عوارض جانبی کاهش وزن و لاغری سریع

سه‌شنبه 26 بهمن 1400 سلامت
عوارض جانبی کاهش وزن

عوارض جانبی کاهش وزن و لاغری سریع

کاهش وزن سریع نیز خطرات زیادی را به همراه دارد . شما باید در کمال سلامتی و از روش های صحیح اقدام به کاهش وزن کنید و بدن را به مرور زمان به کمتر غذا خوردن و ورزش های سنگین عادت دهید

 

با رژیم های کاهش وزن و لاغری سنگین خود را آزار ندهید زیرا هر کاری راهی دارد و با برنامه های سنگین نمی توانید نتایج مناسب کسب کنید.

در جامعه ی امروزی عادت کردیم و میخواهیم که همه ی چیزها خیلی سریع و مناسب برای ما اتفاق بیفتند. اماکم کردن سریع وزن مد نظر و مناسب نیست. خیلی مواقع  توقع داریم که سریع کزن کم کنیم و بسیاری از برنامه های کم کردن وزن، مکمل ها، و غذاها ادعا دارند که میتونن به ما در وزن کم کردن سریع کمک کنند.اگرچه سریع کم کردن وزن همیشه بهترین راه نیست. چون ممکن وزن شما برگرده حتی بیشتر از قبل ، بعد از اینکه شما رژیمتون رو به صورت نرمال برگردوندید ، اون رژیم میتونه به یه چیز ادامه دار و باثبات تبدیل بشه. اگر یهو بخوایید که رژیمتون رو عوض کنید و سریع وزن کم کنید  عوارض هضم غذا خواهید داشت. و سریع وزن کم میکنید حق با شماست اما این کم شدن سریع ریسک سنگ کلیه رو بالا میبره.این یکی از دلایلی بود که من بهتون پیشنهاد میکنم که (VLCD) رو تحت نظارت پزشک متخصص انجام بدین نه از خودتون.رژیم ( VLCD) اینگونه تعریف میشود که رژیمی است که روزانه 800 کالری یا کمتر را تامین میکند و بین 3 الی 5 پوند یا کمتر در هفته وزن کم میکند ، رژیم کم کالری ( LCD) رژیمی است که در روز بین 1000 تا 1200 کالری را تامین میکند.

 

عوارض جانبی کاهش وزن

عوارض جانبی کاهش وزن

 

تاثیرات نامناسب کاهش وزن سریع و غیراصولی

انجام دادن و پیروی کردن از رژیم (LCD) همچنان میتواند باعث بالا رفتن سریع وزنتون بشه ولی در کل حالت پایدارتری نسبت به (VLCD ) به شما میده.
1.وزن کم کردن بیشتر از چربی بدن
عوارض وزن کم کردن سریع این است که شما بیشتر از چربی بدنتان وزن کم میکنید. با این حال در هفته های اول وزن کم کردن، بدن معمولا مقداری از مخلوط وزن آب، توده چربیو چربی و حجم بدن را کم میکند.
به طور کلی شما قصد اجتناب از ، از دست دادن و کم نکردن حجم ماهیچه و حجم بدن را دارید ، نگهداری توده چربی هم میتونه کمک کنه به اینکه متابولیسم و ماهیچه های خوبی داشته باشید ، Medline plus که برای تراکم مواد معدنی استخوانها پیشنهاد میشود، هم میتواند توسط لاغر شدن سریع کاهش پیدا کند که این میتونه ریسک ابتلا به پوکی استخوان را بالا ببرد ، وزن از دست دادن سریع در اکثر برنامه های لاغری خیلی شایع است ، با این حال از دست دادن وزن در هفته باید بین 1تا 2 پوند تعیین شود.
هر عددی در بالا مثل 10 پوند در هفته یا بیشتر میتونه باعث بشه وزن بیشتری نسبت به جیزی که از دست دادین، اضافه کنید.
عوارض جانبی کاهش وزن

عوارض جانبی کاهش وزن

2.تغییر در هضم (یبوست یا اسهال)
انجام دادن رژیم هایی مثل (VLCD) و یا (LCD) میتونه به سرعت جریان هضم شما رو تغییر بده.
برای مثال اگر شما یه رژیم کاری را انتخاب کرده اید و مصرف گوشت خود را بالا برده اید.یبوست میتواند نتیجه رژیم شما باشد. زیرا؛ شما به شدت مصرف فیبر خود را کاهش داده اید.
با این حال بالا بردن مصرف میوه ها و سبزیجات میتونه سرعت هضم شما رو بالا ببره و تو پروسه لاغری کمکتون کنه. پس از چند هفته سیستم هضم شما عادت و سازگاری پیدا میکنه.
اگر شما از مصرف مایع جات اجتناب میکنید، برای یک لاغری سریع این کار میتونه باعث کم آبی بدن بشه و میزان ابتلا به یبوست رو بالاببره.. این توصیه نمیشود که برای لاغری مصرف آب را قطع کنید . بلکه خیلی هم برای بدن مهم است. اما مایعات شکری در تمام رژیم ها ممنوع اعلام شده است.
3.سردرد
سردرد، یکی از عوارض بارز استفاده از رژیم های VLCD و LCD است. دلیلیش هم این است که در این رژیم ها بدن کربوهیدرات کمی میگیره و گلیکوژن از بدن خارج میشود.
وقتی این اتفاق رخ میدهد بدن توده ماهیچه ای خود را میشکند و توده بدن را هدایت میکند که به سمت گلوکز ذخیره ای برود و انرا رها کند و به سمت مغز بفرستد.
بدن تنها میتواند از گلوکز، بعنوان سوخت استفاده کند. اگر این ذخیره ها نابود و تمام شوند بدن ذخیره های چربی رو میگیره و اونهارو تبدیل به چیزی شبیه گلوکز میکنه ، تا مغز بتونه از آنها بعنوان سوخت استفاده کند که وقتی این اتفاق رخ میدهد. سر درد یکی از عوامل جانبی آن خواهد بود.
عوارض جانبی کاهش وزن

عوارض جانبی کاهش وزن

4. ریسک سنگ صفرا
بر اساس آمار WEB MD بین 12 تا 25% از افرادی کا وزن زیاد از دست داده اند، میتوانند سنگ صفرا را تجربه کنند. و این سنگها گاهی میتونن باعث انسداد بشن که با عمل جراحی از بین میروند. اگر شما در حال از دست دادن حجم عظیمی از وزنتون هستین یا دارین سعی میکنین که سریعا وزنتون رو کم کنید با متخصصتون مشورت کنید و هر سوالی که دارید ازشون  بپرسید که ریسک سنگ کلیه رو کم کنه.
5.چیزی که محققان توصیه میکنند این است که :
20% آدم هایی که اضافه وزن دارند، موفق شدند که در یک رژیم طولانی مدت وزنشون را پایین بیاورند، که حدودا یک سال طول میکشد.چه طوری این افراد موفق به کم کردن و ثابت نگهداشتن وزنشون شدند؟یک راه مشخص لزوما برای اینکار وجود ندارد ولی قطعا داشتن یک رژیم غذایی سالم همزمان با ورزش کردن شامل این قضیه میشود.
موز خالدار و خاصیت ضد سرطانی آن

خواص فوق العاده موز خالدار و خاصیت ضد سرطانی آن

Multi Vitamin Plus Mineral edcoan.ir 450x450

قرص مولتی ویتامین مینرال

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا