علامت های سرطان در مردان

شنبه 30 بهمن 1400 سلامت
علامت های سرطان در مردان

علامت های سرطان در مردان

برخی از مردان هنگامی که موضوع رفتن به نزد دکتر پیش می آید، پا پس می کشند و این امر باعث تاسف است.اما برخی از مردان به جز به خاطر زنان شان به دکتر نمی روند. در اغلب موارد زنان هستند که به مردان فشار می آورند تا برای چکاپ از لحاظ سرطان به دکتر مراجعه کنند.یک سریعلامت های سرطان در مردان نادیده گرفته می شود که می تواند به درمان سریع آنها کمک کند.

علامت های سرطان در مردان

علامت های سرطان در مردان

کارشناسان می گویند مردان می توانند با هشیار بودن در مورد برخی از علائم سرطان که بیانگر نیاز فوری به مراجعه به دکتر است، به خود نفع بسیاری برسانند. برخی از این علائم سرطان در مردان اختصاصی هستند.این علائم بخش های معین بدن را در بر می گیرند و ممکن است به طور مستقیم به امکان وجود سرطان اشاره کنند. برخی دیگر از علائم مهم تر هستند. برای مثال دردی که در بخشی از بدن احساس می شود، ممکن است علل گوناگونی داشته باشد. اما حتی در مورد این علائم نباید بدون مراجعه به دکتر احتمال سرطان را مد نظر قرار ندهید.

1- توده پستانی

اگر مانند اغلب مردان باشید، شاید هرگز به این فکر نیفتاده باشید که مردان هم ممکن است سرطان پستان بگیرند. سرطان پستان مردان شایع نیست، ولی ممکن است بروز کند. هر توده جدیدی در ناحیه پستان در مرد نیاز به بررسی به وسیله پزشک دارد. این نشانه ها نیز که چه در زنان و چه در مردن باید از لحاظ احتمال سرطان پستان مورد توجه قرار گیرد، اشاره کرده است:

•    کشیدگی یا فرورفتگی پوست پستان

•    به داخل کشیده شدن نوک پستان

•    قرمزی یا پوسته ریزی نوک پستان یا پوست پستان

•    خروج مایع از نوک پستان

در صورتی که با این نشانه ها به پزشک مراجعه کنید، پزشک علاوه بر گرفتن سابقه دقیق و معاینه جسمی، ممکن است برای شما ماموگرافی، نمونه برداری بافتی، یا آزمایش های دیگر را تجویز کند.

2- درد

در هر سنی افراد ممکن است به دردهای مبهم یا حاد مبتلا شوند. اما درد حتی دردی مبهم ممکن است نشانه اولیه برخی سرطان ها باشد؛ البته در اغلب موارد احساس درد ناشی از سرطان نیست.هر دردی که طول بکشد باید به وسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد. پزشک با توجه به شرح حال بیمار تصمیم خواهدگرفت که آیا آزمایش های بیشتری مورد نیاز است یا نه، و چه نوع آزمایشی لازم است. حتی اگر سرطانی وجود نداشته باشد، شما از رفتن به نزد پزشک سود خواهیدبرد. پزشک با بررسی شما می تواند به شما کمک کند دریابید چه عاملی باعث درد شما شده است و برای تسکین دادن آن چه کار می شود کرد.

3- تغیات در بیضه

سرطان بیضه اغلب در مردان در سنین 20 تا 39 رخ می دهد. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند بیضه مردان به عنوان بخشی روتین از چکاپ سرطان به وسیله پزشک معاینه شود. و برخی از پزشکان معاینه ماهانه بیضه به وسیله خود فرد را توصیه می کنند. هر تغییری در اندازه بیضه چه بزرگ دن و چه تحلیل رفتن و کوچک شدن باید مورد بررسی قرار گیرد.همچنین تورم یا وجود توده در بیضه را نباید نادیده گرفت و بالاخره احساس سنگینی در کیسه بیضه (اسکروتوم) باید مورد توجه قرار گیرد. برخی از سرطان های بیضه بسیار سریع رشد می کنند.بنابراین کشف زودرس آنها حیاتی است. اگر توده سختی در بیضه تان احساس کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما معاینه بیضه انجام خواهدداد و وضع کل سلامتی تان را ارزیابی خواهدکرد. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، ممکن است آزمایش های خونی تجویز کند. همچنین بررسی بیضه با سونوگرافی ممکن است انجام شود. در نهایت ممکن است پزشک تصمیم بگیرد نمونه ای از بافت بیضه را بردارد تا از لحاظ وجود سرطان مورد آزمایش میکروسکوپی قرار گیرد.

4- تغییرات در گره های لنفاوی

اگر متوجه توده یا تورمی در گره های لنفاوی زیر بغل یا گردن، یا هر جای دیگر بدن تان شدید، باید به آن توجه کنیددر صورتی که گره لنفاوی به طور پیشرونده ای بزرگتر شود، و بزرگی آن بیش از یک ماه ادامه پیدا کند، باید به پزشک مراجعه کنیدپزشک به معاینه شما خواهدپرداخت و بیماری هایی را که می توانند باعث بزرگی گره لنفاوی شوند، از جمله عفونت ها را بررسی خواهدکرد. اگر عفونتی یافت نشود، معمولا پزشک دستور نمونه برداری از گره لنفاوی را می دهد.

5- تب

اگر تبی دارید که علت آن مشخص نیست، ممکن است سرطان عامل آن باشد، تب همچنین علامت ذات الریه یا برخی از بیماری های دیگر هم می تواند باشد که نیاز به درمان دارند. اغلب سرطان ها زمانی در سیر خود باعث ایجاد تب می شود. اغلب تب در سرطان هنگامی رخ می دهد که سرطان از محل اصلی خود انتشار پیدا کرده و به بخش دیگری از بدن تهاجم  کرده است.اما تب همچنین ممکن است نشانه اولیه سرطان های خونی مانند لنفوم و لوسمی باشد. بهترین کار این است که تبی را که علت آن مشخص نیست را نادیده نگیرید و به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه و تجویز آزمایش ها علت تب را خواهدیافت و درمان های لازم را انجام خواهدداد.

6- کاهش وزن غیرمنتظره

کاهش وزن غیرمنتظره و بی دلیل باید مورد توجه قرار گیرد. اغلب ما به سادگی وزن کم نمی کنیم. البته وقتی ا زکاهش وزن به عنوان نشانه سرطان صحبت می کنیم، منظورمان چند کیلو کاهش وزن به علت افزایش فعالیت جسمی یا کم غذا خوردن به علت گرفتاری های شغلی نیست. اگر مردی بیش از 10 درصد وزن بدنش را در مدت کوتاهی در حد چند هفته از دست بدهد، زمان مراجعه به دکتر فرا رسیده است.پزشک شما معاینه جسمی عمومی از شما انجام خواهد، پرسش هایی در مورد رژیم غذایی و برنامه ورزشی تان و نیز وجود سایر علائم خواهدکرد. پزشک براساس اطلاعات به دست آمده آزمایش های لازم را تجویز خواهدکرد.

7- درد شکمی و افسردگی

هر مردی که درد شکمی دارد و احساس افسردگی هم می کند باید مورد چکاپ قرار گیرد. متخصصان رابطه ای میان سرطان لوزالمعده و افسردگی یافته اند.

سایر علائم سرطان لوزالمعده شامل زردی یا تغییر رنگ مدفوع اغلب به رنگ خاکستری است. پزشک شما معاینه جسمی کاملی از شما خواهدکرد و سابقه پزشکی شما را خواهدگرفت. سپس ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه، سی تی اسکن یا MRI یا سایر آزمون های تشخیصی را تجویز کند.

8- خستگی

خستگی یک علامت مبهم دیگر است که ممکن است در مردان به سرطان مربوط باشد. البته بسیاری از مشکلات دیگر هم می تواند باعث خستگی شود. خستگی نیز مانند تب هنگامی رخ می دهد که سرطان گسترش پیدا کرده باشد. اما در برخی از سرطان ها مانند سرطان خون یا لوسمی یا برخی از سرطان های معده یا روده بزرگ ممکن است در همان ابتدای بیماری بروز کند.اگر احساس خستگی شدید دارید و با استراحت بهتر نمی شوید، به دکترتان مراجعه کنید. پزشک ضمن معاینه شما وجود سایر علائم را هم جستجو خواهدکرد تا علت خستگی شما را پیدا کند و درمان آن را تجویز کند.

 

علامت های سرطان در مردان

علامت های سرطان در مردان

9- اشکال در بلع

برخی از مردان از اشکال در بلع شکایت می کنند. آنها در طول زمان ممکن است با تغییر دادن رژیم غذایی شان و مصرف مواد غذایی نرم تر و مایع سعی کنند بر این مشکل غلبه کنند مثلا سوپ بخورند. اما اشکال دربلع می تواند نشانه سرطان های گوارش از جمله سرطان مری باشد. اگر در بلعیدن غذا مشکل دارید، به پزشک تان اطلاع بدهید. پزشک پس از گرفتن شرح حال و سابقه پزشکی شما ممکن است رادیوگرافی قفسه سینه تجویز کند.پزشکتان همچنین ممکن است شما را به متخصص گوارش ارجاع دهد تا با آندوسکوپی فوقانی مری و بخش بالایی دستگاه گوارش تان مورد بررسی قرار گیرد.

10- تغییرات پوست

شما نه تنها باید از تغییرات در خال های تان آگاه باشید (که نشانه شناخته شده سرطان پوست بالقوه است) بلکه هر تغییر در رنگ پوست را باید مورد توجه قرار دهید. همچنین ایجاد زخم و خونریزی ناگهانی از پوست و پوسته ریزی شدید هم باید به وسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد. مشکل است گفت تا چه مدت باید صبر کرد و به مشاهده تغییرات پوست ادامه داد و سپس به پزشک مراجعه کرد.اما اغلب کارشناسان می گویند بیشتر از چند هفته نباید منتظر بمایند. پزشک از شما شرح حال دقیقی خواهدگرفت و معاینه جسمی دقیقی انجام خواهدداد. همچنین ممکن است برای رد کردن احتمال سرطان نمونه برداری بافتی از پوست را تجویز کند.

11- ظهور خون در جاهای غیرمعمول

اگر در بخشی از بدن تان که به طور معمول خونریزی نمی کند، خون مشاهده کنید، باید به پزشک تان مراجعه کنید. اگر شروع به سرفه کردن و بالاآوردن خلط خونی کنید، خون در مدفوع تان ظاهر شود یا ادرارتان خونی باشد، مراجعه به پزشک لازم است. توجه داشته باشید که نسبت دادن وجود خون در مدفوع به بواسیر (همورویید) اشتباه است، این خونریزی ممکن است نشانه سرطان روده بزرگ باشد.پزشک شما در مورد علائم تان سوال خواهدکرد. ممکن است آزمایش هایی مانند کولونوسکوپی (آندوسکوپی روده بزرگی با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر که بر سر آن دوربینی نصب شده است) را توصیه کند. هدف کولونوسکوپی یافتن نشانه های سرطان یا ضایعات پیش سرطانی (که ممکن است بعدها به سرطان تبدیل شوند) و نیز هر ضایعه دیگری باشد که باعث خونریزی شده است.

12- تغییرات دهان

اگر سیگار می کشید یا توتون می جوید، به خصوص باید در مورد بروز لکه های سفید درون دهان یا نقاط سفید رنگ روی زبان تان هشیار باشید، این تغییر ممکن است بیانگر بروز «لوکوپلاکیا»، یک ضایعه پیش سرطانی که ممکن است در نتیجه تحریک شدن مداوم پوشش دهان و زبان رخ داده باشد. این عارضه ممکن است در نهایت به سرطان دهان تبدیل شود. این تغییرات را باید به پزشک یا دندانپزشک تان اطلاع دهید. پزشک یا دندانپزشک پس از پرسیدن سوابق پزشکی و معاینه تغییرات، تصمیم خواهدگرفت چه کارهای دیگری لازم است انجام شود.

13- مشکلات ادراری

با افزایش سن مردان، دچار شدن به مشکلات ادراری شیوع بیشتری پیدا می کند. مردان ممکن است تکرر ادرار، احساس فوریت برای ادرار کردن و احساس باقی ماندن ادرار در مثانه و تخلیه نشدن کامل آن شکایت داشته باشند. هر مردی با افزایش سن ممکن است به این مشکلات دچار شود. اما توجه داشته باشید که این علائم ممکن است به علت سرطان نیز بروز کند، به خصوص اگر این علائم روز به روز بدتر شوند.پزشک برای بررسی اندازه پروستات معاینه انگشتی از راه مقعد انجام خواهدداد. پروستات با افزایش سن مردان بزرگ می شود. این بزرگ شدن به علت یک عارضه خوش خیم و غیرسرطانی به نام «هیپرپلازی خوش خیم پروستات» یا BPH است. پزشک شما ممکن است آزمایش خون برای اندازه گیری آنتی ژن اختصاصی پروستات یا PSA را تجویز کند. PSA پروتئینی است که به وسیله غده پروستات تولید می شود. این آزمایش برای کمک به تعیین امکان وجود سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرداگر دکترتان در معاینه متوجه ناهنجاری های پروستات شود یا اگر میزان PSA از حد طبیعی بالاتر باشد، شما را به یک متخصص مجاری ادراری- تناسلی (اورولوژیست) ارجاع می دهد و ممکن است نمونه برداری بافتی از پروستات را تجویز کند.

14- سوءهاضمه

بسیاری از مردان، به خصوص در سنین بالاتر هنگامی که دچار سوءهاضمه می شوند، به خصوص اگر در خوردن و نوشیدن افراط کرده باشند، فکر می کنند دچار «حمله قلبی» شده اند. اما سوءهاضمه مداوم همچنین ممکن است نشانه سرطان مری، گلو یا معده باشد و باید به پزشک اطلاع داده شود. پزشک شما از سوابق پزشکی تان سوال خواهد کرد و پسرش هایی درباره دوره های سوءهاضمه خواهدکرد. براساس شرح حال شما و پاسخ های تان به این پرسش ها پزشک در مورد آزمایش های لازم و نحوه درمان تصمیم خواهدگرفت.

علامت های سرطان در مردان

علامت های سرطان در مردان

شستن دست ها بعد از دستشویی رفتن

شستن دست ها بعد از دستشویی رفتن

ن نارگیل

لیفت پوست صورت با روغن نارگیل

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا