فواید روغن زیره

دوشنبه 2 اسفند 1400 سلامت
فواید روغن زیره

فواید روغن زیره

روغن زیره دارای املاح معدنی مفید و مورد نیاز بدن از جمله کلسیم، آهن، مس، منگنز، پتاسیم و منیزیوم است. این عوامل سبب می‌شود که برای سلامت مفید واقع گردد.

 از جمله خواص روغن زیره می‌توان :
به سلامت قلب، رفع نفخ، رفع گرفتگی عضلات، افزایش شیر مادران، حفظ سلامت معده، منظم کردن قاعدگی، رفع تیرگی دور چشم و روشن کردن پوست و همچنین
کاهش وزن بدن اشاره کرد.

1. چربی سوزی

روغن زیره خاصیت لاغر کنندگی دارد. روغن زیره با داشتن خاصیت چربی سوزی، سوخت و ساز بدن را افزایش داده و باعث کاهش وزن بدن می‌شود.

2. رفع تیرگی دور چشم و شفافیت پوست

استفاده از روغن زیره یکی از راه هایدرمان سیاهی دور چشم با مواد طبیعی و غیر مضر است.

برای این کار به آرامی روغن زیره را با انگشت اشاره و از سمت بیرون چشم به سمت داخل آن بمالید، به صورتی که روغن زیره به داخل چشم نفوذ نکند.

این کار باعث رفع سیاهی دور چشم می‌شود و با آبرسانی به پوست می‌تواند به روشن شدن و شفافیت آن نیز کمک کند.

فواید روغن زیره

فواید روغن زیره

3. سلامت قلب

روغن زیره فشار خون و کلسترول را پایین می‌آورد. همچنین روغن زیره می‌تواند ماهیچه‌های قلب را تقویت و به بهبود ضربان قلب کمک کند. همچنین مصرف روغن زیره باعث جلوگیری از سفت شدن سیاهرگ‌ها و سرخرگ‌ها می‌شود.
فواید روغن زیره

فواید روغن زیره

 

 

 

4. درمان نفخ

برای رفع نفخ معده خود که ناشی از عوامل مختلفی است می‌توانید روغن زیره را استفاده کنید. برای این کار کافی است روغن زیره را با آب گرم ترکیب و سپس مصرف کنید.

5. رفع گرفتگی سیستم تنفسی

سرفه، عطسه و تنگی نفس پی در پی از عوامل گرفتگی سیستم تنفسی است. روغن زیره در رفع گرفتگی‌های دستگاه تنفسی نقش مؤثر دارد.

6. افزایش شیر مادران

برای بالا بردن میزان شیر مادران در دوران شیردهی، استفاده از روغن زیره گزینه‌ی مناسبی است. برای بهبود عملکرد روغن زیره، آن را با عسل ترکیب و مصرف کنید. همچنین ترکیب عسل و روغن زیره می‌تواند سیستم نفخ نوزادان را رفع کند.

7. سلامت معده

روغن زیره می‌تواند مشکلات مربوط به معده از جمله برگشت اسید معده، ترشح بالای اسید معده و سوء هاضمه را رفع کند. همچنین روغن زیره از بروز زخم معده جلوگیری می‌کند و باعث راحتی در عمل هضم غذا شود. روغن زیره درد معده را از بین می‌برد.

8. تنظیم قاعدگی

روغن زیره یکی از روغن‌های قاعده آور است و می‌تواند به منظم کردن زمان قاعدگی در خانم‌ها بپردازد. روغن زیره همچنین می‌تواند در به تأخیر انداختن یائسگی کمک کند.

9. خلط آوری

روغن زیره خلط و عفونت موجود در سینوس‌ها را از بین می‌برد و سینوس‌ها را پاک می‌گرداند. برای استفاده از این خواص روغن زیره در این مورد، روغن زیره را با عسل و آب گرم ترکیب کنید و مورد استفاده قرار دهید.

10. رفع سنگ کلیه

روغن زیره خاصیت ادرار آوری دارد به همین سبب می‌تواند سنگ کلیه را دفع کند. روغن زیره اسید اوریک را از بدن دفع کرده و به پاک شدن کلیه‌ها از موادی که رسوب کرده اند کمک می‌کند و باعث شستشوی کلیه‌ها می‌شود؛ بنابراین عملکرد مجاری ادراری را بهبود می‌بخشد و ورم بدن را کم می‌کند.
فواید روغن زیره

فواید روغن زیره

بهترین حالت خوابیدن

بهترین حالت خوابیدن

وزن

علائمی که نشان می دهد وسواس وزن گرفته اید!

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا