فواید سنگ پا

یکشنبه 12 دی 1400 سلامت
فواید سنگ پا

سنگ پا نوعی لایه بردار طبیعی بافت های مرده پوست کف پا محسوب می شود.از فواید سنگ پا، پوست پای زیبا، تنظیم انسولین خون و رفع میخچه و پینه پا است.

فواید سنگ پا

فواید سنگ پا

فواید سنگ پا

استفاده از سنگ پا، به زمان های بسیار دوری باز می گردد، از رم در قرون وسطی گرفته تا مردم خاورمیانه مصرف می شود. در ابتدا از سنگ پا برای پاک کردن لوازم جرم بسته و چرب استفاده می‌شده است، بعد از مدتی وارد صنعت و درنهایت دنیای مد و زیبایی شد.از سنگ‌پا برای لایه برداری از بافت‌ها و سلول‌های مرده استفاده می‌شود. سنگ پا به رنگ‌های مختلف و در انواع طبیعی و مصنوعی موجود است و معمولا در داروخانه‌ها و مراکز فروش لوازم حمام و دستشویی به فروش می‌رسد. در سواحل یونان، انواع طبیعی سنگ پا نیز یافت می شود.

پوست پای زیبا

پوستی که ضخیم می شود، مستعد ترک خوردن است و امکان ایجاد عفونت و درد در آنها زیاد است. به همین دلیل زمانی که پوست ضخیم می شود بهتر است از سنگ پا برای بهبود ترک خوردگی پایتان استفاده کنید. مصرف کرم مخصوص پا بعد از حمام، موجب سلامت و زیبایی پوست پاشنه و کف پا می شود. از دیگر فواید سنگ پا، رفع خستگی و کوفتگی پا است که با استفاده از آن حاصل می شود. همچنین در تسکین برخی از انواع سردردها و بسیاری از بیماری های مغزی، سنگ پا بسیار کارآمد است.

رفع میخچه و پینه پا

 

اصطکاک و فشار وارد آمده بر پوست پا موجب بروز میخچه یا پینه در پا می شود که معمولا در بالا و کناره های انگشتان مچ پا به وجود می آید و از علل شایع آن می توان به آرتریت و یا کفش نامناسب اشاره کرد. میخچه و پینه پا گاهی با زگیل اشتباه گرفته می شوند. اما زگیل کف پا دارای نقاط سیاه رنگی است و معمولا با فشاری که به دو طرف آن وارد می شود حس درد ایجاد می کند.برای رفع میخچه یا پینه، محل آن را به مدت پنج تا ده دقیقه در آب گرم قرار دهید تا پوست نرم شود.  سپس با سنگ پا بر روی آن حرکات دایره ای بکشید تا پوست اضافی آن برداشته شود. البته پوست محل میخچه یا پینه نباید بیش از حد برداشته شود چون منجر به عفونت و خونریزی می شود.از دیگر روش های درمان پینه و میخچه، استفاده از لوسیون های مرطوب کننده، اسید سالیسیلیک، آمونیوم و اوره در این ناحیه از پا است، غالبا با کاهش میزان فشار و اصطکاک وارد بر میخچه یا پینه، از بین خواهند رفت، اما در صورتی که دردناک و سفت هستند، باید پزشک متخصص آن را معاینه کند.کفش های بیش از حد تنگ و یا شل را هم استفاده نکنید.

تنظیم انسولین خون

از آنجا که در مبتلایان به دیابت، خون رسانی در پاها به طور صحیح انجام نمی شود و ممکن است فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف پا و امثال آن شود. در واقع استفاده از سنگ پا موجب بهبود سیستم خون رسانی شده و به این طریق به دیابتی ها کمک کند. بیشترین مقدار هورمون انسولین در پاشنه پا است و کسانی که دچار دیابت نوع دو هستند، اگر هر روز
فقط 10 دقیقه سنگ پا بزنند، انسولین خونشان تنظیم خواهد شد. از دیگر فواید سنگ پا زدن، چربی سوزی بیشتر و تناسب اندام است.

فواید سنگ پا

فواید سنگ پا

توصیه هایی برای استفاده از سنگ پا

 

  • توصیه می‌شود هر هفته حداقل دومرتبه و شب‌هنگام از سنگ‌پا استفاده کنید تا بعد از سنگ‌پا کشیدن پوست پا بتواند استراحت کند.
  • در بیماری هایی مانند پسوریازیس استفاده از سنگ پا موجب تشدید بیماری می شود، بنابراین توصیه می‌شود قبل از استفاده از آن به پزشک متخصص مراجعه کنید. مبتلایان به این نوع بیماری ها می‌توانند از ترکیبات کراتولیتیک استفاده کنند که باعث نرم شدن لایه‌های ضخیم کف پا می‌شود.
  • سنگ پا باید خشن و متخلخل باشد و کف پا و پاشنه پا را با آن بمالند.

 

جراحی ویژه بانوان

تمیز و خشک کردن سنگ پا

 

بعد از استفاده از سنگ پا لازم است تا با برس آن را شست‌وشو دهید تا سوراخ های روی آن تمیز شود و آن را در محیط خشک نگهداری شود، چرا که محیط مرطوب موجب تجمع مخمرها و قارچ‌ها روی آن شده و آلودگی و بیماری را به کف پای انسان منتقل می کند. بسیاری از بیماری های قارچی، میکروبی و به خصوص زگیل با سنگ پا منتقل می شوند، بنابراین از سنگ پای مخصوص و تمیز فردی استفاده کنید و آن را در معرض آلودگی قرار ندهید چون ممکن است خراش‌هایی در کف پا ایجاد شده و باعث انتقال میکروب شود.

 

چگونه بزرگ بیندیشیم

چگونه بزرگ بیندیشیم

تغییرات ناخن

تغییرات ناخن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا