محبوب ترین غذاهای گرجستان

چهارشنبه 24 آذر 1400 آشپزی

 

محبوب ترین غذاهای گرجستان

به گفته عبدالرضا مهاجری نژاد، مدیر کل دفتر برنامه ریزی و حمایت از توسعه معاونت گردشگری، گرجستان ششمین کشوری است که ایرانی ها بسیار به آنجا سفر می کنند.

بر اساس آمار سازمان گردشگری آذربایجان (GNTA)، در سال 2015، 25 هزار و 273 نفر ایرانی به گرجستان سفر کردند که این تعداد در سال 2016 به 147 هزار و 937 نفر رسید.

در هشت ماه مشابه در سال 2016 تعداد مسافران ایرانی گرجستان 91 هزار و 282 نفر بود. دلایل زیادی برای سفر ایرانیان به گرجستان وجود دارد. حذف ویزا، ارزانی، وجود شهر ساحلی، امکان سفر زمینی، وجود فستیوال های موسیقی و نزدیکی فرهنگی می تواند بخشی از آنها باشد.

گرجستان با سرعت زیاد به برنامه ریزی برای جذب گردشگر پرداخته است؛ کشوری که سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت دارد در سال 2016 تعداد گردشگران آن به 6 میلیون رسید و انتظار دارند این تعداد تا پایان امسال به بیش از هفت میلیون گردشگر برسد.

کشوری که غیر از محصولات کشاورزی صادرات دیگری ندارد و درآمد متوسط درآمد مردم آن حدود 300 دلار است، سعی می کند از طریق گردشگری وضعیت اقتصادی خود را بهتر کند.

 گرجستان خوشمزه

محبوب ترین غذاهای گرجستان

خانه ها در بخش قدیمی تفلیس هیچ یک بازسازی نشده اند و همگی به همان شکل اولیه حتی به صورت مخروبه حفظ شده و در حال استفاده هستند. همین طور دولت از کسانی که خانه های شان را به هتل، هاستل، کافه و رستوران تبدیل می کنند مالیات و عوارض نمی گیرد و به این ترتیب، خانه های زیادی را می توان دید که با وجود ظاهری مخروبه، از دکوراسیون داخلی زیبایی برخوردارند که آن را به فضای دلنشینی برای گردشگران تبدیل کرده است.

یکی از جاذبه های گردشگری گرجستان، غذاهای آن است. غذا بخش مهمی از فرهنگ گرجی هاست که خیلی خوب آن را به خارجی ها معرفی می کنند و رستوران های زیادی وجود دارد که با قیمت های مناسب غذاهای خوشمزه ای ارائه مین کنند.

در گرجستان پیش غذا و غذا نسبت به دسر اهمیت بیشتری دارد و شما می توانید هر وعده یک غذا و پیش غذای متفاوت را امتحان کنید، بدون آن که تکراری در آن وجود داشته باشد، درست برعکس ایران که به ندرت می توان غذایی غیر از انواع کباب و جوجه کباب در رستوران ها پیدا کرد و گردشگرانی که به ایران سفر می کنند در پایان سفر به نان و پنیر روی می آورند.

تنها سوغاتی خوراکی این کشور نیز «چورچ خلا» نام دارد که از شیره انگور ساخته می شود و درونش را با مغزهایی چون گردو یا فندق پر می کنند. گردو در غذاهای گرجی جای مهمی دارد و اغلب غذاهای آنها با گردو تهیه می شود. غذا در این کشور در دیس روی میز گذاشته می شود و هر کس هر قدر خواست از آن می خورد. در اینجا به تعدادی از پیش غذاها و غذاهای معروف این کشور اشاره می شود.

خینکالی

خینکالی یکی از محبوب ترین غذاهای ملی گرجستان است که با خمیر به ظاهر نپخته ای ساخته می شود که داخلش را با گوشت و ادویه پر کرده اند. خوردن خینکالی آداب خاصی دارد و آن را باید با دست خورد. البته باید آب گوجه ای را که داخل آن هست نوشید و سپس بقیه اش را خورد.

 گرجستان خوشمزه

پخالی

پخالی یکی از پیش غذاهای پرطرفدار گرجستان است که کوفته های کوچ-کی متشکل از اسفناج پخته، گردو، سیر و سرکه در آن وجود دارد که برای تزئین و مزه دار کردنش از انار یا گردو استفاده می کنند. اندازه این کوفته ها کوچک و تقریبا به قطر پنج سانتی متر است و گاه در آن از پنیر هم استفاده می کنند.

 گرجستان خوشمزه

چیکن تاباکا

مرغ سنتی گرجستان «چیکن تاباکا»ست که ابتدا برای آن که مرغ ها کاملا سرخ شوند، آنها را در کف ظرف سنتی گرجستان به نام تابه پهن کرده و بعد با استفاده از وزنه ای تکه های مرغ را فشرده می کنند. آن را با سیر و یا سس های مخصوص گرجی طعم دار می کنند.

 گرجستان خوشمزه

نادوقی

برای کسانی که پنیر دوست دارند، گرجستان یکی از بهترین جاهاست. «نادوقی» یکی از پیش غذاهایی است که در این کشور با پنیر درست می شود و در اصل یک کرپ پنیری چرب است که داخل آن با پنیر تازه، نعنا و گردو پر و به دلخواه سرآشپز بسته می شود و می توان آن را با نان خورد.

 گرجستان خوشمزه

قزل آلا با رب انار

کشور گرجستان نواحی ساحلی بسیاری دارد اما غذاهای دریایی در میان منوی غذای این کشور جای چندانی ندارد. ماهی قزل آلا با رب انار یکی از معدود غذاهای دریایی این کشور است. در این غذا ابتدا ماهی قزل آلا را کاملا سرخ کرده و سپس با سس ترش و شیرین انار سرو می کنند.

 گرجستان خوشمزه

 


خاچاپوری

خاچاپوری را می توان پیتزای گرجی نامید که پرطرفدارترین غذا و میان وعده معروف گرجستان و نماد فرهنگی این کشور است. مواد لازم برای پختن خاچاپوری را آرد، تخم مرغ، پنیر محلی و روغن تشکیل می دهند و پای ثابت همه سفره ها در خانواده های گرجی به شمار می رود و حتی به صورت سرپایی مانند پیراشکی آن را می خورند.

گرجستان خوشمزه

منبع : برترینها

خورش آلبالو

چیزکیک انبه و شکلات سفید

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا