فولیکولیتیس

دوشنبه 13 دی 1400 سلامت
فولیکولیتیس

 

فولیکولیتیس

 

فولیکولیتیس یک التهاب فولیکول های مو می باشد که سبب ایجاد برجستگی های قرمز رنگ و متورم شده که شبیه به جوش است. استخر و وان های حمام مکان های مستعدی برای تجمع این نوع از باکتری که منجر به فولیکولیتیس می شود هستند.

 

 

 

فولیکولیتیس

فولیکولیتیس

اگر نقاط دردناک و قرمزی دارید که شبیه به جوش است، بخصوص اگر این نقاط در محلی از پوست قرار دارد که معمولا آن قسمت را اصلاح می کنید، ممکن است دچار یک مشکل شایع پوستی شده باشید؛ فولیکولیتیس.فولیکول های مو در کیسه های کوچکی در پوست شما هستند. شما آنها را در همه جای بدن خود، به غیر از لب ها، کف دست ها و کف پاهای خود دارید. اگر باکتری یا انسدادی در یک فولیکول وارد شود، ممکن است قرمز و متورم شود. شما می توانید این وضعیت را در هر جایی از بدن خود که مو دارد، داشته باشید، اما در نواحی گردن، ران، باسن و زیر بغل، احتمالا بیشتر خود را نشان می دهد. شما ممکن است اغلب خودتان را درمان کنید، اما برای موارد شدیدتر ممکن است لازم باشد با پزشک متخصص ملاقات کنید. انواع مختلف از فولیکولیتیس، نام های دیگری نیز دارند که شاید شنیده باشید؛ از جمله: خارش سلمانی، راش وان حمام، تاول ریش تراشی و راش اصلاح.

علت ایجاد فولیکولیتیس چیست؟

استاف، نوعی باکتری است که اغلب اوقات مقصر شناخته می شود. شما همیشه ممکن است استاف داشته باشید، اما به طور معمول هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. اگر این باکتری به روش دیگری وارد بدن شود، به طور مثال در اثر یک برش، آنگاه می تواند باعث بروز مشکل شود.

موارد زیر می توانند باعث بروز این اختلال خوش خیم یعنی فولیکولیتیس شوند:

 •  انسداد از طریق مصرف محصولات پوستی مانند مرطوب کننده های مخلوط با روغن
 •  یک قارچ
 •  در آوردن مو از جای خود، مانند اپیلاسیون، اصلاح یا کندن مو
 •  موهای درحال رشد
 •  سایر باکتری ها، مانند انواعی که ممکن است در وان حمام وجود داشته باشند.
 •  برخی از انواع داروها مانند کورتیکواستروئید ها که برای کاهش التهاب به کار می روند.

بطور کلی اگر فولیکول های آسیب دیده داشته باشید، بیشتر احتمال دارد به آن دچار شوید. این اتفاق می تواند در نتیجه برخی عوامل دیگر مانند آسیب های پوستی، اصلاح، باند های چسبی و لباس های تنگ نیز رخ دهد.

باکتری استاف چیست؟

اورئوس یک نوع باکتری است که می تواند انواع عفونت در بدن را ایجاد کند. این باکتری معمولا با نام استاف نیز شناخته می شود. شده است. بیش از ۳۰ نوع باکتری استافیلوکوک وجود دارد که باعث عفونت می شود، اما رایج ترین نوع باکتری که موجب عفونت استاف می شود، اورئوس است. این باکتری از طریق زخم و دستگاه تنفسی می تواند عفونت های جدی ایجاد کند.

فولیکولیتیس

فولیکولیتیس

علایم  و نشانه های فولیکولیتیس

براساس نوع دقیق فولیکولیتیس شما و چگونگی بد بودن شدت آن، نشانه ها ممکن است متفاوت باشند. شما ممکن است نشانه های زیر را داشته باشید:

 •  تاول هایی که می ترکند، تراوش دارند و پوسته ریزی دارند.
 •  گروه هایی از برآمدگی های کوچک قرمز که مانند جوش بوده، و برخی از آن ها دارای سر سفیدی هستند.
 •  مناطق بزرگ قرمز و پوست متورم که ممکن است چرک تراوش کنند. این مناطق از پوست ممکن است خارش داشته باشند، حساس بوده و دردناک نیز باشند.

پزشک شما معمولا با نگاه کردن به پوست شما از نزدیک، و پرسش سوالاتی درباره تاریخچه پزشکی شما می تواند بگوید که آیا به آن مبتلا هستید یا خیر. تا زمانی که درمان های دیگر جواب ندهد، معمولا به آزمایش نیاز ندارید. درغیر این صورت پزشک ممکن است از یک سواب برای نمونه گیری از پوست استفاده کرده و دقیقا همان چیزی را که باعث بروز مشکل شده، بیابد.

روش های درمان

فولیکولیتیس خفیف، بدون هیچ درمانی ممکن است از بین برود. برای کمک به بهبود خود و کاهش نشانه ها می توانید از راه های زیر بهره ببرید:

 1.  منطقه آلوده را پاک کنید.
 2.  دو بار در روز آن منطقه را با آب گرم و صابون آنتی باکتریال شست و شو دهید. هر بار که شست و شو می دهید از لباس و حوله جدیدی استفاده کنید.
 3.  از نمک استفاده کنید: یک قاشق چای خوری نمک را با دو فنجان آب مخلوط کنید و سپس آن را روی لیف حمام خود ریخته و روی پوست مبتلا بگذارید. همچنین شما می توانید از سرکه سفید نیز استفاده کنید.
 4.  ژل ها، کرم ها و شست و شو: از آنتی بیوتیک هایی که برای فروش بدون نسخه مجاز هستند، بر روی پوست خود بمالید. اگر خارش دارید، می توانید از لوسیون بلغور جو دوسر و یا کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید. این کار به جلوگیری از خاراندن و تحریک در اثر اصلاح یا لباس زبر و خشن در منطقه آلوده کمک می کند.

اگر این روش های خود درمانی جواب نداد، ممکن است دستور پزشک به شما جواب بدهد که شامل موارد زیر است:

 •  کرم آنتی بیوتیک، در صورتی که فولیکولیتیس شما ناشی از وجود باکتری باشد؛ از قرص فقط برای موارد شدید تر استفاده می شود.
 •  کرم ها، شامپوها و یا قرص های ضد قارچ، در صورتی که بیماری ناشی از یک قارچ باشد.
 •  کرم استروئید برای کاهش تورم

روش های پیشگیری فولیکولیتیس

برای کاهش ریسک ابتلا به فولیکولیتیس، از پوشیدن لباس هایی که پوست شما را تحریک می کند، گرما، تعریق پوست مثل پوشیدن دستکش پلاستیکی، چکمه های بلند و لیکرا دوری کنید.(لیکرا نوعی پارچه با الیاف مصنوعی است) استفاده از روغن های پوستی و سایر محصولات پوستی که حاوی روغن هستند را محدود کنید. آنها می توانند باکتری ها را در همان نقطه متوقف کرده و در نتیجه باعث ایجاد بیماری می شوند.

کارهای دیگری که می توانید انجام دهید شامل موارد زیر است:

 1.  تنها در صورتی به داخل وان آب داغ بروید که مطمئن باشید وان شما تمیز و خوب محافظت شده است.
 2.  از حوله تمیز، تیغ تمیز و تیز و دیگر وسایل مراقبت شخصی استفاده کرده و از به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران خودداری کنید.
 3.   دست های خود را زود به زود بشوئید.

برای اصلاح بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

برای شما بهتر است تا سه ماه از اصلاح دوری کنید؛ اما بسیاری از مردم این کار را نمی کنند. ممکن است بخواهید از تیغ الکترونیکی استفاده کنید. اگر این کار را هم نمی توانید انجام دهید، پس باید مطمئن شوید که :

 •  پوست خود را با آب گرم و یک پاک کننده ملایم شست و شو دهید.
 •  مقداری کرم یا ژل موبر به روی پوست بمالید؛ از صابون استفاده نکنید. اجازه دهید کرم یا ژل موبر برای مدت ۱۰ – ۵ دقیقه بر روی پوست بماند.
 •  هر زمان که می خواهید موهای قسمتی از بدن را اصلاح کنید، از یک تیغه جدید استفاده کرده و مطمئن شوید که این تیغه پاک و تیز است. تیغه های تکی ایده آل هستند.
 •  مو ها را در جهت رشد آنها اصلاح کنید.
 •  با آب گرم شست و شو دهید و از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. این کار را می توانید برای بقیه روز ها نیز انجام دهید.

 

علل ریزش سکه‌ای مو

علل ریزش سکه‌ای مو

انواع مدل سایه ابرو

ابرو های تان را با روشهای طبیعی خوش حالت و زیبا کنید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا