از دلایل مصرف هرچه بیشتر غذاهای تخمیرشده

دوشنبه 15 فروردین 1401 سلامت
غذا

افزودن غذاهای تخمیرشده یا پروبیوتیک به رژیم غذایی یکی از آسان‌ترین روش ها برای احیای سلامت روده محسوب می شود.هنر تخمیر مواد غذایی مفهوم جدیدی نیست. فرهنگ های مختلف در سراسر جهان مواد غذایی مختلف را تخمیر می کنند.این تکنیک قدیمی نگهداری موجب تقویت محتوای مواد مغذی مواد غذایی تخمیرشده می شود.

غذا

غذا


به نقل از “هلثی فود ویژن”، تخمیر موجب تبدیل قندها – گلوکز، فروکتوز، و ساکاروز – به انرژی سلولی و یک محصول جانبی متابولیک به نام اسید لاکتیک می شود.
اسید لاکتیک محتوای ریزمغذی غذاها را افزایش می دهد، از این رو غذاهای تخمیرشده سرشار از پروبیوتیک ها، آنزیم ها، ویتامین ها و مواد معدنی هستند.

از برخی غذاهای تخمیرشده محبوب می توان به ماست، کشک، کفیر، کامبوچا، ترشی، خیارشور، میسو، تمپه، ناتو، کیمچی و … اشاره کرد.

جدا از مزه خوب غذاهای تخمیرشده، آنها برای جسم و روان انسان نیز مفید و سالم هستند. همچنین، تخمیر کردن طول عمر
غذاها روی قفسه فروشگاه ها را افزایش می دهد.

در ادامه با برخی دلایل که چرا باید هرچه بیشتر از غذاهای تخمیرشده استفاده کنیم، بیشتر آشنا می شویم.

احیا سلامت روده

افزودن غذاهای تخمیرشده یا پروبیوتیک به رژیم غذایی یکی از آسان‌ترین روش ها برای احیای سلامت روده محسوب میشود. اسید لاکتیک تولیدی طی فرآیند تخمیر موجب رشد باکتری های مفید و سالم در روده ها می شود. همچنین، این ماده به کاهش سطوح باکتری های بد در بدن کمک می کند، که هر چه بیشتر از دفع سموم حمایت می کند. به طور همزمان، اسید لاکتیک گوارش و جذب مواد مغذی را بهبود می بخشد.

دفع سموم از بدن

بدن به طور مداوم در برابر سموم شیمیایی و بیوشیمیایی مختلف موجود در غذا، آب و محیط زیست قرار دارد، که مملو از فلزات سنگین و مواد شیمیایی هستند.با گذشت زمان، این شرایط می تواند به تجمع سموم در بدن منجر شود، که شکل گیری سردرد، خستگی یا کندی، نوسانات وزنی، نفس بدبو، مشکلات گوارشی و … را به همراه دارد.

شما با مصرف غذاهای تخمیرشده می توانید تجمع این سموم مضر را متوقف کنید. غذاهای تخمیرشده به تجزیه مواد مغذی در غذاها از طریق فعالیت ریزجانداران مفید موجود در خود کمک می کنند. این شرایط به نوبه خود گوارش را بهبود می بخشد و به حذف سمیت فلزی از بدن کمک می کند.

غذا

غذا

پشتیبانی از عملکرد سیستم ایمنی بدن

روده ها بیشتر از هر قسمت دیگر بدن حاوی سلول های ایمنی هستند. با حفظ سلامت روده ها از طریق میکروب های خوب موجود در غذاهای تخمیرشده، شما می توانید سیستم ایمنی بدن خود را نیز تقویت کنید. کمبود این باکتری های مفیدبه میکروب های مضر اجازه رشد می دهد، که به شکل گیری التهاب در دیواره روده منجر می شود و این شرایط با بیماری هایی مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت پیوند خورده است.

تقویت سلامت مغز

با افزودن غذاهای تخمیرشده به رژیم غذایی خود به حفظ سلامت مغز نیز کمک می کنید. روده و مغز از طریق محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال به یکدیگر متصل هستند. روده حاوی نورون هایی است که با یک ذهن سالم پیوند خورده اند.  همچنین، میکروب های مرتبط با غذاهای تخمیرشده ممکن است از طریق مسیرهای مستقیم و غیر مستقیم بر سلامت مغز تاثیرگذار باشند.

کاهش خطر سرطان

غذاهای تخمیرشده به پیشگیری از سرطان، به ویژه سرطان مثانه، کمک می کنند. این شرایط بیشتر به واسطه باکتری های خوب که از طریق این غذاها در اختیار بدن قرار می گیرند، شکل می گیرد. همچنین، شواهدی وجود دارند که نشان می دهند وقوع سرطان پستان در میان زنانی که به طور مرتب غذاهای تخمیرشده مصرف می کنند، بسیار کمتر است.

بهبود سطوح انرژی

صرف غذاهای تخمیرشده با سوخت و ساز بهتر نیز پیوند خورده است. این شرایط به واسطه حضور میکروب های خوب و کمک آنها به تجزیه شیمیایی غذا برای سوخت شکل می گیرد. همچنین، آنها در جذب مواد مغذی از غذاها به بدن کمک می کنند و از این رو در طول روز انرژی بیشتری در بدن خود احساس می کنید.افزون بر این، آنها به خروج سموم از بدن کمک می کنند. تجمع سموم در بدن می تواند بر سطح انرژی انسان تاثیرگذار باشد و آن را کاهش دهد.

10 بهترین منبع غذایی برای ویتامین B کمپلکس

مسواک

سالانه چند ایرانی در اثر مسواک نزدن می‌میرند؟

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا