قاهره پایتخت مصر باستان

چهارشنبه 25 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
قاهره پایتخت مصر باستان

قاهره پایتخت مصر باستان

جاذبه های گردشگری قاهره شامل بناها، موزه‌ها، اماکن مذهبی مانند کلیساها و مساجد تاریخی است.قاهره بزرگترین شهر جهان عرب و خاورمیانه محسوب می‌شود.

قاهره پایتخت مصر و بزرگترین شهر جهان عرب و خاورمیانه است. این شهر در بخش شمال شرقی مصر درنزدیکی دلتای نیل جای دارد، رود نیل از میانش می‌گذرد و دریای مدیترانه در ۱۶۵ کیلومتری شمال آنمی‌باشد. قاهره در سال ۹۶۹ م (۳۵۸ ق ۳۴۷ ش) ساخته شد. در طول تاریخ پایتخت خاندان‌های بزرگ مصربوده‌است و از مهمترین مراکز تمدن اسلامی در سده‌های میانه بوده‌است

 

 

قاهره پایتخت مصر باستان

خیابان معز

خیابان معز، خیابانی تاریخی به طول حدود ۱ کیلومتر در مرکز شهر قاهره است. خیابان به نام معز لدین‌الله، چهارمین خلیفه فاطمی نام‌گذاری شده‌است. بسیاری از بناهای اسلامی و برخی از مهم‌ترین مساجد قاهره در این خیابان قرار دارند. تنها عابرین پیاده حق تردد در خیابان معز را دارند.

سراسر خیابان معز، سنگ‌فرش شده و فقط مخصوص عابران پیاده است. از دیگر جاذبه‌های این خیابان می توان مدرسه‌ی قلاوون را نام برد که یکی از بهترین نمونه‌های معماری مملوک است. این مدرسه در سال ۱۲۹۳ تکمیل شده و فضای داخلی آن به زیبایی تمام با کاشی‌های زیبا، مرمر مرغوب، موزاییک‌ و شیشه‌های رنگی دیدنی، تزیین شده است. این مدرسه زمانی که افتتاح شد به عنوان بیمارستان هم مورد استفاده قرار می‌گرفت.

قاهره پایتخت مصر باستان

خیابان معز

خیابان معز یکی از جاذبه های گردشگری قاهره


مرکز شهر قاهره

اگر دوست دارید در قاهره‌ی قرن نوزدهم گشتی بزنید، یعنی زمانی که این شهر، پاریس شرق نامیده می‌شد، بهترین کار این است که در محله‌ی مرکز شهر قاهره قدم بزنید و معماری، خیابان‌ها و بناهای تاریخی آن را تماشا کنید.

سراسر این محله پر از خانه‌ها و عمارت ‌های قدیمی است که در زمان خود بسیار باشکوه و زیبا بودند و البته هنوز هم بعد از چند صد سال، زیبا و دیدنی هستند. علاوه بر ساختمان‌های تاریخی، موزه‌‌های متعددی در این منطقه وجود دارد که مجموعه‌های دیدنی و جذابی از نقاشی، منسوجات و سایر اقلام فرهنگی مرتبط با مصر و تاریخ و فرهنگ این کشور را به نمایش گذاشته‌اند. به راحتی و با پای پیاده می‌توانید این محله را بگردید.

قاهره پایتخت مصر باستان

مرکز شهر قاهره

تصویر هوایی از مرکز شهر قاهره


برج قاهره

دون شک دیدن همه جای شهری همچون قاهره که پر از آثار تاریخی باستانی و اسلامی است روزها و شاید هفته‌ها وقت می‌برد و تجربه‌ی چنین چیزی برای اغلب مردم ممکن نیست. اما شاید بشود همه‌ی این شهر راه هرچند از دور یکجا به تماشا نشست. برج القاهره که با ۱۸۷ متر ارتفاع بلندترین بنا در  کشور مصر به شمار می رود، در جزیره‌ی گیزا واقع شده است. گفته می‌شود این برج با الهام از یک گیاه لوتوس طراحی و ساخته شده است.

تماشای بهترین مناظر از بالای نیل و شهر قاهره تجربه‌ای است که تا مدت‌ها از خاطرتان نخواهد رفت.در بالای برج یک رستوران وجود دارد که فرصت میل کردن یک وعده غذا به همراه تماشای مناظر مرتفع از شهر را برای توریست ها فراهم می کند.

قاهره پایتخت مصر باستان

برج قاهره

برج قاهره


مسجد امام حسین (قاهره)

مسجد امام حسین که در سال ۵۵۳ هجری شمسی در دوران خلافت فاطمیان بنا شده است. در درون این مسجد ضریحی قرار دارد که منتسب به محل دفن سر حسین بن علی است. سر وی پس از کشته شدن از بدن جدا و به شام منتقل شد اما در این مورد که پس از آن بر سر آن چه آمد اختلاف نظر وجود دارد و مکان‌های گوناگونی در این مورد نام برده شده‌اند.مطابق یکی از روایت‌ها خلفای فاطمی که پیرو مذهب شیعی اسماعیلی بودند پس از سال ۵۰۰ از مرگ وی، سر حسین بن علی را از دروازه فرادیس شام، به عسقلان و سپس به قاهره منتقل و بر آن مقبره‌ای بنا کردند.

قاهره پایتخت مصر باستان

مسجد امام حسین (قاهره)

مسجد امام حسین یکی از جاذبه های گردشگری قاهره


 

بارو بابلیون

 

این بارو هم‌اکنون در قاهره پایتخت مصر نزدیک به ایستگاه مترو جرجیس واقع شده است که امپراتور تراژان، در قرن دوم میلادی دستور به ساختش داد. در قرن چهارم میلادی که رومیان مصر را اشغال کرده بودند، امپراتور روم آرکادیوس فرمان به بازسازی آن داد. در جمادی الاولی سال ۱۹ هـ برابر با می ۶۴۰م مسلمانان با رهبر عمروعاص این قلعه را محاصره کردند و پس از شش یا هفت ماه در تاریخ ژوئیه ۶۴۰م آن را تصرف کردند.

قاهره پایتخت مصر باستان

بارو بابلیون

بارو بابلیون در قاهره 


میدان تحریر

میدان تحریر به معنای آزادسازی یا نجات، بزرگترین میدان قاهره می باشد که در مرکز این شهر و در شرق رود نیل واقع شده است. نام قبلی آن میدان الإسماعیلیة بود که به نام پادشاه قرن ١٩ خدیو اسماعیل نامگذاری شده بود پس از انقلاب ۱۹۵۲ نام این میدان به التحریر (به معنی آزادسازی یا نجات) تغییر نمودمیدان تحریر از طریق خیابان طلعت حرب، به میدان طلعت حرب متصل می‌شود. خیابان التحریر از شرق و غرب، خیابان میرت باشا از شمال و خیابان القصر العینی از جنوب به این میدان متصل می شوند. این میدان همواره محل برگزاری تظاهرات سیاسی بوده است.

قاهره پایتخت مصر باستان

میدان تحریر

میدان تحریر یکی از میدان‌های اصلی شهر قاهره


موزه مصر

موزه مصر با بیش از ۱۶۰هزار اثر باستانی مربوط به مصر باستان، یکی از غنی‌ترین موزه‌های جهان در زمینه مصرشناسی است. این موزه در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز شهر قاهره واقع شده‌است.موزه مصر دارای بخش ویژه‌ای است که منحصر به مومیایی‌های ۲۷ عضو خاندان سلطنتی مصر من‌جمله توت‌عنخ‌آمون است.موزه مصر نخستین‌بار در سال ۱۹۰۲ میلادی، در نزدیکی میدان تحریر، در مرکز قاهره تأسیس شد.

آثاری که در این موزه نگهداری می‌شود، از دوران پیش از تاریخ تا امپراتوری روم را در بر می‌گیرد. با این حال بیشتر آثار این موزه به عصر فراعنه تعلق دارد. موزه مصر در سال ۱۹۰۶ میلادی، به ساختمان دو طبقه کنونی منتقل شد. در تاریخ ۲۸ ژانویه ۲۰۱۱ و در اوج دوره‌ای از آشوب منتهی به انقلاب مصر، تعداد ۱۸ شی از اشیاء عتیقه از موزه مصر ربوده شدند.

قاهره پایتخت مصر باستان

موزه مصر

نمای بیرونی موزه مصر در شهر قاهره

 

 

خاص ترین دریاچه‌های دنیا

خاص ترین دریاچه‌های دنیا

زیباترین روستاهای جهان

زیباترین روستاهای جهان

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا