7 تا از جذابترین فینال های جام جهانی در تاریخ دنیا

سه‌شنبه 6 دی 1401 ورزشی
فینال های جام جهانی

 بهترین فینال جام جهانی در تاریخ

فینال های جام جهانی:فینال  فرانسه و آرژانتین یکی از زیباترین بازی های جام جهانی بود، اما بیاید با  بزرگ ترین فینال های تاریخ جام جهانی آشنا شویم.در ادامه همراه ما باشید

 

1- جام جهانی1954: آلمان غربی 3_2 مجارستان

تماشاچی هایی که آن زمان این بازی را دیدند قسم میخورند این بهترین فوتبالی است که تا به حال دیده اند! احتمالا واقعا هم همینطور باشد. تیم طلایی مجارستان رکورد 32 بازی بدون شکست را در طول 5 سال داشت و در ترکیبش بهترین بازیکن آن زمان دنیا یعنی فرانس پوشکاش را داشت آن ها آمده بودند تا باخت در جام جهانی دو دوره قبل به ایتالیا را اینجا جبران کنند و در طول تورنومنت هم عملکرد استثنایی از خود به جا گذاشتند و برای مثال همین آلمان که در فینال حریفشان بود را در مرحله گروهی با نتیجه باورنکردنی 8-3 شکست دادند و در مرحله حذفی حتی بدون حضور ستاره تیمشان پوشکاش برزیل و مدافع عنوان قهرمانی اوروگوئه را شکست دادند و به فینال رسیدند ولی این آلمان با آن حریف مرحله گروهی تفاوت داشت!

 

2. جام جهانی 1958: برزیل – سوئد (5-2)

فینال جام جهانی 1958 برزیل را مقابل سوئد میزبان قرار داد. شروع بازی به سوئد اجازه می دهد تا به سرعت از طریق لیدهولم در دقیقه 3 دروازه را باز کند. شادی آنها کوتاه مدت خواهد بود. گارینچا دو بار در سمت راست خود سرریز می کند (دقیقه 9 و 32) و سانتر را به توجه واوا می اندازد که روند مسابقه را کاملاً تغییر می دهد (1-1 و 2-1). پله، 17 ساله، کمی قبل از یک ساعت پس از یک سکانس مستهلک عالی از سینه، توپ روی حریف و شوت (3-1) گل سوم برزیل را به ثمر رساند. زاگالو بیست دقیقه مانده به پایان امتیاز را افزایش داد (4-1). سوئدی ها قبل از اینکه پله دومین گل شخصی خود را به ثمر برساند توسط سیمونسن امتیاز را کاهش دادند و بازی را با نتیجه 5 بر 2 به ثمر رساندند. بنابراین سلسائو اولین جام جهانی خود را به دست آورد و تا حدودی آسیب های سال 1950 را با این شکست تلخ در بازی تعیین کننده پاک کرد. بازی مقابل اروگوئه در ماراکانا.

3. جام جهانی 1966: انگلستان-آامان (4-2 a.p)

در فینال جام جهانی 1966 انگلیس، کشور میزبان، مقابل آلمان قرار گرفت. از ابتدای بازی، ژرمن ها به سرعت توسط هالر در دقیقه 12 دروازه را باز کردند. هرست در هجدهم برای انگلیسی ها مساوی می کند (1-1). در نیمه دوم، انگلیس فکر می‌کرد سخت‌ترین بخش را با برتری پیترز انجام داده است که گل دوم را به آلف رمزی (2-1) به مردان ارائه کرد. اما یاران بکن باوئر در ادامه آخرین قدرت خود را وارد نبرد کردند و به لطف وربر در دقیقه 90 بازی را به تساوی کشاندند. بنابراین تمدیدها باید بین دو تیم تصمیم بگیرند. در دقیقه 101، هرست شوت محکمی به سمت دروازه بان مانشافت زد. داور این دیدار آقای داینست توپ را کاملاً از خط عبور کرده و گل را به بازیکنان انگلیس می دهد. این گل خورده نقطه عطف بازی است. ژرمن ها بهبودی نمی یابند و هرست در وقت های تلف شده این دیدار (4-2) برای سومین بار گل می زند. انگلیسی ها اولین قهرمانی خود در جام جهانی را به دست می آورند، اما پیروزی سه شیرها با بحث و جدل مربوط به اعتبار یا عدم اعتبار گل سوم خدشه دار می شود.

4. جام جهانی 1974: آلمان-هلند (2-1)

پوستر فینال جام جهانی 1974 جمهوری فدرال آلمان در مقابل هلند قرار دارد. این یک فینال رویایی بین دو بهترین کشور حال حاضر است که توسط ستاره های مربوطه خود هدایت می شوند: فرانتس بکن باوئر در تیم آلمان و یوهان کرایف در سمت هلند. اورانژی ها از همان ثانیه های اول بازی صاحب توپ هستند و دفاع آلمان را با مشکل مواجه می کنند. کرایف توپ را دریافت می کند، شتاب می گیرد و از حریف سبقت می گیرد. او به طور نامنظم متوقف می شود که او به سرعت به شانزده متری حریف می رود. داور جلسه آقای تیلور دریغ نمی کند. او یک پنالتی را به سود هلند سوت زد. نیسکنز آن را متحول می کند. هلند تنها پس از دو دقیقه 1-0 پیش افتاد. در طول دقایق، هم تیمی های گرد مولر به خود آمدند و در نهایت با یک خطای هلندی روی هولزنبیم که به داخل محوطه جریمه هجوم آورده بود، به یک پنالتی نیز رسیدند (دوم 25). برایتنر برای آلمانی ها مساوی می کند (1-1). دو دقیقه مانده به نیمه، ارسال بونهوف از جناح راست به بمب افکن گرد مولر اجازه داد تا توپ را کنترل کند و سپس با یک شوت متوالی غیرقابل مهار، توپ را به شکلی ظریف گلزنی کند. امتیاز در نیمه دوم جابجا نمی شود. آلمانی ها دومین عنوان قهرمانی جهان را کسب کردند.

 

5-جام جهانی 1978: آرژانتین 3_1 هلند

هر دو تیم دومین فینال خود در جام جهانی را تجربه می کردند و هیچ کدام تجربه قهرمانی نداشتند.شاگردان سزار مونتی در طول 30 دقیقه وقت اضافه برتری خود را به نارنجی پوشان ثابت کردند تا هلند برای دومین فینال پیاپی در این بازی شکست بخورد و دستش از جام کوتاه بماند.

این دیدار با کمی تاخیر از طرف میزبان آغاز شد و هلندی ها هم به شدت اعتراض کردند اما در نهایت سوت آغاز بازی زده شد و ماریو کمپس در دقیقه 38 گل اول فینال را وارد دروازه هلند کرد؛این پنجمین گل او در این تورنومنت بود و در نهایت کفش طلای جام جهانی را هم مال خود کرد. تنها 8 دقیقه تا سوت پایان بازی مانده بود که بازیکن تعویضی هلند دیک نانیگا با ضربه سر دروازه میزبان را باز کرد.

بازی در وقت های اضافه برای سفیدآبی پوشان بود، آنها ابتدا در دقیقه 105 دوباره توسط ماریو کمپس و 10 دقیقه بعد توسط دنیل برتونی به گل رسیدند و برای اولین بار قهرمان جهان شدند.

6. جام جهانی 1986: آرژانتین-آلمان (3-2)

آرژانتین در فینال مقابل جمهوری فدرال آلمان در ورزشگاه عظیم آزتکا مکزیک با ظرفیت بیش از 114000 تماشاگر قرار گرفت. این دیدار تماشایی و با پنج گل همراه بود. در دقیقه 23 شوماخر به طور اتفاقی روی ضربه ایستگاهی بوروچاگا را ترک کرد. براون که در موقعیت ایده آل قرار گرفته است، سود بادآورده را از دست نمی دهد و دروازه را باز می کند. در نیمه دوم، والدانو در عمق پرتاب شد و شوماخر را با پای راست صاف در دقیقه 56 (2-0) تنظیم کرد.

اما آلمانی ها شکست را نپذیرفتند و امید در دقیقه 74 دوباره متولد شد. برهمه کرنر می گیرد، بریگل با ضربه سر توپ را دفع می کند و رومنیگه با روباه زدن سطوح، موفق می شود با پرتاب خود به جلو (2-1) گلزنی کند. آلمانی ها در 10 دقیقه آخر فشار می آورند و کرنر می گیرند. برهمه کار کشیدن آن را انجام می دهد و پس از انحراف دیگر از ضربه سر آلمانی، وولر به دنبال تساوی (2-2) است.

ژرمن‌ها از ناکجاآباد می‌آیند و به نظر می‌رسد که به وقت اضافه می‌رویم. اما دو دقیقه مانده به زمان، مارادونا توپ را در دایره وسط به ارث می برد و یک پاس سبک را برای توجه بوروچاگا ارسال می کند. دومی جلوی شوماخر می آید و توپ را در تور کوچک دروازه بان آلمان می گذارد (3-2). آلبی سلسته هشت سال پس از اولین تاجگذاری خود، دومین قهرمانی خود در جام جهانی را به دست آورد.

 

7. جام جهانی 1998: فرانسه-برزیل (3-0)

در این مرحله برزیل مقابل هلند در ضربات پنالتی به پیروزی رسید و فرانسه میزبان بازی‌ ها، کرواسی رو شکست داد. در فینال بازی ها، فرانسه موفق شد با 3 گل برزیل رو شکست دهد و قهرمان جهان شود.

فرانسه، کشور میزبان این جام جهانی 1998، حق فینال رویایی خود را دارد: آبی ها مقابل برزیل، قهرمان جهان و چهار بار قهرمان این رقابت ها. دقایق ابتدایی بازی به سود فرانسوی هاست که با این موضوع فلج نشده اند. آبی ها دو بار سهام را از طریق گیوارچ به دست می آورند. در دقیقه 27 زیدان ضربه سر خود را روی کرنر پتی قرار داد و دروازه را باز کرد.

سپس درست قبل از پایان نیمه، زیدان با دو برابر کردن شرط، همچنان با سر، روی کرنر جدیدی که این بار توسط جورکایف گرفته شد، قهرمان ملی می شود (2-0). نیمه دوم اجازه نداد برزیلی ها سرشان را بالای آب ببرند. با این حال رونالدو یک فرصت دارد، اما ضربه او با قدرت به طرز باشکوهی توسط یک بارتز در حالت لطف مهار می شود. اخراج Desailly بیست دقیقه از زمان تغییر زیادی نمی کند. در وقت های تلف شده، پس از یک کرنر برزیل، دوگاری تا پایان زمین رفت و توپ را به ویرا داد که پتی را پشت خط دفاعی برزیل پیدا کرد. پتی تافارل را مصلوب می کند. 3 به 0. جرم گفته می شود. فرانسوی ها برای اولین بار عنوان برتر را کسب کردند.

 

مانوئل نویر

بیوگرافی مانوئل نویر محبوب ترین دروازه بانان اروپا و جهان

جام جهانی فوتبال 2022

نگاهی به بازیهای جام جهانی فوتبال 2022

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا