بیوگرافی محمد علی کلی برترین مشت‌زن تاریخ بوکس

پنج‌شنبه 12 تیر 1399 بیوگرافی
محمد علی کلی

چکیده ای از بیو گرافی محمد علی کلی

نام:محمد علی

روز تولد: ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲

در گذشت: ۳ ژوئن ۲۰۱۶

حرفه:بوکسور

ملیت:آمریکایی

همسران:۴ همسر **سونجی روی(۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶)**بلیندا بوید (۱۹۶۷ تا ۱۹۷۷)**ورونیکا پورشه علی (۱۹۷۸ تا ۱۹۸۶)**یولاندا(۱۹۸۶ تا ۲۰۱۶)

فرزندان: ۷ دختر و ۲ پسر

سال فعالیت: از سال  ۱۹۶۰ تا سال ۱۹۸۱

بیو گرافی محمد علی کلی

بیو گرافی محمد علی کلی

زندگی شخصی :

بیو گرافی:با نام قبلی« کاسیوس مارسلوس کِلِی، جونیور»که حال او را با نام  محمد علی می شناسیم .

محمد علی متولد روز زاده ۱۷ ژانویه ۱۹۴۲ لویی ویل در کنتاکی  به دنیا آمد.

او  بوکسور حرفه‌ای سنگین‌وزن آمریکایی بود که به عنوان برترین مشت‌زن تاریخ بوکس در این وزن او نیز یکی از مهم‌ترین و برترین شخصیت‌های ورزشی قرن بیستم شناخته می‌شود

علاوه بر مسابقات بوکس سنگین وزن و کسب افتخارات متعدد، یکی دیگر از دلایلی که سبب معروفیت کاسیوس کلی شد این بود که در سال ۱۹۶۲، پس از آشنایی با الیجا محمد (سیاستمدار اهل ایالت متحده آمریکا) به دین اسلام گروید. و بعد از مسلمان شدن اسم خود را به محمد علی تغییر داد

پدرش محمد علی کلی تابلونویس بود. یک روز، وقتی دوازده ساله بود،

ماجرای ورود او به پوکس چه بود:به یک افسر پلیس گفت دوچرخه‌اش را دزدیده‌اند. گفت اگر دزد را پیدا کند حالش را جا می‌آورد. آن افسر، جو مارتین، در یک باشگاه محلی به بچه‌ها بوکس یاد می‌داد. به کاسیوس هم پیشنهاد داد اگر می‌خواهد با دزد دعوا کند اول بوکس یاد بگیرد. چیزی نگذشت که کاسیوس پا به رینگ گذاشت.

محمد علی کلی از بچگی علاقه ی زیادی به بوکس داشت و از ۱۲ سالگی مشت زنی را شروع کرد و در حدود  ۱۰ سال بعد یعنی درسال ۱۹۶۴ موفق شد قهرمانی بوکس جهان را به اسم خود ثبت کند .

تا زمانی که به دبیرستان رفت در کنتاکی موفق به کسب ۶ عنوان شد.و با این موفقیت‌ها مسوولین مدرسه در عوض، نمرات ضعیف درسی اش را نادیده گرفتند و اجازه دادند تا او فارغ‌التحصیل شود.

همسر محمد علی کلی

همسر محمد علی کلی

همسران محمد علی کلی

محمد علی در سال ۱۹۶۴ با سونجی روی ازدواج کرد و در سال ۱۹۶۶ از یکدیگر جدا شدند.

در سال ۱۹۶۷ با بلیندا بوید ازدواج کرد، سپس در سال ۱۹۷۷ از او جدا شد.

پس از آن با ورونیکا پورش در سال ۱۹۷۸ ازدواج کرد و سال ۱۹۸۶ ااز هم جدا شدند.

یولاندا آخرین همسر او بود که در سال ۱۹۸۶ با یکدیگر ازدواج کردند و تا پایان عمر در کنار او زندگی کرد.

محمد علی کلی صاحب ۷ دختر به نام های لیلاعلی، مریم، راشده، جمیله، هانا، میا و خلیله و همچنین دو پسر به نام های محمد علی جونیور و اسد امین است.

 

افتخارات محمد علی کلی، اسطوره ورزش بوکس

محمد علی کلی توانست ۳ بار قهرمانی جهان را  در رده ی سنگین وزن ها به اسم خود ثبت کند .

اولین بار در سال ۱۹۶۴ با شکست دادن سانی لیستون، بار دوم سال ۱۹۷۴ در یک مبارزه تاریخی که به نام«غرش در جنگل»معروف شد که موفق شد در آن جرج فورمن را ناک‌اوت کند،  از افتخارات  او در دوران حرفه‌ای‌اش کسب ۵۶ برد (۳۷ ناک‌اوت) و ۵ باخت بود.

محمد علی کلی

محمد علی کلی

 

بازنشستگی و بیماری محمد علی کلی

در ۲۷ ژوئن ۱۹۷۹ محمد علی اعلام بازنشستگی کرد و با دنیای پر هیجان رینگ و بوکس خداحافظی نمود.

در سال ۱۹۸۲ محمد علی دچار سندروم پارکینسون شد،پارکینسون یک بیماری تدریجی و بدون درمان قطعی است که ناشی از زوال تدریجی بخش مهمی از مغز است. محمد علی اولین نشانه‌های این بیماری را در سال ۱۹۸۴ و وقتی ۴۲ ساله بود، مشاهده کرد طی چند دهه جهان شاهد آن بود که این بیماری به تدریج محمد علی را از اوج به زیر می‌کشد و لرزش و کرختی، جای چابکی و زیرکی ورزشی وی را می‌گیرد.

محمد علی در سال ۱۹۹۶ در حالی که علایم بیماری پارکینسون در او مشهود بود افتخار روشن کردن مشعل المپیک آتلانتا را در جورجیای آمریکا پیدا کرد.

و محمد علی روز جمعه، دهم ژوئن ۲۰۱۶ (۲۱ خرداد ۱۳۹۵) در زادگاهش شهر لوئی‌ویل ایالت کنتاکی در گذشت. هزاران نفر در خیابان‌های شهر لویی‌ویل برای بدرقه کاروان حامل پیکر محمد علی صف کشیدند

برد پیت

بیوگرافی برد پیت «Brad Pitt»و علت طلاقش از آنجلیا جولی

ستار

بیو گرافی عبدالحسن ستارپور خواننده ایرانی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi