عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

شنبه 11 دی 1400 سلامت
عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

تاتوی کنار چشم یکی از خطرناک‌ترین انواع تاتو‌ست. بد نیست بدانید که بیش از ۴ هزار سال است که بشر استفاده از تاتو را شروع کرده، ولی اولین بار تاتو در سال ۱۹۸۴ میلادی به‌عنوان یک وسیله آرایشی برای رنگی کردن لبه پلک استفاده شد که در ادامه با هم با عوارض خطرناک تاتو کنار چشم بیشتر اشنا خواهیم شد

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

چندی پیش در سریال «عاشفانه» که یکی از سریال‌های شبکه نمایش خانگی بود و با استقبال نسبتا خوبی هم مواجه شد، یکی از کاراکتر‌ها که هومن سیدی نقشش را بازی می‌کرد، در کنار چشم خود تاتویی داشت که به خاطر پرطرفدار بودن آن کاراکتر، آن کار نیز در میان گروهی از نوجوانان و جوانان تقلید و تکثیر شد. برخی با خود فکر می‌کنند شاید این تاتو بتواند نوعی انرژی‌درمانی و آرام‌سازی را نیز در پی داشته باشد. واقعیت این است که تاتوی کنار چشم یکی از خطرناک‌ترین انواع تاتو‌ست. بد نیست بدانید که بیش از ۴ هزار سال است که بشر استفاده از تاتو را شروع کرده، ولی اولین بار تاتو در سال ۱۹۸۴ میلادی به‌عنوان یک وسیله آرایشی برای رنگی کردن لبه پلک استفاده شد. به هر حال و به همین بهانه، در «مد و زیبایی» این هفته پای صحبت متخصصان پوست (دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده) و چشم (دکتر زهره بهروزی) نشسته‌ایم. با ما همراه شوید.

انجام تاتو معمولا چه عوارضی به دنبال دارد؟

تاتو، در واقع، وارد کردن ماده‌ای خارجی‌ (رنگ) به پوست است و پوست ممکن است به این ماده واکنش نشان دهد. ضمن اینکه اگر مسائل بهداشتی رعایت نشود، این کار ممکن است باعث انتقال عفونت‏‌ها شود. میکروب‏ سل، ویروس هپاتیت و ایدز مهم‌ترین عوامل عفونت‏زایی هستند که ممکن است به ‌وسیله سوزن تاتو وارد پوست افراد ‌شوند. اگر تاتو درست انجام نشود، معمولا باعث عوارض مختلفی از جمله تورم و التهاب در ناحیه ابرو و بالای چشم می‌شود.

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

این عوارض موقتی هستند یا ماندگارند؟

متاسفانه برخی از این عوارض برای همیشه ماندگار می‏‌شوند. در پزشکی به این عوارض «واکنش گرانولوماتوم» گفته می‏‌شود. همچنین بیماران زیادی داشته‏‌ایم که در ظاهر سالم بودند، ولی زمینه بیماری‌های خودایمنی داشته‏‌اند و بعد از تاتو، درست در همان محل دچار بیماری پوستی شده‏‌اند.خیلی از افرادی که این کار را انجام می‌دهند به چشم یک سرگرمی به آن نگاه می‌کنند و می‌گویند بعد از مدتی آن را پاک می‌کنند. پاک کردن تاتو در درازمدت چقدر می‌تواند مشکل‌ساز شود؟قسمت‏‌هایی که از نظر حیاتی مهم هستند، مثل دور چشم، بینی، گوش، دهان یا به طور کلی اطراف سوراخ‏‌های طبیعی بدن مشکل‌ترین قسمت‏‌ها برای تاتو و پاک کردن آن است و اگر عارضه‏‌ای در این نواحی ایجاد شود، بسیار خطرناک خواهد بود؛ مثلا اگر تاتوی این نواحی باعث عفونت شود، می‏‌تواند بافت آن را تخریب کند و باعث کج شدن دهان، بینی و چشم‏‌ها شود و روی بینایی و علائم حیاتی بیمار اثر بگذارد زیرا این قسمت‏‌ها دارای بافت‏‌های حساسی هستند و اگر دچار عارضه ثانویه شوند، گرفتاری‏‌های زیادی برای فرد ایجاد می‏‌کنند که عمدتا برگشت‏‌ناپذیر هستند. البته با اینکه با تاتوی قسمت‏‌های صاف بدن مثل گردن، شکم، پشت، بازو و… افراد کمتر آسیب می‏‌بینند، در معرض بروز گوشت اضافه یا کلویید هستند.
این کلویید یا گوشت اضافه چرا و چگونه تشکیل می‌شود؟ببینید، در واقع وقتی پوست می‏‌کوشد نواحی آسیب‏‌دیده با سوزن خالکوبی را ترمیم کند، اضافه‏‌تر از حد نیاز این کار را انجام می‏‌دهد و درنتیجه گوشت اضافه ایجاد می‏‌شود که درمان آن هم بسیار مشکل است.

خشکی لب

آیا لیزر راه خوبی برای از بین بردن تاتو است؟

بله، اما با توجه به اینکه لیزرهای زیادی در این زمینه وجود دارند، بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. البته روش دیگری هم برای محو خالکوبی وجود دارد و آن برداشتن لایه‌های پوست حاوی جوهر خالکوبی با استفاده از جراحی است. همچنین استفاده از مواد شیمیایی برای تحریک کردن پوست و پوست‌برداری به شیوه «درم ابریژن» یا «سابریژن» از دیگر روش‌های رایج است.

آیا تاتو باعث ایجاد حساسیت هم می‌شود؟

بله، ایجاد حساسیت پس از انجام تاتو عارضه‌ای است که ممکن است به علت نوع رنگ به کار گرفته شده باشد. همچنین گاهی در مسیر ورود سوزن تاتو در پی ایجاد واکنش پوستی ضایعه‌ای شبیه سوختگی برجسته ضخیم و بدرنگ در طول تاتوی انجام‌شده به‌وجود می‌آید که منظری شبیه سوختگی (کلوئید) به‌خصوص در زنان ایجاد می‌کند.

چه افرادی نباید هرگز به سمت تاتوی کنار چشم بروند؟

اشاره کردم که انجام آن برای همه مضر است، اما خانم‌های باردار، افراد زیر ۱۸ سال، افراد با حساسیت‌های پوستی، افراد با زمینه بیماری‌های قلبی، دیابت و هموفیلی و سایر اختلال‌های انعقادی، افرادی که دچار مشکلات و بیماری‌های چشمی هستند و نیز افراد در معرض تماس شغلی با فلزات سنگین و اشعه ماورای بنفش نباید هرگز این کار را انجام دهند.

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

عوارض خطرناک تاتو کنار چشم

رابطه استرس و خواب

رابطه استرس و خواب

چرا برخی افراد در خواب حرف می زنند؟

خوابیدن در اتاق سرد

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا