قوم مادها که بودند؟همه چیز درباره قوم مادها

جمعه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ تاریخی
قوم ماد

مورخان معتقعد که حدود چهار هزار سال پیش اقوام آریایی از دو طرف دریایی خزر به سرزمین ایران مهاجرت کردندو به تدریج پدر دشت های سبز وحاصلخیز آن ساکن شدند.

آریایی ها سه گرو بودند:

۱-قوم  مادها

۲-قوم پارس ها

۳-قوم پارت ها

 

۱- قوم مادها:

مادها در غرب ایران ساکن شدند.آنها با آشوری ها همسایه بودند.آشوری ها قوم جنگجو بودند و بیشتر اوقات به سرزمین مادها حمله ور می شدندمادها نمی توانستند حلوی حمله آشوری ها را بگیرند زیرا متحد نبودند وسپاه منظمی نداشته اند.

تصمیم گرفتند که برای مقابله با دشمن با هم متحد شوند، به همین دلیل در نقطه ای گردهم آمدند و دیاکو را به فرمانروایی انتخاب کرد او هم دهکده ای را پایتخت خود کرد و در آنجا قصرهای پادشاهی ساخت، پس از آن این دهکده، هگمتانه یعنی محل اجتماع مردم نامیده شد، هگمتانه در شهر همدان امروزی قرار دارد.

آن ها در جنگ هایی ۱۰۰ ساله با آشوریان سرانجام موفق شدند آن ها را شکست دهند و دولتی را ایجاد کنند که مدت ها پادشاهی کرد اما سرانجام از کوروش بزرگ شکست خورد .

سرزمین مادها

سرزمین مادها

سرزمین ماد

ماد نام سرزمینی بود که تیرهٔ ایرانی مادها در آن ساکن بودند. این سرزمین دربرگیرنده بخش غربی فلات ایران بود. سرزمین آذربایجان فعلی در شمال غربی فلات ایران را با نام ماد کوچک و ناحیه امروزی تهران (ری)، حوزه شمال غربی کویر مرکزی، همدان، کرمانشاه، لرستان‌ و کردستان را با نام ماد بزرگ می‌شناختند. پایتخت ماد در گذشته هگمتانه نام داشت که بعدها به اکباتان تغییر نام داد.

مجموعهٔ لشکرکشی‌های آشور به سرزمین ماد در قرن هشتم پیش از میلاد و خطر حمله از غرب به‌وسیلهٔ دولت آشور، نیاز تشکیل یک دولت متمرکز را برای مادها که جدیدترین مهاجران به زاگرس بودند به وجود آورد. بعدها با همدستی کلده و بابل در سال ‍۶۱۲ پیش از میلاد، توانستند بر آشوری‌ها غلبه کنند و پادشاهی وسیعی تشکیل دادند که از رود هالیس در ترکیهٔ امروزی (قزل ایرماق) تا خراسان امتداد داشت و حدود ۱۵۰ سال دوام داشت.

دیاکو بنیان‌گذار پادشاهی ماد در پایتخت خود همدان بر روی تپه‌ای، هفت قلعهٔ تودرتو ساخت و هریک را به رنگی خاص درآورد و نام این شهر را هگمتانه نهاد. هووخشتره بزرگترین پادشاه ماد بود که توانست بر آشوریان غلبه کند و آخرین پادشاه مادها آستیاگ بود که در سال ۵۵۰ پیش از میلاد به‌دست کوروش کبیر شکست خورد و پادشاهی ماد از بین رفت

 

پادشاهان قوم ماد

هرچند که دوران پادشاهی شاهان ماد و مدت پادشاهی آن‌ها و نیز ترتیب‌شان مورد مناقشه است.

اما به‌گفتهٔ هرودوت، سلسلهٔ مادها شامل چهار شاه بود که به یک خانواده تعلق داشتند و به مدت ۱۵۰ سال فرمانروایی کردند

به گفته هرودوت، تاریخدان یونانی، سلسله مادها که به مدت ۱۵۰ سال پادشاهی کردند در مجموع ۴ پادشاه داشت:

۱- دياكو ( ۷۰۱ – ۶۵۵ ق.م )

۲- فرورتيش ( ۶۵۵ – ۶۳۳ ق.م )

۳- هوخشتره ( ۶۳۳ – ۵۸۴ ق.م )

۴- آستياگ ( ۵۸۴ – ۵۵۴ ق.م )

 

دیاکو اولین پادشاه مادها

دیاکو اولین پادشاه مادها

۱-دیاکو: بنیانگذار حکومت مادها بود که هگمتانه را به عنوان پایتخت خود برگزید.

دیاکو در (۷۲۸ پ.م.) به شاهی رسید و شهر همدان (هگمتانه آنروزگار) را پایتخت خویش قرار داد. دیاکو ۵۳ سال پادشاهی کرد. مدت زمانی پس از شکست دیاکو از سارگن دوم شاه آشور، فرزند و جانشین او، فرورتیش، قدرت رهبری رابه دست گرفت و در برابر آشوریها به پا خاست.

 

۲-فرورتیش: دومین پادشاه ماد که به مدت ۲۲ سال حکومت کرد و با آنکه سرنوشت اسارت پدرش را دیده بود اما راه او را ادامه داد و با آشوریان جنگید اما شکست خورد. او قبایل مادها را متحد و از آن ها کشوری مستقل ساخت.

 

۳-هووخشتره:  سومین و قدرتمندترین  پادشاه ماد و اولین پادشاه در دوران باستان است، پادشاهی که ۴۰ سال حکومت کرد، یک سلطنت سراسری را در ایران به وجود آورد و ایران را به یک قدرت مهم جهانی رساند به طوری که می توانیم او را بنیانگذار واقعی دولت ماد و معمار امپراتوری ایرانیان باستان بنامیم.

 

۴-ایشتوویگو: آخرین پادشاه ماد که از سال ۵۸۵ تا ۵۵۰ قبل از میلاد فرمانروایی کرد. پس از سقوط هگمتانه استقلال ماد از بین رفت.

 

طوایف ماد

هرودوت پس از تأسیس پادشاهی ماد، از شش طایفهٔ مادی نام می‌برد و محتملاً پیش از تأسیس پادشاهی ماد همهٔ قبایل مذکور اصالتاً مادی نبودند:

  • بوسیان
  • پارتاکنیان
  • استروخاتیان
  • آریزانتیان
  • بودیان
  • مغان

از میان این طایفه‌ها فقط آریزانتیان، به‌معنای «دارای اصل و نسب آریایی» دارای ریشه‌شناسی آشکار ایرانی است، این طایف در منطقه ملایر امروزی سکونت داشته‌اند . اما در مورد دیگر قبایل تقریباً هیچ اطلاعاتی در دست نداریم

دلایل ضعیف شدن مادها :

خوش گذراني پادشاه آستیاگ .

ستم های پادشاه بر مردم .

نارضايتي ديگر گروه هاي ايراني به ويژه پارس ها از پادشاه ماد كه از آن ها ماليات می گرفت و به كارهاي كشور رسيدگي نمي كرد .

سقوط ماد ها :

سر انجام در سال ۵۵۲ كوروش دوّم در مقابل پادشاه آن زمان ( آستياگ ) قيام کرد و پس از يك نبرد مادها استقلال خود از دست داده و به عنوان يك استان ( ساتراپي ) در می آيد .

البته پارس ها از هر قوم و قبيله اي به مادها نزديك ترند و از يك ن‍ژاد مي باشند . مادها پس از پيروزي پارسيان بر مادها در حكومت پارس ها ( هخامنشيان ) از امتيازات سياسي و اجتماعي و معافيّت مالياتي مانند پارس ها بر خوردار نبودند ولي در دولت هخامنشي مهمترين مٲموران دولتي و صاحب منصبان از ميان مادها نيز برگزيده شده بودند . مادها در ميان نيروهاي حافظ جان درباريان هخامنشيان بوده و نيز برخي از اعضاي ده هزار نفري جاويد را تشكيل مي داده اند .

اكباتان پايتخت مادها همچنان براي پادشاهي هخامنشي به عنوان نخستين پايگاه و پايتخت مي ماند

 

بیشتر بخوانید:منشور کورش کهن ترین سند کتبی حقوق بشر در جهان

 

کورش کبیر شاه هخامنشیان

قوم پارس ها که بودند؟/فهرست شاهنشاهان هخامنشی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا