فواید ماست برای زیبایی پوست و مو

پنج‌شنبه 23 دی 1400 سلامت

فواید ماست

اسید لاکتیک موجود در ماست به خلاص شدن از شر میکروب ها یا باکتری هایی که ممکن است موجب خارش شوند، کمک می کند. افزون بر این، ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ماست به بهبود خشکی و خارش پوست کمک می کنند. ماست از خوراکی های سالمیاست که می توان به هر رژیم غذایی اضافه کرد. ماست سرشار از پروتئین، کلسیم،ویتامین های D، B2 (ریبوفلاوین)، B12 و B5، و همچنین پروبیوتیک ها (باکتری های مفید که به گوارش کمک می کنند) است و فواید سلامت بسیاری را ارائه می کند.

جدا از فواید سلامت کلی، مواد مغذی موجود در ماست ساده و شیرین نشده برای پوست و مو نیز مفید هستند. به طور ویژه، اسید لاکتیک، روی وویتامین های B در ماست فواید زیبایی ارائه می کنند. اما باید از ماست ساده و طبیعی و بدون هیچ گونه افزودنی استفاده کنید. در ادامه با برخی فواید زیبایی ماسبیشتر آشنا می شویم.

  • پیشگیری و درمان خشکی و خارش پوست

ماست یک عامل آبرسان عالی به پوست است که می تواند به مبارزه با خشکی کمک کند. عمل لایه برداری خفیف ماست به از بین بردن پوست خشک و همچنین مرطوب نگه داشتن آن کمک می کند.

اسید لاکتیک موجود در ماست به خلاص شدن از شر میکروب ها یا باکتری هایی که ممکن است موجب خارش شوند، کمک میکند. افزون بر این، ویژگی های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی ماست به بهبود خشکی و خارش پوست کمک می کنند.

برای استفاده روزانه، مقداری ماست تازه را روی دست ها، صورت و پاهای خود بریزید و به آرامی پوست را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. سپس اجازه دهید به مدت 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند وپس از آن پوست را شستشو دهید.  برای استفاده هفتگی، یک ترکیبمرطوب کننده را با نصف  فنجان ماست و سه تا چهار قاشق غذاخوری پوره میوه پاپایارسیده آماده کنید. همچنین، می توانید اندکی عسل و آب لیمو به این ترکیب اضافهکنید. این ترکیب را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید 10 دقیقه به همان حالت باقیبماند. سپس، پوست را با آب سرد شستشو دهید.

برای ماسک صورت، چهار قاشق غذاخوری ماست ساده را با یک قاشق غذاخوری کاکائو و یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت و گردن خود بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه به همانحالت باقی بماند. سپس پوست را با آب سرد شستشو دهید و آن را خشک کنید. این کار را دو یا  سه بار در هفته انجام دهید.

  • روشن کردن پوست برنزه

ماست سرشار از پروتئین طبیعی است و می تواند به روشن کردن پوست برنزه یا تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.  ویژگی مرطوب کنندگی ماست به
بهبود پوست آسیب دیده از پرتوهای مضر فرابنفش کمک می کند. همچنین، این محصول به آرامشپوست پس از مواجهه بیش از اندازه با خورشید کمک می کند.
ماده معدنی روی موجود درماست دارای ویژگی های ضد التهابی است که می تواند به تسکین آفتاب سوختگی کمک کند.  ماست ساده و شیرین نشده رادر مناطق تحت تاثیر قرار گرفته پوست بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه به همان حالتباقی بماند. سپس با یک لیف گرم و مرطوب پوست را پاکسازی کنید. به عنوان جایگزین، آب یک گوجه فرنگی و یک خیار را در نصف فنجان ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوستبرنزه شده در آفتاب بمالید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه به هماه حالت باقی بماند.سپس پوست را شستشو دهید. هر یک از این روش ها را می توانید دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

فواید ماست

فواید ماست

  • مقابله با شوره سر

یکی از دلایل اصلی شکل گیری شوره سر قارچی است که موجب می شود پوست سر پوسته های سفید رنگ را تولید کند. از آنجایی که ماست یک عامل ضد قارچ طبیعی است می تواند به مقابله با شوره سر کمک کند.

همچنین، ماست به تسکین خارش پوست سر که یکی از نشانه های شاخص شوره سر است، کمک می کند.  مقداری ماست روی پوست سر خود ریخته و حدود 10 تا 15 دقیقه آن را ماساژ دهید. همچنین، پیش از استفاده می توانید مقدار کمی لیمو به ماست اضافه کنید. اجازه دهید 45 دقیقه به همان حالت باقی بماندو سپس با آب ولرم پوست سر خود را شستشو دهید. این کار را چند بار در هفته انجامدهید.  به عنوان جایگزین، نصف فنجان ماست و سه قاشق غذاخوری پودر دانه شنبلیله را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوست سر و موهای خود بمالید. یک ساعت اجازه دهید به همان حالت باقی بماند و سپس با یک شامپوی ملایم سر خود را شستشو دهید. این کار را یک بار در هفته انجام دهید.

  • نرم کننده مو

ماست می تواند به عنوان یک نرم کننده مو عمل کند و موها را نرم، صاف و درخشان سازد. افزون بر این، ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچی ماست پوست سر را تمیز و عاری از عفونت حفظ می کند. مقداری ماست ساده را روی موهای مرطوب خود بمالید. اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با آب ولرم سر خود را شستشو دهید. از این روش یک بار در هفته استفاده کنید.  به عنوان جایگزین، چهار قاشق غذاخوری ماست را با دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و دو قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. این ترکیب را روی موهای خود بمالید. اجازه دهید 45 دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس با استفاده از یک شامپوی ملایم سر خود را شستشو دهید. از این روش یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

فواید ماست

فواید ماست

 

  • کاهش لکه ها

ماست دارای اثر سفیدکنندگی ملایم است که می تواند تغییر رنگ پوست را موجب شود. همچنین، ماست می تواند ظاهرلکه ها و زخم های پوستی را محوتر سازد. اسید لاکتیک موجود در ماستهمانند یک پاک کننده و عامل لایه برداری طبیعی عمل می کند و به بازیابی درخشش و طراوت پوست کمک می کند.  مقداری ماست ساده را برای چند دقیقه روی مناطق تیره شده پوست ماساژ دهید. اجازه دهید 10 تا 15 دقیقه به همانحالت باقی بماند، سپس با آب خالی پوست را شستشو دهید. از این روش یک یا دو بار در  روز استفاده کنید تا لکه ها محو شوند.

 به عنوان جایگزین، دو تا سهقاشق غذاخوری ماست و آب یک لیمو را با هم ترکیب کنید. این ترکیب را روی پوستبمالید و اجازه دهید 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس با آب ولرم پوست راشستشو  دهید. از این روش یک بار در روز استفاده کنید.

  • تنگ‌تر کردن منافذ پوست

منافذ باز و بزرگ پوست می توانند به شکل گیری مشکلاتی مانند آکنه و دانه های سر سیاه منجر شوند. با ماست می توانید به درمان این شرایط کمک کنید. ماست می تواند منافذ پوست را کوچک‌تر و تنگ‌تر سازد. ماهیت قابض ماست نیز به حفظ قابلیت ارتجاعی پوست کمک می کند.  یک قاشق چایخوری ماست سادهرا روی پوست صورت خود بمالید. اجازه دهید 15 دقیقه به همان حالت باقی بماند تا به خوبی جذب پوست شود. سپس پوست خود را با آب سرد  شستشو دهید. این کار را یک یا دو
بار در روز انجام دهید.
به عنوان جایگزین، دو قاشقغذاخوری ماست و دو قاشق غذاخوری جو دوسر را ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خودبمالید و اجازه دهید 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس ماسک را پاک کرده و صورت خود را با آب گرم شستشو دهید. این کار را سه بار در هفته انجام دهید.

فواید ماست

فواید ماست

  • مبارزه با آکنه

ماست حاوی ویژگی های ضد باکتری و ضد قارچ طبیعی است که می تواند به مبارزه با آکنه کمک کند. همچنین، ماستاز ویژگی قابض ملایم سود می برد که به سفت‌تر کردن بافت های پوست و پیشگیری از بروز آکنه کمک می کند.  افزون بر این، روی موجود در
ماست دارای ویژگی های ضد التهابی است که به کاهش تورم و التهاب ناشی از آکنه کمکمی کند.

 مقداری پنبه را در ماست ساده و شیرین نشده قرار دهید و سپس آن را روی مناطق تحت تاثیر قرار گرفته بمالید. اجازه
دهید یک شب به همان حالت باقی بماند و صبح روز بعد صورت خود را با آب سرد بشویید.این کار را پیش از خواب انجام دهید. 
به عنوان جایگزین، یک قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را ترکیب کنید تا یک خمیر شکل بگیرد. این خمیر را به آرامی روی مناطق مستعد آکنه ماساژ دهید. اجازه دهید 15 دقیقه بههمان حالت باقی بماند، سپس پوست را با آب سرد شستشو دهید. این کار را یک یا دو باردر روز انجام دهید.

  • کاهش چین و چروک و خطوط

اسید لاکتیک موجود در ماست به پیشگیری از چین و چروک و بهبود ظاهر چین و چروک های موجود کمک می کند. همچنین،
اسید لاکتیک به از بین بردن سلول های مرده پوست و تنگ‌تر شدن منافذ پوست کمک میکند. افزون بر این، ماست به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند. 
به عنوان درمانی روزانه، یک قاشق غذاخوری روغن زیتون فوق بکر را با سه تا چهار قاشق غذاخوری ماست ترکیب کنید. این ترکیب را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند. سپس پوست خود را با آب ولرم شستشو دهید.  گزینه دیگر استفاده از ترکیب پوره یک موز با یک چهارم فنجان ماست و یک قاشق چایخوری عسل است. این ماسک را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند، سپس آبکشی را انجام دهید. از این ماسک دو یا سه بار در هفته استفاده کنید.

  • بهبود ترک های پاشنه پا

ماست می تواند به نرم کردن پاشنه های سخت و ترک خورده کمک کند. اسید لاکتیک موجود در ماست به عنوان یک عامل لایه بردار عمل می کند، که به خلاص شدن از شر سلول های مرده پوست کمک می کند. این شرایط نرم شدن ترک ها و بهبودی سریع‌تر آنها را در پی دارد.  ماهیت مرطوب کنندگی ماست به مبارزه با خشکی نیز کمک می کند، که یکی از دلایل اصلی شکل گیری ترک های پاشنه پا است.

پای خود را به مدت 15 دقیقه در آب گرم خیس کنید.  با استفاده از یک سنگ پا به آرامی عمل لایه برداری را روی پای خود انجام دهید.  در مرحله بعد، ماست ساده را روی پاشنه پا به آرامی ماساژ دهید.15 دقیقه صبر کنید، سپس با استفاده از آب ولرم پای خود را شستشو دهید. پای خود را خوب خشک کرده وجوراب بپوشید.  از این روش یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.

فواید ماست

فواید ماست

  • حفظ زیبایی دست ها و ناخن ها

به عنوان یک عامل مرطوب کننده طبیعی، ماست می تواند به مبارزه با خشکی و سختی دست ها کمک کند. افزون براین، اسید لاکتیک موجود در این محصول همانند یک پاک کننده و عامل لایه بردار طبیعی عمل می کند و به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند.

افزون بر این، ویژگی هایمرطوب کنندگی و ضد التهابی ماست به درمان ریشه ناخن های ملتهب و دردناک کمک می کند.

مقداری ماست تازه را روی دست ها و ناخن های خود بمالید. به آرامی و به مدت پنج دقیقه آنها را با استفاده ازحرکات دایره ای ماساژ دهید. اجازه دهید به مدت 10 دقیقه به همان حالت باقی بماند،
سپس با آب ولرم شستشو را انجام دهید. این کار را هر روز یا یک روز در میان انجام دهید.

به عنوان درمانی هفتگی، با ترکیب دو قاشق غذاخوری ماست ساده و دو قاشق غذاخوری آرد نخودچی و اندکی پودر زردچوبه یک ماسک تهیه کنید. خمیر به دست آمده را روی دست های خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. در نهایت دست خود را با آب ولرم شستشو دهید.

چای معروف به کله مورچه

 

مرگ قلبی

مرگ قلبی و سبزیجات

دوران قاعدگی

دوران قاعدگی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا