بعلبک یکی از نادرترین آثار تاریخی جهان

سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
بعلبک

دره بقاع :یک دره زیبا سرسبز و حاصلخیز در شرق لبنان که از مهمترین مناطق کشاورزی لبنان به شمار می آید . از سوی کوه های لبنان و از سوی دیگر رودخانه پرآب و خروشان راس العین باعث ایجاد زمین های آبرفتی و حاصلخیز و سرسبز دره بقاع شده است .

بعلبك شهری تاریخی در شرق لبنان و میان دو رشته  كوه در دره ی به نام  بقاع قرار دارد كه یكی از نادرترین آثار تاریخی جهان را درخود دارد . این شهر با اینکه در طول تاریخ کهن خود بارها وبارها مورد هجوم  قرار گرفته اما توانسته  مانند مادری که جنینی در شکم دارد از آثار خود مراقبت کند .

 

بیشتر بخوانید : به آتش کشیده شدن تخت جمشید و تنفر ایرانیان از اسکندر مقدونی

Image result for آثار تاریخی شهر بعلبک

در  قرن اول میلادی، در  دوره  ای که رومی ها  حکمران این سرزمین بودند بعلبک به اوج شکوفایی و پیشرفت رسید و بقایای سه معبد ژوپیتر،باخوس ، ونوس بازمانده  مجموعة آثار باستانی و نیایشگاهی از همان دوره می باشد . در زمان رومی‌ها  بعلبک به نام «هلیوپولیس» (شهر خورشید) نامیده می‌شد.

Image result for آثار تاریخی شهر بعلبک

بیشتر بخوانید :معبد اژدهای ایران

این شهر تاریخی به خاطر ستون‌های سنگی بسیار عظیمی  که شباهت زیادی به ستون های تخت جمشید را دارد و معبد باستانی باکوس که توانسته از  گزند گذر تاریخ مصون بماند و معبد و نیایشگاه ژوپیتر با شش ستون در سال ۱۹۸۴ و به شماره ۲۹۴ در لیست آثار جهانی یونسکو  نیز به ثبت رسیده است.

Image result for آثار تاریخی شهر بعلبک

بیشتر بخوانید : منار جام افغانستان کهن ترین سازه آجری جهان 

معبد های بعلبک از بزرگترین معبدهای جهان شناخته می شوند .معبد ژوپیتر با ۵۴ ستون گرانیتی که در حال حاضر شش ستون آن پا بر جاست و بی شباهت به ستون های سنگی تخت جمشید نیست از غول آساترین معابد جهان شناخته شده و از بهترین معابد حفظ شده این منطقه معبد باکوس با ۶۹ متر طول و۳۶ متر عرض ساخته شده در سال ۱۵۰ میلادی می باشد .که هنوز از دیدنی ترین معابد می باشند .

Image result for آثار تاریخی شهر بعلبک

به گفته راویان  کاروان اسرای کربلا از این شهر تاریخی عبور کرده  و داستان راهب مسیحی گویا در این شهر اتفاق افتاده است . به همین علت مسجدی در این شهر به نام راس الحسین بنا شده است .

 

اقامتگاه بومی کلبه کوهسار

گردنه زیبای حیران

گردنه حیران؛ زیباترین جاده جنگلی ایران

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا