از جاذبه های دیدنی ایتالیا طاق تیتوس روم

سه شنبه، ۳ تیر ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
طاق تیتوس

مطمئنا یکی از کارهایی که رومیان باستان بابت  آن مشهور هستند معماری آن ها است. آن ها در معماری و ساخت بناهای تاریخی خود از قوس ها، آجرهای پخته شده در کوره ، سیمان و بتن استفاده زیادی کرده اند. واقعیت این است که بسیاری از بناهای تاریخی روم باستان همچنان پا براجا باقی مانده که شاهدی بر معماری رومیان در زمان های گذشته می باشد.

 

طاق تیتوس یا طاق نصرت روم

در ورودی رومن فروم طاق تیتوس قرار دارد که در قرن اول میلادی و درست ۸۱ سال بعد از میلاد مسیح توسط امپراتور Domitian این طاق کمی پس از درگذشت تیتوس، امپراتور روم ساخته شد. به مناسبت در گذشت برادر بزرگترش تیتوس و بزرگداشت پیروزی تیتوس  بر شورشیان یهودی در Judaea ساخته شد و به همین دلیل نام این طاق تیتوس نامیده شده است. همچنین بر روی این طاق نشانه هایی از راهپیمایی پیروزی در ۷۱ سال پس از میلاد مسیح پس از پیروزی رومی ها در اورشلیم نقش بسته است. رومن فروم به واقع نشان دهنده تاریخ روم باستان می باشد که اسرار زیادی درون خود دارد.

تاق پیروزی تیتوس Arch of Titus نام طاق نصرتی است دارای یک طاق که در راه مقدس (Via Sacra) در جنوب شرقی فوروم رومی در شهر رم ایتالیا قرار گرفته است.

تاریخچه ساخت طاق تیتوس روم

طاق تیتوس در روم قرار داشته و توسط امپراتور آن زمان دومیتیان ساخته شده است. او بلافاصله پس از مرگ برادر بزرگترش تیتوس به افتخار پیروزی های او در اورشلیم در سال ۷۰ میلادی، این طاق پیروزی را بنا نهاد. طاق تیتوس یکی از بناهای تاریخی روم باستان بوده که مدلی کلی و مبنایی برای تمامی طاق های پیروزی ساخته شده در جهان بود که از قرن ۱۶ میلادی ساخته شده است.

طاق پیروزی همچنان به‌عنوان یک نماد و سمبل منحصربه‌فرد، نه‌ تنها  برای مردم فرانسه بلکه به‌ تمامی مردم جهان خدمت می‌کند. تابوت بسیاری از مشاهیر و بزرگان  فرانسه مانند ویکتور هوگو و فردیناند فوش نیز پیش از دفن آن‌ها در مکان‌های دیگر، مدتی در این طاق قرار داشته است. علاوه بر این نیز رژه‌های پیروزی بسیاری در مقابل این طاق صورت  گرفته که تنها به یک گروه تعلق نداشته  و توسط نیروهای مهاجمی مانند آلمان‌ی ها   و فرانسوی ها و متحدانش در سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴ در طی آزادسازی پاریس در طول جنگ جهانی دوم ودر سال  ۱۹۴۵بعد از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا  صورت گرفته  است.

طاق تیتوس سمبل آزادی

طاق پیروزی همچنان به‌عنوان یک سمبل منحصربه‌فرد، نه‌ تنها به مردم فرانسه بلکه به‌ تمامی مردم جهان خدمت می‌کند. تابوت بسیاری از مشاهیر فرانسه مانند ویکتور هوگو و فردیناند فوش نیز پیش از دفن آن‌ها در مکان‌های دیگر، مدتی در این طاق قرار داشته است. علاوه بر این نیز رژه‌های پیروزی بسیاری در مقابل این طاق انجام گرفته که تنها به یک گروه تعلق نداشته است و توسط نیروهای مهاجمی مانند آلمان‌ها در ۱۸۷۱ و ۱۹۴۰ و فرانسه و متحدانش در سال‌های ۱۹۱۸ و ۱۹۴۴ (در پی آزادسازی پاریس در طول جنگ جهانی دوم) و ۱۹۴۵ (پس از پایان جنگ جهانی دوم در اروپا) صورت پذیرفته است.

 

میدان شرل دوگل فرانسه وطاق پیروزی

میدان شارل دوگل فرانسه و طاق پیروزی پاریس +عکس

شهر افسانه ای پترا

عکس های دیدنی از شهر گمشده پترا در اردن

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا