قرص کلماستین

چهارشنبه 29 دی 1400 سلامت
قرص کلماستین

قرص کلماستین

قرص کلماستین

قرص کلماستین

کلماستین (clemastine) از داروهای آنتی‌هیستامین است که به منظور درمان آلرژی فصلی و آبریزش بینی، کهیر، سرماخوردگی و خارش پوست تجویز می‌‌شود. این دارو جزء داروهای خواب‌آور بوده که بیشتر برای کاهش حساسیت‌های پوستی و کهیر استفاده می‌شود. سرگیجه، اختلال بینایی و تپش قلب برخی از عوارض مصرف این داروست.

جالب است بدانید سالانه چیزی نزدیک به ۷ میلیون نفرد در دنیا با شکایت از آلرژی به پزشک مراجعه و خواهان رفع آن هستند. معمولا پزشکان برای رفع علائم حساسیت داروهای آنتی‌هیستامین را تجویز می‌کنند. اگر در ابتلا به حساسیت سابقه طولانی داشته باشید، حتما نام برخی از داروهای آنتی‌هیستامین مثل کتوتیفن، سیتریزین، لوراتادین و فکسوفنادین را شنیده‌اید. کلماستین یکی دیگر از این داروهاست که قصد داریم بیشتر با آن آشنا شویم. برای آشنایی با سایر داروهای ضد حساسیت به لینک زیر بروید.

 

 

کلماستین چیست؟

کلماستین (clemastine) از داروهای آنتی‌هیستامین است که به منظور درمان آلرژی فصلی و آبریزش بینی، کهیر، سرماخوردگی، آنژیوادم، التهاب ملتحمه چشم و خارش پوست تجویز می‌شود. این دارو جزء داروهای خواب‌آور بوده که برای کاهش حساسیت‌های پوستی و کهیر استفاده می‌شود. کلماستین با مهار کردن اثر هیستامین به کاهش علائم حساسیت کمک می‌کند.

کلماستین به دو صورت قرص و آمپولدر دسترس است.

نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام‌های تجاری  12 Hour Allergy Relief ,Dayhist-1 ,Leader Allerhist ,Allerhist-1
 موارد مصرف درمان حساسیت یا آلرژی
 عوارض  سرگیجه، اختلال بینایی مثل تاری دید، تپش قلب، خواب‌آلودگی و گیجی، کاهش فشار خون
 تداخل دارویی  الکل

مقدار و نحوه مصرف قرص کلماستین

میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. به طور معمول در بزرگسالان برای کاهش علائم حساسیت روزانه دو عدد از این قرص مصرف می‌شود. (صبح و عصر)همچنین برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۱/۵ قرص صبح و عصر و در کودکان ۳-۶ سال نصف قرص صبح و عصر تجویز می‌شود.

نکاتی که در رابطه با مصرف این دارو باید بدانید

  1. در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
  2. در صورتیکه  سابقه ابتلا به بیماری‌های کبدی، کلیوی، قلبی، چشمی (آب سیاه یا گلوکوم)، مشکلات پروستات یا هرگونه مشکل در دفع ادرار، صرع، مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و برونشیت را داشته‌اید، قبل از مصرف این دارو پزشک را در جریان قرار دهید.
  3. فهرست کلیه داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی دیگر از داروها با داروی کلماستین تداخل داشته باشد.
  4. دارو را می‌توان قبل یا بعد از غذا مصرف کرد.
  5. در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. هرگز برای جبران نوبت فراموش شده مقدار دارو در یک نوبت را دو برابر ننمایید.
نشانه های سرطان سر و گردن

 

قطره فلوکورت

قطره فلوکورت

قطره استامینوفن برای نوزادان

قطره استامینوفن برای نوزادان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا