رنگ پوست به واسطه رنگدانه های  ملانین فراهم می شود . در بیشتر افراد که پوست سالم دارند ، رنگدانه ملانین بطور مساوی توزیع میشود . در بعضی مواقع  و به علل های  مختلف این رنگدانه های در جایی تجمع می کنندو یا در انتشار آنها خللی ایجاد می شود .که به این دلیل  لکه های پوستی، کک و مک، خال و لکه هایی روی نقاطی از پوست پدیدار می شود .

● لک حاملگی :

ملاسما یا لک حاملگی که از انواع  لک صورت است  وروی گونه ها ،چانه یا پیشانی   دیده میشود . یک لک قهوه ای رنگ است که  به آرامی روی پوست پدیدار می شود و چون بیشتر در زنان یاردار مشاهده می شود به لک های بارداری معروف است . این لک ها  به طور شایع در  افرادی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنندهم پدیدار می شود .  در برخی موارد ممکن است در دختران مجرد و گاهی در آقایان نیز مشاهده شود.


● کک مک یا فرکل(FRECKLE):

کک مک اغلب به دلیل فعالیت زیاد ملانین  در پوست پدیدار می شود این  لک های ریز قهو ای و کرمی یا قرمز رنگ بر روی گونه ها ، بینی ،پیشانی وشانه ها دیده می شوند  که علت پدیدار شدن آن ها  عوامل طبیعی ،ژنتیکی یا هورمونی می باشد .یکی از شایع ترین عوامل پدیدار شدن کک ومک روی پوست اشعه مستقیم خورشید است  و قرار گرفتن در زیر نور مستقیم خورشید باعث پر رنگ تر شدن آن می شود در گاهی موارد تنش های عصبی و استرس هم باعث پیدایش کک و مک در اشخاص مستعد میشود .

● لک های ناشی از کمبود ویتامین:

کمبود ویتامین در بدن نشانه های  و تاثیرات زیادی دارد یکی از تاثیرات و نشانه های کمبود ویتامین در بدن بر پوست و مو نمایان می شود برای  مثال :

– ایجاد لک در صورت یا بدن این لک ها در اثر کمبود ویتامین B۱۲  می باشد.

-در اثر کمبود ویتامین A این لک ها گسترده بوده و همراه با برجستگی های مثل پوست مرغ ظاهر میشود .

-همچنین در کمبود اسید فولیک، کمبود اسید اسکوربیک( ویتامین سی ) و در انواع کم خونی ها هم لک های مشابه دیده میشود .

-کمبود ید در بدن  هم می تواند لک های تیره و ممتدی در اطراف دهان پدیدار کند .

● لک های پیری:

بروز لکه های پیری البته  ربطی به سن بالا  ندارد، بلکه گذشت زمان و  قرار گرفتن در معرض نور افتاب باعث ایجاد آن است و در صوت یا دست ها بیشتر دیده می شود  . نور خورشید دارای پرتوهای فرا بنفش است که سبب تیرگی  و سوختگی پوست میشود .با بالا رفتن سن و رسوب بیش از حدّ رنگدانه ها در پوست موجب می گردد این لک ها روی پوست به خصوص دست ها نمایان شود . این لکه ها را لکه های کبدی و لکه های خورشیدی هم می نامند. در افردی که زیاد در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند، و از ضد افتاب یا کلاه استفاده نمی کنند این لکه ها بیشتر دیده میشوند .

● لک در اثر مصرف بعضی داروها :

بیماری ها و داروهایی خاص هم میتواند از عوامل اینجاد لک در صورت یا بدن باشند . استفاده بعضی از داروها میتواند باعث ایجاد لک های پوستی شود و این لک ها که اغلب در پوست صورت وجود دارد ، با نور خورشید پررنگ تر و بیش تر خواهد گردید. با اتمام یا قطع این دارو ها لک ها تا حد زیادی بهبود می یابد و حتی ممکن است کمرنگ تر و محو شود.

مصرف برخی داروها مانند هیدانتوئین کلرپرومازین، دی پنیسیلامین، ، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان سبب لک صورت می شود. استفاده طولانی‌مدت قرص ماینوسیکلین در درمان جوش و غرور جوانی، سبب تیرگی پوست در نواحی جوش های ملتهب و قرمز میشود .

● لک ناشی از بیماری ها:

 

وجود لک در بدن گاهی نشانه یک بیماری داخلی مانند نارسایی کبد و کلیه ،آسم یا روماتیسم و تیروئید