شربت لاکتولوز

چهارشنبه 6 بهمن 1400 سلامت
شربت لاکتولوز

شربت لاکتولوز

شربت لاکتولوز (Lactulose) یکی از داروهایی است که برای درمان یبوست مزمنمورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این دارو عوارض بسیار کمی دارد اما با این وجود در مواردی اسهال، ایجاد گاز، آروغ زدن، سکسکه، ناراحتی معده مثل نفخ در اثر مصرف این داروی ملین گزارش شده است. توصیه می‌شود بیشتر از یک هفته از این دارو استفاده نشود.

 

شربت لاکتولوز

 

 شربت لاکتولوز چیست؟شربت لاکتولوز (Lactulose) از داروهایی است که برای درمان یبوست مزمن استفاده می‌شود. این دارو در بدن به اسیدهایی تقسیم می‌شود که آب را به روده بزرگ رسانده و در نتیجه به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. لاکتولوز در مواردی نیز برای کاهش آمونیاک خون در بیماری آنسفالوپاتی کبدی تجویز می‌شود. این دارو یکی از داروهای ملین است که دارای عوارض بسیار کمی بوده و هیچ وابستگی و اعتیادی به آن ایجاد نمی‌شود. اما با این وجود مصرف هر نوع داروی ملین بیشتر از یک هفته توصیه نمی‌شود؛ زیرا مصرف طولانی مدت آن باعث ضعف عضلات روده شده و به نوعی روده‌ها را تنبل می‌کند.

دیگر اشکال شربت لاکتولوز شامل قرص، کپسول، پودر و شیاف است.


نام‌های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 

 نام‌های تجاری Constulose, Kristalose
 موارد مصرف درمان یبوست
 عوارض اسهال، ایجاد گاز، آروغ زدن، سکسکه، ناراحتی معده، نفخ، گوش درد، احساس پر بودن گوش و کاهش میزان شنوایی گوش
 اختلال دارویی آنتی‌اسیدها، داروهای رقیق‌کننده‌ خون مثل وارفارین یا کومادین، آنتی‌بیوتیک‌هایی مثل تتراسایکلین و سیپرفلوگزاسین، داروهای قلبی، امانتادین، کلیدنیوم سی، بلادونا، تری‌هگزیفنیدیل، آتروپین، دی سیکلومین، بی پریدین، تولترودین، اکسی بوتینین، هیوسین

مقدار و نحوه مصرف شربت لاکتولوز

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک تعیین گردد. به طور معمول به منظور درمان یبوست مزمن در بزرگسالان یک یا دوبار به صورت روزانه و به مقدار ۱۵ میلی لیتر از دارو مصرف می‌شود. میزان مصرف دارو در کودکان باید توسط پزشک مشخص شود. زمان شروع اثر اين دارو در حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

 


نکاتی که در ارتباط با مصرف شربت لاکتولوز باید بدانید

 • اگر شما در رژیم غذایی کم گالاکتوز (شکر شیر) هستید، نباید از این دارو استفاده کنید.
 • در صورتیکه به بیماری دیابت مبتلا هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.
 • در صورت داشتن اسهال شدید یا مداوم، از مصرف لاکتولوز خودداری کرده و با پزشک صحبت کنید.
 • اگر باردار هستید و یا در حین درمان باردار شدید، به پزشک خود بگویید.
 • در صورت تغذیه با شیر مادر، از این دارو استفاده نکنید.
 • دارو را دقیقا طبق دستورالعملی که پزشک داده است، استفاده کنید.
 • در صورت فراموش کردن مصرف یک نوبت از دارو، به محض به خاطر آوردن دوز فراموش شده آن را میل کنید. اما اگر تقریبا زمان نوبت بعدی رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کرده طبق برنامه منظم خود عمل کنید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.
 • برای اینکه دارو طعم بهتری داشته باشد، می‌توانید آن را به همراه شیر یا آبمیوه مصرف کنید.
 • فهرست تمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن هستید (چه گیاهی و چه پزشکی) در اختیار پزشک قرار دهید. ممکن است برخی از داروها میزان اثربخشی داروهای دیگر را تحت تاثیر قرار دهند.
 • این دارو در صورت وجود آپاندیسیت یا نشانه‌های آن، خونریزی ركتوم با علت نامشخص، انسداد روده و نیز در زیادی گالاكتوز خون نباید مصرف شود.
 • چنانچه با مصرف این دارو دچار علائم حساسیت مثل تنفس سخت، تورم چهره، لب‌ها، زبان یا گلو شدید، مصرف را ادامه نداده و به اورژانس رجوع کنید.
 • مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است میزان پتاسیم را در بدن کاهش دهد؛ چرا که زیرا در اثر مصرف این دارو، پتاسیم بیشتری از بدن دفع می‌گردد.
 • به منظور کاهش عوارض ناشی از این دارو طی درمان میزان زیادی آب بنوشید.

درمان یبوست به صورت طبیعی و خانگیعلاوه بر مصرف دارو برای برطرف شدن یبوست درمان‌های خانگی مفید و کارآمدی هم برای آن وجود دارد. خاکشیر یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای رفع یبوست است.

پیشگیری و درمان میگرن با آب انگور

پیشگیری و درمان میگرن با آب انگور

قرص زاکسیم

قرص زاکسیم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا