علت ترشحات واژن

دوشنبه 18 بهمن 1400 سلامت
علت ترشحات واژن

علت ترشحات واژن

علت ترشحات واژن

آشنایی با انواع ترشحات واژن

 

ترشحات واژن بر اساس رنگ و غلظت یا قوام به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شود. برخی از این ترشحاتطبیعی و برخی دیگر نشانه‌ای از یک بیماری می‌باشد که باید تحت درمان قرار گیرد.

ترشحات سفید واژن:

مقداری ترشح سفیدرنگ، مخصوصا در زمان شروع سیکل قاعدگی و یا در انتهای آن طبیعی می‌باشد. با اینحال اگر این ترشحات با خارش همراه بوده و قوام آن تغییر کرده باشد و یا به شکلپنیری در آمده باشد، دیگر طبیعی نیست و باید تحت درمان قرار گیرد. علائم ذکر شدهمی‌تواند نشانه‌ی عفونت قارچی واژن باشد.

ترشحات شفاف و آبکی واژن:

این ترشحات کاملانرمال بوده و می‌تواند در هر موقعی از ماه در شما ظاهر شود، مخصوصا پس از انجامکار و فعالیت‌های ورزشی که میزان این ترشحات افزایش می‌یابد.

ترشحات شفاف و غلیظ واژن:

زمانی که ترشحات
شما شفاف ولی کمی غلیظ به نظر می‌رسد، این نشانه‌ی زمان تخمک گذاری می‌باشد کهکاملا طبیعی است و نشانه‌ای از بیماری خاصی نمی‌باشد.

ترشحات قهوه‌ای یا خونی:

ترشحات قهوه‌ای
یا خونی رنگ معمولا طبیعی می‌باشد؛ خصوصا اینکه این ترشحات در زمان سیکل قاعدگی یاپس از آن بروز کند. یکی از آخرین ترشحات در پایان سیکل قاعدگی شما می‌تواند به جارنگ خون و قرمزی، رنگ قهوه‌ای داشته باشد. ممکن است شما بین دو سیکل قاعدگی خودنیز ترشحات خونی رنگ مشاهده کنید که به آن لکه بینی گفته می‌شود. اگر لکه بینی شمادر زمانی طبیعی از سیکل قاعدگی شما رخ دهد و شما اخرین رابطه‌ی جنسی محافظت نشدهداشته باشید، این لکه بینی می‌تواند نشانه‌ای از بارداری شما باشد. همچنین مشاهده‌یلکه بینی دراویل بارداری می‌تواند نشانه‌ای از سقط جنین باشد که برای اطمینانخاطر باید با پزشک خود تماس بگیرید. در موارد نادری، ترشحات قهوه‌ای و خونی رنگ می‌تواندنشانه‌ای از سرطان دهانه رحم باشد؛ به همین دلیل برای پیشگیری و تشخیص به موقع اینسرطان توصیه می‌شود که سالانه جهت معاینه‌ی لگنی و انجام آزمایش پاپ اسمیر به پزشکخود مراجعه نمائید.

ترشحات زرد یا سبز رنگ واژن:

ترشحات سبز یازرد رنگ به خصوص زمانی که با غلظت زیاد و بوی بد همراه باشند، طبیعی نبوده و دراغلب موارد می‌توانند نشانه‌ای از عفونت تریکومونایز (عفونت انگلی) باشد که معمولااز طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به شما منتقل می‌شود.

علت ترشحات واژن چیست؟

 

ترشحات طبیعیواژن نشانه‌ای از سلامت عملکرد بدن می‌باشد؛ در واقع این ترشحات راهی است که بدنبرای حفظ تمیزی و مراقبت از سلامت واژن انتخاب کرده است. ترشحات شما تحت هر یک ازشرایط زیر به طور طبیعی افزایش می‌یابد:

 • پس از انجامفعالیت‌های بدنی
 • به هنگام تحریکجنسی
 • در زمان تخمکگذاری
 • استفاده از قرصهای پیشگیری از بارداری
 • به هنگام افزایشاسترس

اما ترشحات غیر
طبیعی در واژن معمولا در اثر بروز یک عفونت در واژن ظاهر می‌شوند.

عفونت باکتریایی واژن:

همانگونه که ازنام این بیماری پیداست، این عفونت نوعی عفونت باکتریایی است که بسیار شایع می‌باشد.این بیماری باعث افزایش ترشحات در واژن می‌شود که معمولا این ترشحات غلیظ و غیرشفاف بوده و در بعضی موارد دارای بویی شبیه به بوی ماهی می‌باشد. لازم به ذکر استکه این بیماری گاهی بدون علامت است. زنانی که دارای شریک‌های جنسی متعدد هستند وتحت رابطه جنسی دهانی قرار می‌گیرند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

تریکوموناسیس:

این بیماری نوعیدیگری از عفونت می‌باشد که عامل آن سلولی تک یاخته‌ای است. ابن عفونت اغلب از طریقرابطه جنسی منتقل می‌شود، اما گاهی استفاده از حوله یا شرت آلوده از فرد دیگری می‌تواندبه شما انتقال یابد. نتایج این عفونت بر شما می‌تواند ترشحات زرد یا سبز رنگی باشدکه بوی نامطبوعی به همراه خواهد داشت. احساس درد، التهاب و خارش واژن نیز از علائمدیگر این بیماری می‌باشد. اگرچه برخی بیماران ممکن است هیچ یک از علائم را تجربهننمایند.

عفونت قارچی واژن:

همانگونه که ازنام این بیماری پیداست، عامل بروز این بیماری قارچ می‌باشد که باعث بروز ترشحاتغلیظ و سفید رنگ به شکل پنیر می‌شود و احساس سوزش و خارش به همراه آن خواهد بود.وجود قارچ در واژن طبیعی است؛ اما گاهی اوقات میزان رشد این قارچ‌ها از کنترل خارجشده و باعث بروز بیماری می‌شوند. قرار گرفتن در شرایط زیر می‌تواند خطر ابتلا بهاین بیماری را افزایش دهد:

 • استرس
 • دیابت
 • استفاده از قرصهای ضد بارداری
 • بارداری
 • مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها (مصرف بلند مدت مخصوصا بیشتر از 10 روز)

سوزاک و کلامیدیا:

سوزاک و کلامیدیابیماری‌های منتقله از طریق رابطه جنسی می‌باشند که می‌توانند باعث ترشحات غیرطبیعیشوند؛ ترشحاتی سبز، زرد یا خاکستری رنگ.

بیماری التهابی لگن:

این بیماری نیز نوعی عفونت می‌باشد که اغلب از طریق رابطه جنسی انتقال می‌یابد. در واقع اینبیماری در اثر انتقال باکتری‌ها به بالای واژن و دیگر قسمت‌های اندام تولید مثلبروز پیدا می‌کند. نتیجه‌ی این بیماری نیز ترشحات غلیظ، بدبو و غیرطبیعی می‌باشد.

ویروس پاپیلومای انسانی یا سرطان دهانه رحم

ویروس پاپیلومای انسانی که از طریق رابطه جنسی با فرد آلوده به شما منتقل می‌شود می‌تواند باعث سرطاندهانه رحم شود. در حالی که این سرطان می‌تواند بدون علامت باشد، در اکثر مواردترشحات خونی و قهوه‌ای رنگ با بوی بد از علائم این سرطان می‌باشد. این بیماری می‌تواندبه راحتی و به کمک آزمایش پاپ اسمیر به طور سالانه کنترل و در صورت تشخیص به موقعدرمان شود.

علت ترشحات واژن

علت ترشحات واژن

چه زمانی به پزشک خود مراجعه کنیم؟

اگر ترشحات شما غیر عادی بود و هر یک از علائم زیر را نیز به همراه داشتید حتما به پزشک خود
مراجعه نمائید:

 • تب
 • احساس درد درناحیه شکم
 • کاهش وزن به طورناگهانی
 • احساس خستگی بهطور غیرطبیعی
 • تکرر ادرار

به هنگام مراجعه به پزشک ممکن است تحت معاینه‌ی فیزیکی قرار بگیرید که اغلب معاینه‌ی لگنی می‌باشد.ممکن است پزشک شما سوالاتی در خصوص علائم بیماری‌تان، سیکل قاعدگی و روابط جنسی کهدارید نیز از شما سوال بپرسد. در اغلب موارد چیزی که تشخیص داده می‌شود عفونت می‌باشد.اگر مشکل شما با این آزمایشات و معاینات تشخیص داده نشد ممکن است آزمایش‌های دیگریتجویز گردد. ممکن است در این خصوص نمونه‌ای از بافت دهانه رحم شما برای تشخیصویروس hpv یا تشخیص سرطان دهانه رحم برداشته شود. همچینین ممکن است نمونه‌ایترشحات شما را برای تشخیص عامل عفونی با میکروسکوپ بررسی نمایند.

راه های درمان خانگی ترشحات واژن چیست؟

برای پیشگیری ازعفونت بهداشت فردی خود را به خوبی رعایت نمائید و از لباس‌های زیر کتون و نخیاستفاده کنید. از دوش واژینال استفاده نکنید؛ چرا که این دوش باعث از بین رفتنباکتری‌های مفید درون واژن شما می‌شوند. باید رابطه‌ جنسی سالم داشته باشید و ازابزارهای مناسب برای پیشگیری از عفونت‌های منتقله از طریق رابطه جنسی استفادهنمائید.

 

پیرترین زن اروپا در سن 116 سالگی مرد

 

سرطان‌

سرطان‌های شایع در مردان را بشناسید

گرمازدگی

تاثیر تابستان و گرمازدگی موها !

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا