صرع غایب

پنج‌شنبه 28 بهمن 1400 سلامت
صرع غایب

صرع غایب

صرع غایب نوعی صرع است که در دانش آموزان دیده می شود و علت نامگذاری آن، بی توجهی فرد از محیط پیرامون با کاهش آگاهی چند لحظه ای است.

صرع غایب

دکتر پرویز بهرامی ، نورولوژیست درباره علل بی توجهی و مات ماندن برخی دانش آموزان سر کلاس، اظهار داشت:«اولیای مدرسه و والدین باید به این نکته توجه کنند که گاهی خیره شدن و مات ماندن در کودکان علامت ابتلا به صرع است.این نوع صرع به نام «غایب» نامگذاری شده است و علت آن غیبت فرد از محیط پیرامونی با کاهش آگاهی برای چند لحظه است.صرع غایب که در دانش آموزان دیده می شود با گرفتن شرح حال، سابقه فامیلی و بررسی نوار مغز قابل تشخیص است. توصیه می شود اولیای مدرسه و والدین به جای گفتن واژه هایی مانند «سر به هوا» ، کودک را نزد پزشک ببرند.نوع دیگری از صرع که با مات زدگی و خیره شدن همراه است، علایمی از حرکات چشم ،  دهان، دست، پا یا احساس خاصی سر دل دارد.البته گاهی خیره شدن و مات زدگی نیز به علت مشکلات روانی و مسایل مالی و خانوادگی است. تشخیص افتراقی صرع از مسائل اجتماعی و اقتصادی با شرح حال، معاینه بالینی و نوار مغزی امکان پذیر است.صرع اختلال در فعالیت سلول های مغزی است که می تواند با یا بدون علائم بالینی باشد.»

همنشینی با بیماری صرع

خیلی ها تنها تصوری که از بیماری صرع در ذهنشان دارند، کالبد شخصی در وضعیت ناراحت کننده ای بر اثر حمله و در حال تشنج است. در حالی که چنین ذهنیتی نسبت به بیماری ای که یک پدیده اجتماعی محسوب می شود، بسیار ناکافی و البته از روی ناآگاهی است.مهم ترین عامل در کنترل بیماری صرع مصرف به موقع و منظم داروهاست که باید از سوی بیمار و خانواده وی کاملا جدی گرفته شود. متاسفانه مهم ترین علت کنترل نشدن حملات تشنجی مصرف نامنظم دارو توسط بیماران استاین بیماری با توجه به عوارض متعددی که دارد سبب تداخل با تمام فعالیت های روزمره زندگی می شود و تعاملات اجتماعی را دستخوش تغییر می کند. این تاثیرات از خانواده آغاز می شود و تمام جامعه را نیز در بر می گیرد.توجه داشته باشید مواجهه و کنترل معضلات ناشی از این بیماری، مهارت و هنر ویژه ای می طلبد که بدون صرف انرژی زیاد و تحصیلات و آموزش های خاصی کسب نخواهد شد.دکتر کوروش قره گزلو، فوق تخصص مغز و اعصاب با تاکید بر این که یکی از مهم ترین اصول اولیه در مدیریت امور مربوط به صرع، آگاهی اقشار جامعه درباره این بیماری و عوارض جسمی و روحی ناشی از آن است می گوید: این که اعضای خانواده یک بیمار مصروع باید همیشه آماده بروز حمله تشنجی باشند و بدانند در زمان حمله تشنجی چگونه با حفظ خونسردی می توانند تشنج را با کمترین عارضه کنترل کنند، از ضروریات اصلی برای مواجهه با این بیماری است.سهل انگاری نکردن در مصرف دارو و اصول بهداشت زندگی و دقت در مواردی مثل خواب مناسب، تغذیه متعارف، پرهیز از شرایط خطرناک و استرس نیز از نکات مهم در کنترل صرع است.

اگر صرع مقاوم به درمان دارید…

خوب است بدانید حدود 80 درصد بیماران مصروع می توانند زندگی طبیعی داشته باشند و با تلاش خود به درجات عالیه تحصیلی و حرفه ای نایل شوند. به بیان دیگر این بیماران در صورت کنترل تشنجات می توانند در محیط کاری کاملا موفق باشند.متاسفانه اغلب مشکلات و معضلات مربوط به صرع در بیمارانی دیده می شود که کاملا تحت کنترل نیستند و به دلایل مختلف در محیط کار و اجتماع دچار حمله می شوند. در چنین شرایطی مشاهده حمله از سوی همکاران و دوستان واکنش های متفاوتی ایجاد می کند که گاهی به دلیل ناآگاهی در مورد صرع است که متاسفانه همین واکنش اطرافیان و دوستان بعضی اوقات سبب برخورد های ناخوشایند و حتی طرد بیمار از جامعه می شود.بیمارانی که با وجود مصرف داروهای مناسب خود هنوز دچار حملات تشنجی می شوند، در واقع مبتلا به صرع مقاوم به درمان هستند. مهم ترین مشکل بیماری صرع در واقع پذیرش این افراد به عنوان عضو و مجزا کردن این افراد از جامعه است.

قرص روکین برای پیشگیری از بارداری

کنترل حمله تشنجی در مدرسه

بیماران مصروع در سنین کودکی و مدرسه در صورت نداشتن کنترل مناسب به حمایت منطقی از طرف خانواده و اولیای مدرسه نیاز دارند. دکتر قره گزلو در این باره می گوید: امروزه در کشورهای مترقی، نه تنها اولیای مدرسه، بلکه تمام دانش آموزان به خوبی برای کنترل حمله تشنجی آموزش دیده اند و در صورت مشاهده حمله تشنجی می توانند بخوبی صحنه را مدیریت کنند و طبیعتا می توان تصور کرد در محیط کاری هم بیماران با مشکل خاصی مواجه نخواهند بود.برای رفت و آمد استفاده از وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو برای این بیماران مشکل ساز نیست ولی توصیه می شود در صورتی که حملات صرعی کنترل شده نباشند با یکی از دوستان یا افراد خانواده تردد کنند.

بایدها و نباید های صرعی

مهم ترین عامل در کنترل بیماری صرع مصرف به موقع و منظم داروهاست که باید از سوی بیمار و خانواده وی کاملا جدی گرفته شود. متاسفانه مهم ترین علت کنترل نشدن حملات تشنجی مصرف نامنظم دارو از سوی بیماران است.در صورت غیر قابل کنترل بودن تشنجات، بهتر است بیماران لباس های تنگ نپوشند تا در صورت حمله، سبب آزار جسمی و تنفسی آنها نشودورزش از موارد بسیار کمک کننده به بیماران مصروع است. تقریبا هیچ گونه محدودیت جدی در این بیماران وجود ندارد و فقط بعضی از ورزش های خاص مثل شنا در دریا، پرواز با کایت و موتورسواری باید ممنوع باشد، ولی بسیاری از ورزش های دوومیدانی و تیمی آزاد و بی خطر هستند و باید بیماران به انجام این ورزش ها تشویق شوند.دکتر قره گزلو با اشاره به این که رژیم غذایی خاصی در بیماران مصروع توصیه نمی شود، می افزاید: در صورتی که خود بیمار یا خانواده اش متوجه شوند با مصرف غذای خاصی، حمله عارض می شود، توصیه می شود از رژیم غذایی بیمار حذف شود.توجه داشته باشید همراه داشتن وسایل خطرناک و برنده و آتش زا برای همه خطرناک بوده و برای بیماران مصروع نیز بسیار خطرناک محسوب می شود.همچنین برای این بیماران پوشش خاصی توصیه نمی شود، ولی در صورت خارج از کنترل بودن تشنجات، بهتر است این بیماران از پوشیدن لباس های تنگ منع شوند تا در صورت حمله، سبب آزار جسمی و تنفسی بیمار نشود.استفاده از رایانه و تلفن همراه منع نمی شودمتاسفانه عقیده عمومی بر این است که تجهیزات تکنولوژیک امروزی همچون رایانه، تلفن های همراه هوشمند و تبلت خطرناک بوده و سبب حملات تشنجی می شوند.دکتر قره گزلو در این باره معتقد است: استفاده معقول و بدون افراط از چنین وسایلی هیچ خطری برای بیماران مصروع ندارد و فقط در صورت ابتلا به نوع خاصی از تشنج که حساس به نور است، باید طبق شرایط خاص از این وسایل استفاده شود.

صرع غایب

نشانه‌های جدی در کودکان

توصیه هایی برای بهبود کولیت اولسراتیو

توصیه هایی برای بهبود کولیت اولسراتیو

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا