فایل روتاری نئولیکس چیست ؟

یکشنبه 28 شهریور 1400 بازار
فایل روتاری

فایل روتاری نئولیکس چیست و چه کاربردی دارد ؟

فایل روتاری نئولیکس یک فرایند جدید است که فایل نیکل تیتانیوم را با ابزاری مانند سیم های فلزی

و عمل تخلیه الکتریکی در مقیاس صنعتی تولید می کند. حال در مورد نحوه این فرایند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در ابتدا می خواهیم در مورد فایل های روتاری بیشتر بدانید این که فایل روتاری چیست و دقیقا چه کاربردی در صنعت دندانپزشکی دارد.

فایل روتاری نئولیکس

فایل روتاری چیست و چه جایگاهی در صنعت دندانپزشکی دارد؟

فایل روتاری ابزاری است که امروزه بین تجهیزات دندانپزشکی رویت می شود، در واقع ریشه دندان که قبلا به کمک دست درمان می شد امروزه به کمک دستگاه و فایل روتاری درمان می گردد. فایل روتاری دنکو یکی از انواع این فایل ها است که به کمک آن می توان عمل درمان کانال ریشه دندان را با دقت بسیار و بدون نقص انجام داد. البته هنوز هم به علم و دانش یک پزشک کاربلد نیاز است و این دستگاه بدون داشتن علم کافی باز به کار نخواهد آمد. اما در هر صورت فایل روتاری به دلیل دیجیتالی بودنش عمل تخلیه کانال را بهتر و دقیق تر انجام می دهد.

فایل روتاری نئولیکس چیست ؟

شرکت فرانسوی به نام نئولیکس نسل جدید از فایل نیکل تیتانیوم چرخشی را عرضه کرده است. این شرکت با ایجاد تکنیک جدید به وسیله سیم فلزی توانسته فایل های جدید و تاثیرگذاری را تولید نماید. این فرایند عملیات های متعددی اعم از عمل ذوب کردن، تبخیر کردن و همچنین تخلیه کردن با فرکانس بالا را بین دو الکترود مستلزم می سازد. در فرایند تولید فایل روتاری نئولیکس تراش قطعه کار و سیم برش دهنده در دو طرف کاملا مقابل قرار می گیرند که در واقع با تراشیدن معمولی تفاوت هایی خواهد داشت. در این نوع تراش دقت بسیار بالا در حد میکرون بوده است.

فایل روتاری نئولیکس

که این دقت بالا از مزایای فایل روتاری نئولیکس محسوب می شود. طی تولید فایل روتاری نئولیکس به دلیل اتوماتیک بودن ابزار برش تمرکز کافی روی سطح فلز خواهد بود و همچنین به دلیل موجود بودن ابزارهای تراش دیگر می توان طرح های متفاوتی مانند ابزارهای سه بعدی ایجاد نمود. در فرایند تولید فایل روتاری نئولیکس به دلیل نبود روغن کار بسیار تمیز و بدون بی نظمی انجام می شود.

فرایند تولید فایل روتاری نئولیکس را  EDM گویند که در این فرایند پس از تولید روی قطعه کار سطحی خشن خواهید دید که سایندگی را راحت تر و سرعت برش را بالاتر می سازد. مزایای گفته شده  بخشی از مزایای فایل روتاری نئولیکس است که انعطاف پذیری بالا و خاصیت های دیگر را در خود جای داده است. در واقع فرایند EDM خواسته یک نسل جدید از فایل های روتاری را در صنعت دندانپزشکی رونمایی سازد که کار را درست تر و آسان تر نماید که در این راه نیز موفق بوده است.

تا اینجا متوجه شدیم که فایل روتاری نئولیکس نسل جدید فایل های روتاری است که برای درمان کانال ریشه دندان مورد استفاده قرار می گیرد حال با توجه به خاصیت های منحصر به فردی که این گونه فایل ها در خود جای داده اند حتما مزایای قابل توجهی نسبت به فایل های روتاری دیگر دارند. شرکت نئولیکس به کمک فرایند EDM فایل های منحصر به فرد نئونیتی را رونمایی کرده که نوعی جدید از فایل های نیک تیتانیومی می باشد. در ادامه به مزایای مهم این گونه فایل ها اشاره خواهیم کرد.

زیباترین شهرهای اروپا در سال 2021 که نمی توان برای بازدید از آن ها صبر کرد.

این گونه از فایل روتاری نئولیکس در برابر شکستن از خود مقاومت بالایی نشان می دهد. کارایی این فایل ها نسبت به دیگر فایل ها بیشتر بوده و با افزایش سرعت برش بازدهی را بالا برده است.

چنانچه در صنعت دندانپزشکی، پزشک با کانال ریشه پیچیده روبرو شد با فایل روتاری نئولیکس راحت تر می تواند عملیات تخلیه را انجام دهد در واقع این فایل های روتاری برای انواع کانال ساده و سخت مناسب می باشد.
نکته قابل توجه دیگر در مورد فایل روتاری نئولیکس این است که شکل کانال تغییر پیدا نمی کند یعنی پس از عمل تخلیه با کمترین جا به جایی و تغییر شکل کانال ریشه تخلیه و درمان می گردد.
دندانپزشک حرفه ای با داشتن علم کافی در این صنعت به کمک فایل روتاری نئولیکس می تواند به طور کامل تا قسمت انتهایی کانال را کورتاژ نماید.

علاوه بر درمان اولیه ریشه دندان می تواند برای درمان مجدد نیز از این فایل های روتاری استفاده نمود.

اگر بخواهیم به طور خلاصه در مورد فایل های روتاری بگوییم، این فایل هل بسیار کارآمد و ایمن در صنعت دندانپزشکی هستند.

فایل های روتاری Neolix دو دو مدل در بازار پزشکی عرضه شده که هر مدل برای کاری مشخص تولید شده است. اولین مدل آن Neoniti C1 است که ناحیه کرونال را باز می کند و طول آن 15 میلی متر می باشد.

Neoniti A1 مدل دیگری از فایل روتاری نئولیکس است که کانال ریشه دندان را برای عمل تخلیه  تا ناحیه اپیکال آماده می سازد.

فایل های روتاری Neolix

نحوه کار با فایل های روتاری نئولیکس چگونه است ؟

از فایل روتاری نئولیکس مدل C1 برای گشاد کردن ناحیه کانال و همچنین حذف موانع کرونالی استفاده می شود. فایل را به صورت براشینگ در دهان حرکت می دهند. حرکت براشینگ روی سطح دیواره انجام می شود.

از فایل های روتاری مدل A1 برای شکل دهی و پاکسازی آپیکال کانال ریشه دندان استفاده می کنند.

به کمک فایل های روتاری و حرکات براشینگ روی دیواره های کانال و همچنین حرکت خلاف دیواره فورکا کانال ریشه دندان را شکل دهی می کنند.

امروزه در فروشگاه های اینترنتی مربوط به پزشکی نیز انواع فایل های روتاری در سایزهای مختلف و تقارب های مختلف برای فروش عرضه شده است. با خرید اینترنتی می توان به راحتی تجهیزات پزشکی را فراهم نمود.

وسواس فکری

موثرترین درمان‌ها برای وسواس فکری عملی چه می‌باشند؟

چرا سایت داشته باشیم؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا