قرص ورزش

چهارشنبه 8 دی 1400 سلامت
قرص ورزش
امروز ورزش کرده‌ای؟ نه! قرصش را خوردم! یافته‌های تازه‌ی پژوهشگران می‌گوید که بزودی قرص ورزش به بازارخواهد آمد!
هفته‌ای نیست که فایده‌ی تازه‌ای برای دویدن آشکار نشود. دویدن ورزش بسیار سودمندی است ولی کسانی که نمی‌توانند بدوند چه کنند؟

قرص ورزش

قرص ورزش

 

قرص ورزش

محققان انگلیسی قرصی ساخته اند که می گویند واکنش بدن به مصرف آن شبیه تاثیر ورزش کردن است.به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، محققان دانشگاه لیدز در انگلیس در یک تحقیق نوآورانه روی موش ها، برای اولین بار موفق به شناسایی یک پروتیین کلیدی شدند که در جریان ورزش کردن در بدن آزاد می شود.

محققان با فعال کردن پروتیین یاد شده در موش ها متوجه شدند که این پروتیین فواید ناشی از فعالیت فیزیکی را بدون عرق ریختن در موش ها ایجاد می کند.

بر اساس این تحقیق که در مجله Nature Communications منتشر شد، این پروتیین که Piezo 1 نام دارد به صورت یک ‘حسگر ورزش’ عمل می کند و جریان انتقال خون به مغز و عضلات را برای فعالیت پایدار تقویت می کند.

محققان موسسه قلب و عروق و پزشکی متابولیک دانشگاه لیدز معتقدند که این تغییرات ممکن است تا حدودی عامل اثرات مثبت ورزش از جمله کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی، بیماری قلبی و سرطان باشند.

آنها می گویند در آزمایش روی موش ها مشخص شد که با مصرف قرص حاوی ترکیب شناخته شده Yoda 1 می توان موجب آزادسازی این پروتیین در بدن شد.

مشخص شده است که Yoda 1 از این روند افزایش جریان خون در دیواره شریان هایی که خون را از قلب به معده و روده ها می برند، تقلید می کند.

این کار تعادل الکتریکی را به آرامی و به گونه ای تغییر می دهد که به تنگ شدن رگ های خونی منجر و باعث می شود که خون بیشتری به مغز و عضلات درگیر در ورزش برسد.

با این حال این محقق متذکر شد این دارو که ممکن است در عرض پنج سال به مرحله آزمایش روی انسان برسد، کاملا جایگزین ورزش نخواهد شد اما برای مثال می تواند افزوده ای برای پیاده روی باشد به طوری که تاثیر پیاده روی بیشتر شبیه دویدن شود.

 

تغییرات بدن در هوای سرد

تغییرات بدن در هوای سرد

خسته اید؟ این ها را نخورید

باورهای غلط درباره نوشابه

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا