راهکارهایی برای تنظیم خواب کودکان جهت شروع سال تحصیلی جدید

چهارشنبه 12 شهریور 1399 موفقیت
اصول غذا خوردن کودکان در مدرسه

در فصل تابستان بیشتر افراد وقتشان  به گردش و تفریح مسافرت می گذرانند و به همین خاطر بچه ها هم شب‌ها تا دیروقت بیدار می مانند و از نظم‌وانضباط  و روال مدرسه خارج می شوند. به همین دلیل اگر در زمان مانده تا شروع مدارس خواب کودکان را تنظیم نکنید روزهای سختی در پیش خواهید داشت .برای رفع این مشکل با ما همراه باشید و با رعایت چند نکته به راحتی ساعت خوابیدن و بیدار شدن کودکتان را تنظیم کنید تا در طول روز که به مدرسه می رود کسل و خواب آلود نباشد .

به‌تدریج زمان خواب را تنظیم کنید و به آن پایبند بمانید

یک یا دو هفته قبل از بازشدن مدارس، زمان خواب کودک را تنظیم کنید. هر شب او را 15 تا 30 دقیقه زودتر به رختخواب ببرید تا به‌تدریج به زمان خواب مناسب برسید. این کار باعث می‌شود که همه اعضای خانواده به‌تدریج خود را با ساعت خواب جدید وفق دهند و ساعت زیستی کودک نیز دوباره تنظیم شود، به‌جای اینکه درست پیش از بازشدن مدرسه، تغییری ناگهانی و تکان‌دهنده ایجاد شود و ناگهان کودک مجبور شود تا ساعت خواب خود را تغییر دهد.

اگر به‌آرامی خود را به روال و برنامه سال تحصیلی جدید عادت دهید، با رسیدن اولین روز مدرسه، برنامه و زمان‌بندی جدید طبیعی به نظر می‌رسد و روز اول مدرسه را با شادی و لبخند آغاز می‌کنید.

3 5

پیش از صحبت‌کردن درمورد زمان خواب، بهتر است بدانید که کودک شما به چند ساعت خواب نیاز دارد و میزان ایدئال خواب چند ساعت است. به‌گفته بنیاد ملی خواب آمریکا، میزان مناسب خواب برای گروه‌های سنی مختلف عبارت‌اند از:

  • کودکان پیش‌دبستانی ۳ تا ۵ساله:۱۰ تا ۱۳ ساعت؛
  • کودکان دبستانی ۶ تا ۱۳ساله: ۹ تا ۱۱ ساعت؛
  • نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ساله: ۸ تا ۱۰ ساعت؛
  • جوانان ۱۸ تا ۲۵ساله: ۷ تا ۹ ساعت.

یکی از سخت‌ترین کارها برای والدین این است که به زمان خواب ثابت و منظم پایبند باشند، ولی این توصیه ازنظر متخصصان بسیار مهم است. داشتن زمان خواب ثابت (حتی در آخر هفته)، موجب می‌شود که ساعت زیستی بدن کودک الگوی ثابت و بدون وقفه‌ای داشته باشد. این موجب عملکرد فیزیکی و ذهنی سالم‌تر و همچنین رفتارهای بهتر کودک می‌شود.

 برنامه خاصی برای  رفتن به رختخواب داشته باشید

فرایند آماده‌شدن برای خواب، می‌تواند یکی از زمان‌های موردعلاقه و محبوب خانواده برای باهم‌ بودن باشد. شاید لازم باشد که از پانزده دقیقه تا یک ساعت را به برنامه همیشگی پیش از خواب کودک خود اختصاص دهید. این برنامه همیشگی می‌تواند شامل حمام کردن، نوشیدن یک لیوان شیر گرم، انجام حرکات کششی ساده، کتابخوانی یا گوش‌دادن به موسیقی آرامش‌بخش مسواک زدن مرتب کردن کیف درسی روز بعد و … باشد .

هرچه کودک شما کوچک‌تر باشد، ضرورت انجام همه یا بیشتر این برنامه‌ها و کارهای معمول پیش از خواب نیز بیشتر خواهد بود. این زمان می‌تواند زمانی آرامش‌بخش برای آرام‌شدن، هم ازنظر ذهنی و هم جسمی و داشتن یک شب آرام برای کودک تان  باشد.

اگر هر روز برنامه و مراحل ثابتی را اجرا کنید، به مغز و جسم کودکتان این پیام ارسال می‌شود که اکنون وقت خواب است و عادت‌های سالم و درستی در او ایجاد می‌شود. از بهترین کارهایی که می‌توانید در پایان این برنامهٔ پیش از خواب انجام دهید، درآغوش‌گرفتن، بوسیدن و در رختخواب‌گذاشتن کودک است.

2 4

خاموش کردن تلوزیون و وسایل برقی  یک ساعت قبل از خواب

بر اساس پژوهشی درمورد نوری که در دستگاه‌های الکترونیکی علل الخصوص تلوزیون تولید می‌شود، مغز  را تحریک می‌کند و موجب ترغیب ما به بیداری می‌شود؛ برای نمونه اگر کودک شما درست پیش از رفتن به رختخواب، دو ساعت را صرف کار با وسایل الکترونیکی  مثل کامپیوتر یا تلوزیون و موبایل کند،  باعث کاهشی ۲۲درصدی سطح ملاتونین در بدن او می‌شود (ملاتونین ماده‌ای شیمیایی است که به بدن این پیام را می‌دهد که اکنون وقت خواب است). بر اساس مطالعه‌ای دیگر، کودکانی که از رایانه، تبلت یا گوشی برای کمک به خوابیدن استفاده می‌کنند، در روزهای هفته دیرتر می‌خوابند، ساعت‌های خواب کمتری در هفته دارند و معمولا در طول روز خواب‌آلود هستند.

مرتب‌کردن وسایل موردنیاز:مانند لباس‌های مدرسه، تغذیه و چیزهای دیگر از شب قبل

4 1

شاید بهتر باشد که مراسم قبل از خواب کودک را با انجام کارهایی شروع کنید که زمینه را برای داشتن صبحی آرام و بدون استرس فراهم می‌کنند. این کارها می‌تواند شامل کنترل‌کردن تکالیف مدرسه، قراردادن کتاب‌ها و لوازم مدرسه در کوله‌پشتی کودک، انتخاب‌کردن و بیرون‌گذاشتن لباس‌ها و کفش‌های کودک برای روز بعد و آماده‌کردن تغذیه و خوراکی برای مدرسه باشد.

گاهی صبح‌ها بسیار پرمشغله و گیج‌کننده است، به‌ویژه اگر بیش از یک کودک داشته باشید و علاوه‌ بر آن، مجبور باشید به همسرتان نیز برای آماده‌شدن و رفتن به محل کار کمک کنید؛ ولی وقتی از شب قبل کارهای مربوط به صبح را انجام می‌دهید، هنگام صبح استرس ندارید و از آشفتگی و مشکلات معمول صبح‌ها جلوگیری می‌کنید.

داشتن تحرک بدنی و ورزش کردن

بازی و فعالیت زیاد در تنظیم خواب کودک موثر است

کودک را تشویق کنید که بیرون از خانه بازی کند، مثلا برای بازی به حیاط خانه یا پارک محله برود یا همراه شما در محله و اطراف خانه، پیاده روی یا دوچرخه سواری کند. هرچه کودک در طول روز فعال‌تر باشد، هنگام شب سریع‌تر به خواب می‌رود.

پژوهشی نشان داده است که وقتی کودکان خواب کافی ندارند و خسته هستند، تحرک کمتری دارند و کالری کمتری می‌سوزانند. این مسئله واکنشی زنجیره‌ای از عادت‌های ناسالم است؛ یعنی وقتی تحرک کافی ندارند، به‌سختی به خواب می‌روند و وقتی خواب کافی ندارند، روز بعد هم نمی‌توانند تحرک و فعالیت کافی داشته باشند.

به‌ازای هر ساعتی که کودک صرف فعالیت‌های کم‌تحرکی مانند تماشای تلویزیون می‌کند، ۳ دقیقه به زمانی اضافه می‌شود که برای به‌خواب‌رفتن در شب نیاز دارد. این مطالعات همگی اثبات می‌کنند که فعالیت فیزیکی برای عادت‌های سالم ‌خواب کودکان و سلامت کلی آنها بسیار مهم و ضروری است.

۱۱۱۹۰۸

نوشتن اهداف برای خلق آرزوها/ روش نوشتن اهداف

مشکلاتی که دختران با تربیت نادرست در جامعه با آن روبرو می شوند

مشکلاتی که دختران با تربیت نادرست در جامعه با آن روبرو می شوند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا