کاری استاد محمدرضا از هنرمندان بزرگ عصر قاجار ساخته شده است.

نام این مسجد در خرداد  ماه سال ۱۳۵۸ با شمارهٔ ثبت ۳۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.سنگ تراشی و تزیینات  این شبستان تابستانه  الهام گرفته شده سنگ تراشی های مسجد وکیل شیراز است.

 

آدرس این مسجد که بیشتر گردشگران داخلی و خارجی به دنبال آن هستند در یکی از محله های قدیمی شیراز به نام گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ  هم معروف بوده بمی باشد  و در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ و در کوچهٔ نصیرالملک قرار دارد.

مسجد نصیرالملک ( مسجد صورتی ) شاهکار معماری ایران + عکس

 مسجد شامل صحن بزرگی در شمال  و همچنین  در ورودی دارای طاق نمایی بزرگی می باشد ، که سقفش با کاشی‌های رنگارنگ مزین شده است.  و همچنین این شبستان دارای هفت درگاه  است که آن را به صحن مسجد ارتباط می دهد ، با هفت در چوبی با شیشه‌های رنگارنگ می‌باشد.

شهر باستانی سیگیریا

قلعه باستانی سیگیریا از جاذبه های دیدنی کشور سریلانکا

قلعه فلک الافلاک

جاذبه‌گردشگری قلعه فلک الافلاک نماد شهر خرم آباد

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi