چگونه در شرایط بحرانی هزینه ها را مدیریت کنیم؟

سه‌شنبه 22 مهر 1399 موفقیت
مدیریت هزینه ها

چگونه در شرایط بحرانی هزینه هار ا مدیریت کنیم

  علاوه بر قانونهای که در زندگی است و باعث برکت در زندگی میشود از جمله معجزات انفاق  و احساسات خوب و قانون خلاء انسان اشرف  مخلوقات است و با فکر و تفکر می تواند زندگی خود را مدیریت کرده و از بحرانها زندگی و اقتصادی نجات پیدا کند.  امروزه انسان‌ها همانند گذشتگان خود با آرزوها و خواسته‌هایی رو به رو هستند که به ناچار برای رسیدن به آن‌ها باید هزینه‌هایی را بپردازند. اما متأسفانه شرایط اقتصادی و دخل و خرج زندگی به بسیاری از ما اجازه نمی‌دهد تا به تمامی آنچه دلمان می‌خواهد، دست یابیم و در نتیجه هیچ راهی جز کاستن هزینه‌های نداریم
مدیریت هزینه ها

مدیریت هزینه ها

راهکارهای برای مدیریت هزینه ها

 

■ با نگاه مبتنی بر کاهش هزینه‌ها، در بازار جست و جو کنید. شاید بتوانید در بسیاری از زمینه‌ها محصولات ارزان قیمت ولی با کیفیت را جایگزین محصولاتی کنید که هم اکنون از آن‌ها استفاده می‌کنید.

■ هنگامی که افسرده یا غمگین هستید، به خرید نروید، مطالعات نشان می‌دهد وقتی شما در این وضعیت به بازار می‌روید، ناخودآگاه کالاهای بیشتری می‌خرید. وقتی حالتان خوب نیست، ابتدا سعی کنید با انجام کارهایی کوچک مثل صحبت کردن با یک دوست، گوش دادن به یک موزیک زیبا یا خوردن خوراکی‌های مورد علاقه‌تان کمی روحیه‌ی خود را بهتر کنید و بعد به خرید بروید.

■ حواستان به زمان حراج فروشگاه‌ها باشد؛ چون برخی برندهای پوشاک، اجناسشان را در زمانی که فروش کمتری دارند، با تخفیف‌های 50 تا 70 درصد عرضه می‌کنند.

■ وقتی می‌خواهید برای خرید به سوپر مارکت بروید، فهرستی تهیه کرده و دقیقاً بر طبق آن خرید کنیدتا وسایل مورد نطر  را بخرید . ترفند برخی سوپر مارکت‌ها برای خرید بیشتر مشتریان این است که اجناس ضروری و پُر طرفدار را در انتهای سوپر مارکت قرار می‌دهند تا مشتریان  با اجناس مختلفی رو به رو شوند و وسوسه شوند که آن‌ها را بخرند.

■چیزهایی را بخرید که چندین بار بتوان از آن‌ها استفاده کرد؛ مثلاً باتری‌های قابل شارژ، حتی اگر قیمت اولیه‌ی اینگونه اجناس کمی بالاتر باشد، در طول زمان موجب صرفه‌جویی قابل توجهی خواهد شد.

 

■ از تبلیغات مؤسساتی که با سود زیاد به شما وام می‌دهند، اجتناب کنید؛ مگر اینکه بخواهید با آن پول یک خرید سرمایه‌ای انجام دهید و قادر به بازپرداخت اقساطش هم

■ هر ماه پولی را برای هزینه‌هایی که باید به صورت سالانه پرداخت شود کنار بگذارید. مثلاً اگر مالیات شما در سال 600 هزار تومان است، این رقم را به تعداد ماه‌های سال تقسیم کنید و ماهی 50 هزار تومان برای آن کنار بگذارید.

■ یک قلک برای خود تهیه کنید و در طول روز هر مبلغی را که می‌توانستید خرج کنید اما صرفه‌جویی کردید، داخل آن بیندازید، آخر ماه این قلک را بشکنید و 20 درصد پول آن را صرف کاری کنید که دوست دارید و از انجام آن لذت می‌برید. 80 درصد این پول برای پس انداز و سرمایه‌گذاری است اما اینکه با آن 20 درصد چه کار می‌کنید، فقط به خودتان مربوط است.

■ وقتی کالایی را می‌بینید و دلتان می‌خواهد آن را بخرید، همان موقع برای خرید آن تصمیم نگیرید. 24 ساعت به خودتان فرصت دهید، خوب درباره‌ی آن فکر کنید و بعداً اگر همچنان تصمیم داشتید آن را خریداری کنید و اگر هزینه‌ی آن هم مقرون به صرفه بود، برای خریدش اقدام کنید.  بیش از هر خریدی مطمئن شوید آنچه برایش هزینه صرف می‌کنید یک نیاز است، نه یک وسوسه.

■ برای خریدهای کوچک به جای استفاده از کارت‌های بانکی با پول نقد خرید کنید، چون در این صورت است که متوجه می‌شوید چه مقدار هزینه کرده‌اید.

■  اگر متأهل هستید، لازم است قبل از شروع برنامه‌ی مدیریت هزینه‌های خود، سایر اعضای خانواده را هم از برنامه‌ریزی‌تان آگاه و آن‌ها را کاملاً توجیه کنید؛ چرا که شما بدون همراهی آن‌ها نمی‌توانید برنامه‌ی اقتصادی خود را پیش ببرید، پس برای جلب رضایت آن‌ها بکوشید و برایشان از مزایای این تصمیم بگویید و تأکید کنید که با این پس انداز و صرفه جویی، به فکر آینده و رفاه خانواده هستید.

■  به خاطر داشته باشید بسیاری از وسایلی که در خانه‌ی شما هستند اما درست کار نمی‌کنند، نیاز به تعویض ندارند و با صرف هزینه‌ای کمتر می‌توان آن‌ها را تعمیر و مجدداً از آن‌ها استفاده کرد.

■ اگر می‌خواهید به مسافرت بروید، در صورت امکان زمان‌های اوج شلوغی را انتخاب نکنید، چون بعد از این زمان‌ها می‌توانید همان خدمت را با هزینه‌های بسیار پایین‌تری دریافت کنید.

■ همیشه در کیفتان یک خوراکی مختصر و انرژی بخش داشته باشید تا اگر در خیابان یا محل کار گرسنه شدید، بتوانید با وسوسه‌ی خرید غذاها یا تنقلات گران قیمت مقابله کنید.و حتی با همکاری خانواده می توانید بسیاری از مواد غذایی در منزل تولید کنید که خیلی به صرفجویی شما کمک میکند از جمله تهیه مرباها ،فست فود ها ،نان و شیرینی ها  ،کیک  که علاوه بر کمک اقتصادی بسیار سالم تر هستند.

■ در زمان‌هایی که همه اقدام به خرید محصولی خاص می‌کنند، اگر برایتان مقدور است کمی دست نگه دارید و وقتی بازار از تب و تاب افتاد، همان جنس را با قیمت کمتر و تخفیفات بیشتر بخرید؛ مثلاً اگر لوازم التحریر را به جای شهریور در اوایل مهر بخرید یا لباسی را به جای اسفند در روز دوم فروردین ماه خریداری کنید، برایتان ارزان‌تر خواهد بود.

 

قانون جبران چیست؟ چه تاثیری در زندگی دارد

راهکارهای برای  داشتن زندگی موفق

۱۰ روش طلایی برای داشتن زندگی موفق 

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi