عوارض نوشیدن آب یخ

پنج‌شنبه 5 اسفند 1400 سلامت
عوارض نوشیدن آب یخ

عوارض نوشیدن آب یخ

از عوارض نوشیدن آب یخ می‌توان به افزایش وزن، ایجاد احساس خستگی، ایجاد درد در معده و بروز حالت تهوع و… اشاره کرد. از اینرو توصیه اکید این است که از نوشیدن آب یخ جدا پرهیز کنید.

عوارض نوشیدن آب یخ

 

۱- افزایش وزن

برخی افراد بر این باور هستند که نوشیدن آب یخ به آن‌ها کمک می‌کند تا متابولیسم بالاتری داشته و به این ترتیب لاغرتر شوند. باید گفت: این باور کاملا غلط است و نه تنها نوشیدن آب یخ باعث افزایش سوخت و ساز و در نتیجه آن کاهش وزن می‌شود، بلکه حتی می‌تواند به افزایش وزن و چاقی منجر شود.
می‌پرسید چرا؟ باید گفت: آب کالری خاصی ندارد و خوردن آن به خودی خود باعث افزایش وزن نمی‌شود، اما خوردن مقادیر زیاد آن در دمای پایین باعث سفت شدن عروق و ماهیچه‌ها شده و در نتیجه اولین تاثیر خود را روی ماهیچه‌های دستگاه گوارش می‌گذارد و با منقبض کردن آن‌ها مانع هضم صحیح غذا و در نتیجه آن افزایش وزن می‌شود. هم چنین نوشیدن آب یخ حین فعالیت‌های ورزشی باعث سرد شدن بافت‌های چربی و عدم شروع کالری سوزی در آن‌ها می‌شود و بدین تریتب کسب نتیجه دلخواه از فعالیت ورزشی را به تعویق می‌اندازد.

۲- کاهش اکسیژن رسانی

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ، کاهش اکسیژن رسانی و گردش خون در بدن است. محققان بر این باور هستند که نوشیدن آب یخ باعث انقباض عروق خونی و رگ‌ها شده و در نتیجه آن بدن شما با کاهش سرعت گردش خون و اکسیژن رسانی به بافت‌ها روبرو می‌شود.

۳- ایجاد احساس خستگی

یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ این است که پس از هر بار نوشیدن آب با دمای پایین، بدن شما انرژی زیادی را صرف بازگرداندن دمای از دست رفته بافت خون و سایر قسمت‌های بدن به حالت متعادل می‌کند. این امر به مرور زمان باعث افزایش خستگی در بدن می‌شود. همچنین همان طور که در بالا ذکر شد، آب یخ باعث انقباض عروق خونی و کاهش اکسیژن رسانی به بافت‌ها شده که این امر نیز به نوبه خود باعث ایجاد خستگی و به خصوص تجمع اسید لاکتیک در بدن هنگام ورزش و فعالیت‌های سنگین می‌شود.

۴- اختلال در عملکرد دستگاه گوارش

نوشیدن آب یخ باعث منقبض شدن ماهیچه‌های دستگاه گوارش و به خصوص معده می‌شود و روند هضم موادغذایی را با اختلال روبرو می‌کند. معمولا این امر موجب احساس درد در ناحیه معده و حالت تهوع می‌شود. از طرف دیگر نوشیدن آب یخ حین خوردن غذا باعث می‌شود مواد غذایی بلعیده شده سرد شده و مواد غذایی مصرف شده به راحتی هضم و جذب نشوند. این امر روند کار روده‌ها را شدیدا تحت تاثیر قرار داده و معمولا به یبوست و نفخ منجر می‌شود.

۵- کاهش ضربان قلب

از دیگر مضرات نوشیدن آب یخ روی سیستم قلبی عروقی، می‌توان به کاهش ضربان قلب اشاره کرد. عصبی در پشت گردن به نام عصب واگ وجود دارد که مسول تنظیم درجه حرارت خون پمپاژ شده به قلب است. زمانی که شما آب بسیار سرد می‌نوشید این عصب برای مدت کوتاهی ضربان قلب را پایین آورده تا دمای خون در گردش به حالت عادی بازگردد و سپس وارد ماهیچه قلب شود. این امر در طولانی مدت می‌تواند اثرات مضری بر عملکرد صحیح قلب بگذارد.

۶- ایجاد گلو درد

زمانی که شما آب یخ می‌نوشید، بدن شما برای گرم کردن ناحیه گلو و مری شروع به ترشح مخاط بیشتر می‌کند، درست مانند زمانی که شما با هوای سرد زمستان روبرو شده اید و دچار آبریزش از بینی می‌شوید. اما تفاوت در این است که در این مرحله، چون میزان مخاط ترشح شده در ناحیه گلو بیشتر است، ممکن است دچار تجربه علائمی مانند التهاب و خارش در ناحیه گلو شده و در موارد حادتر با گلودرد و سرفه مواجه شوید.

۷- ایجاد سردرد و دندان درد

احتمالا تا کنون این موضوع را تجربه کرده‌اید که با خوردن مواد غذایی بسیار سرد مانند بستنی دچار یک سردرد لحظه‌ای و یا دندان درد شوید. این امر به این علت اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های دهان و زبان در برطرف کردن سردی دچار تاخیر شده و بنابراین دمای سرد حاصل از طریق گیرنده‌ها به مغز مخابره شده و باعث بروز پاسخ درد در اعصاب ناحیه سر، صورت و دندان‌ها می‌شوند. در برخی موارد نوشیدن آب یخ در طولانی مدت می‌تواند باعث درگیر شدن طولانی مدت این اعصاب شده و سردرد‌های میگرنی ایجاد کند.

۸- ایجاد حس تشنگی

شاید شما هم تجربه کرده باشید که زمانی که تشنه هستید و آب یخ مصرف می‌کنید بلافاصله پس از مدت کوتاهی مجددا احساس عطش و تشنگی می‌کنید. این امر به این علت اتفاق می‌افتد که بدن نیاز دارد قبل از وارد کردن آب به چرخه‌های زیستی و تامین آب از دست رفته میان بافتی دمای آن را به حد بهینه و حالت تعادل مورد نیاز بدن برساند. زمانی که شما آب یخ مصرف می‌کنید بدن شما زمان بیشتری برای رساندن دمای آب به حالت تعادل نیاز داشته و بنابراین زمان ارسال آن به بافت‌ها و سلول‌ها افزایش می‌یابد. این باعث می‌شود شما پس از مدت زمانی مجددا احساس تشنگی کنید، چرا که سلول‌ها هنوز آب مصرفه شده را دریافت نکرده اند. در این زمان شما با مصرف دوباره آب یخ این روند را مجددا با تاخیر می‌اندازید و بدین ترتیب بدن شما با حس عطش روبرو خواهد شد.

۹- برهم زدن تعادل دمایی بدن

محققان بر این عقیده هستند که یکی دیگر از مضرات نوشیدن آب یخ به خصوص همراه با یک غذای گرم، ایجاد اختلال در تعادل دمایی بدن است که طی این اختلال، گیرنده‌های عصبی دچار آشفتگی در عملکرد طبیعی خود می‌شوند. بنابراین همواره توصیه می‌شود برای نوشیدن از آب ولرم استفاده کنید. شاید عمل کردن به چنین موضوعی به خصوص پس از یک فعالیت ورزشی داغ و نفس گیر و یا طی سپری کردن روز‌های گرم فصل تابستان سخت باشد، اما اگر مضرات نوشیدن آب یخ را به خاطر بسپارید، همواره به یاد خواهید داشت که با پرهیز از نوشیدن آب یخ چقدر به سلامت خود کمک خواهید کرد.

عوارض نوشیدن آب یخ

کاهش وزن بدون رژیم غذایی - دایان

کاهش وزن بدون رژیم غذایی

خواص و طبع گلاب

خواص و طبع گلاب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا