شرایط ادامه تحصیل در کانادا

سه‌شنبه 24 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا به دلیل قدمت و امکانات بسیار ویژه‌ای که در اختیار دانشجویان خارجی برای تحصیل در کانادا قرار می‌دهند، همواره کانون توجه علاقه‌مندان به تحصیل در خارج قرار دارد.

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌است. این کشور از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده است.

کانادا با مساحت ۹٫۹۸ میلیون کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، بلندترین مرز زمینی در جهان است. بخش زیادی از خاک کانادا به دلیل سرمای هوا و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

البته در کانادا اهمیت زیادی به یادگیری داده می‌شود و سیستم آموزش و پرورش کانادا از استانداردهای بالایی برخوردار است. این کشور در مقایسه با میانگین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، بودجه بیشتری را برای آموزش اختصاص می‌دهد و در بین کشورهای G-8 (انجمن متشکل از هشت کشور ثروتمند جهان) در مقام دوم قرار دارد. از طرفی، کانادا باوجود همسایگی با آمریکا پایین‌ترین نرخ جرم و جنایت را در منطقه دارد و همین موضوع این کشور را تبدیل به مکانی امن برای تحصیل و زندگی در خارج می‌کند.

نکته قابل توجه اینکه شهریه تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلیس، استرالیا و نیوزلند پایینتر است. در کانادا برای کمک به هزینه‌های تحصیل بورسیه‌‌‌های بسایری (مخصوصا برای دانشجویان برتر) وجود دارد و بیشتر این بورس‌ها برای مقاطع فوق لیسانس و بالاتر هستند؛ ولی برای مقطع لیسانس نیز تعدادی این بورس‌ها وجود دارد که می‌تواند هزینه تحصیل در کانادا را کاهش چشمگیری دهد.

چگونگی نظام آموزشی و مدت هر مقطع تحصیلی

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهی

‌در کانادا کودکان‌ از ۳ تا ۶ سالگی در مهد کودک‌ها و دوران‌ آمادگی، تحت‌ تعليم‌ و تربيت‌ قرار می‌گيرند. شروع‌ دوره‌ ابتدايی (Elementary School) از ۶ سالگی است. در استان‌ کبک‌ کلاس‌ اول‌ تا ششم‌ و در استان‌های ديگر کلاس‌ اول‌ تا هفتم‌ را دوره‌ ابتدايی می‌دانند.

 

دوره‌ دبيرستان‌(Secondary School) چهار سال‌ است‌ (کلاس هشتم تا دوازدهم). نظام‌ تحصيلی پيش‌ دانشگاهی در اين‌ کشور به‌ گونه‌ای است‌ که‌ تا قبل‌ از ورود به‌ دانشگاه‌ دانش‌آموزان‌ حدود ۱۲ سال‌ تحصيل‌ می‌کنند. البته‌ در استان‌ اونتاريو برای اخذ ديپلم‌ دبيرستان‌ بايد ۱۳ سال‌ درس‌ بخوانند و دانش‌آموزان‌ شش سال‌ درس‌ به‌ نام‌ دروس‌ علمی اونتاريو (Ontario Academic Credits (OAC را نيز در سال‌ سيزدهم‌ می‌گذرانند.

تحصيلات‌ دانشگاهی

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

‌‌دانشگاه‌های کانادا در انتخاب‌ دانشجويان‌ اختيار کامل‌ دارند. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها بر اساس‌ معدل‌ نمرات‌ سال‌ آخر دانش‌آموزان‌ در دبيرستان‌ها است. شرايط‌ پذيرش‌ در دانشگاه‌های کانادا برای دانشجويان‌ تمام‌ وقت‌ و نيمه‌ وقت‌ يکسان‌ است.

در خصوص‌ پذيرش‌ دانشجو برای تحصيلات‌ تکميلی، دانشگاه‌ها بر اساس‌ ضوابط‌ خود اقدام‌ به‌ اين‌ امر می‌کنند. مراکز آموزش‌ عالی در کانادا مستقل‌ هستند و مدارک‌ دانشگاهی را خودشان‌ صادر می‌کنند. اکثر دانشگاه‌ها در کانادا انگليسی زبان‌ هستند، ولی هفت دانشگاه‌ فرانسوی زبان‌ و دو دانشگاه‌ دو زبانه‌ نيز وجود دارد.

 دوره‌های تحصيلی

۱.دوره‌های هنری و حرفه‌ای برای مدارک‌ Certificate و Diploma

از دوره‌هايی هستند که‌ پس‌ از يک‌ تا سه‌ سال‌ تحصيل‌ به‌ دليل‌ شرط‌ ورود آسان‌تر و نداشتن‌ معدل‌ بالا برای ورود به‌ دانشگاه‌ها در کالج‌ها گذرانده‌ می‌شود.

Bachelor .۲

شامل چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است؛ در بعضی رشته‌ها مانند معماری طول‌ اين‌ دوره‌ به‌ پنج‌ سال‌ نيز می‌رسد. در استان‌ اونتاريو به‌ دليل‌ طول‌ دوره‌ دبيرستان‌ که‌ ۱۳ سال‌ است، دوره‌های سه‌ ساله‌ نيز وجود دارند.

۳. Master

برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ داشتن‌ مدرک‌ Bachelor با معدل‌ حداقل‌ B ضروری است. در صورتی که‌ دانشجو بخواهد در رشته‌ای غير از رشته‌ قبلی‌اش‌ ادامه‌ تحصيل‌ دهد، بايد تعدادی درس‌ اضافی بگذراند؛ به‌ همين‌ دليل‌ طول‌ دوره‌هایMaster از يک‌ و نيم‌ تا سه‌ سال‌ متغير است. ضمنا در اين‌ دوره‌ دانشجو می‌تواند درس‌ با (Dissertation) پژوهش‌ را مدنظر قرار دهد يا بيشتر به‌ درس‌ پرداخته‌ و در نهايت‌ يک‌ يا دو کار علمی کوچک‌ را پشت‌ سر گذارد.

Ph.D .۴

برای ورود به‌ اين‌ دوره‌ معدل‌ +B يا بالاتر در دوره‌ Master مورد نياز است. علاوه‌ بر اين‌ دانشجو بايد توصيه نامه‌های کتبی استادان‌ قبلی را داشته‌ باشد که‌ توانايی او را برای پژوهش‌ نشان‌ دهد. برای دوره‌ .Ph.D در کانادا دانشجو بايد حداقل‌ سال‌های تحصيلی تمام‌ وقت، گذراندن‌ دروس‌ تعيين‌ شده، گذراندن‌ امتحان‌ جامع‌ (کتبی يا شفاهی يا هر دو) و نوشتن‌ و دفاع‌ شفاهی از پايان‌ نامه‌ پژوهشی را با موفقيت‌ بگذراند. طول‌ متوسط‌ دوره‌ دکتری در دانشگاه‌های کانادا چهار سال‌ است. در موارد خاصی امکان‌ اخذ مدرک‌ Ph.D. بدون‌ دريافت‌ Master و به‌ صورت‌ انتقال‌ از اين‌ مرحله‌ و تنها با داشتن‌ Bachelor ميسر است.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

‌نحوه‌ ارزشيابی مدارک‌ تحصيلی

۱. مدارک‌  Certificate و Diploma و کلیه‌ مدارک‌ دانشگاهی (آکادمیک) ۲ یا ۳ سال‌ تحصیل‌ معادل‌ حداقل‌ ۶۰ واحد به‌ شرط‌ تحصیل‌ پیوسته‌ و همگن‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک‌Bachelor نمی‌شود، بعد از دیپلم‌ دبیرستانی، “کاردانی” ارزشیابی می‌شود.

۲. مدارک‌Bachelor بعد از دیپلم‌ دبیرستان، “کارشناسی” ارزشیابی می‌شود.

۳. مدارک Master با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی، “کارشناسی ارشد” ارزشیابی می‌شود.

۴. مدارک‌ .Ph.D با شرط‌ داشتن‌ کارشناسی ارشد، “دکتری” ارزشیابی می‌شود.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

زبان تدریس و تحقیق در دانشگاههای کانادا انگلیسی و در برخی دانشگاه‌های ایالت کبک کانادا فرانسوی است.

جزیره سانتورینی در کشور یونان

مدت و هزینه‌ی دوره‌‎های زبان آموزی کانادا

طول دوره‌های زبان در کانادا ۲ ماه تا ۱ سال است. البته گفتنی است با توجه به شرایط دریافت ویزا، شانس اخذ ویزا برای دوره‌های زبان بسیار کم است. هزینه دوره‌ها تقریبا برای هر ترم ۲ ماهه ۱۵۰۰ دلار است.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

  • شهریه دوره کارشناسی: از ۱۴,۰۰۰ تا ۱۷,۰۰۰ دلار در سال بسته به رشته و استان متغیر است.
  • شهریه دوره کارشناسی ارشد و دکتری: از ۱,۹۰۰ تا ۳۳,۰۰۰ دلار در سال بسته به رشته و استان متغیر است.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو

میانگین هزینه زندگی شامل خوابگاه خورد و خوراک، حمل‌ونقل و غیره را می‌توان ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار تخمین زد. اگرچه هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا براساس شهر محل اقامت و دانشگاه محل تحصیل متغیر است، ولی به طور میانگین می‌توان مبلغی بین ۲۰,۰۰۰ تا ۳۰,۰۰۰ دلار کانادا در سال را در نظر داشت.

بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا به همراه بورسیه اگرچه اندکی دشوار است، ولی در مقابل دانشجو می‌تواند به دور از دغدغه‌ و فشار مالی به ادامه تحصیل بپردازد. (لیست بورسیه دانشگاه‌های کانادا در وب‌سایت معتبر topuniversities)

شرایط سنی برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

برای ادامه تحصیل از کارشناسی به کارشناسی ارشد، متقاضی حتما باید ۲۲ سال و حداکثر ۲۹ سال سن داشته باشد. برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری باید حداکثر ۳۸ سال داشته باشد.

برترین دانشگاه‌های کانادا

دانشگاه رتبه 
University of Toronto ۳۱
McGill University ۳۲
University of British Columbia ۵۱
University of Alberta ۹۰
Université de Montréal ۱۳۰
McMaster University ۱۴۰
University of Waterloo ۱۵۲
Western University ۲۱۰
University of Calgary ۲۱۷
Queen’s University ۲۲۴

تعطیلات پایان سال تحصیلی 

اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط شهریور ماه (ماه می تا آگوست).

آیا در تعطیلات آخر سال تحصیلی، دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می‌دهد؟بله، دانشجویان در ایام تعطیلات دانشگاه‌ها می‌توانند از خوابگاه استفاده کنند.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در کانادا

همه دانشجویان در طی تحصیل خود ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. هزینه‌های پزشکی در کانادا بسیار بالاست، به همین دلیل بیمه درمانی توصیه می‌شود. ارزان‌ترین نوع بیمه تقریبا سالی ۴۵۰ دلار است. برخی کمک هزینه‌های تحصیلی بیمه درمانی را هم پوشش می‌دهند.

آب و هوای کانادا

بیشتر نقاط کانادا چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را به شکل قابل تفکیک تجربه می‌کند. دمای هوا در اقصی نقاط کانادا کاملا متفاوت است.

ویزای دانشجویی کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

شرایط ادامه تحصیل در کانادا

با دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا دانشجو می‌تواند تا پایان اعتبار ویزا (معمولا تا پایان دوره تحصیلی میباشد) بدون محدودیت به کانادا سفر کند. پس از دریافت پاسخ مثبت از اداره مهاجرت معمولا ویزای کوتاه مدتی در پاسپورت دانشجو درج می‌شود که به محض ورود به خاک کانادا آفیسر ویزای تحصیلی را برای فرد صادر خواهد کرد.

برای دریافت ویزای دانشجویی متقاضی باید دارای شرایط زیر باشد:

  • اخذ پذیرش از یک دانشگاه، کالج یا مرکز آموزشی معتبر
  • داشتن مدرک زبان انگلیسی
  • برخورداری از توان مالی کافی برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی
  • داشتن سلامت کافی و نداشتن سابقه ارتکاب جرم

اخذ ویزا برای والدین دانشجو

بستگی به شرایط سفارت در آن زمان و همچنین نظر مسئولی که پرونده را بررسی می‌کند، دارد.

شرایط کار کردن دانشجو در طی تعطیلات دانشگاه

دانشجو در ایام تعطیل می‌تواند کار کند و مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

عزیمت دانشجوی متاهل به همراه همسرش

احتمال آن که همزمان دانشجو و همسر وی بتوانند ویزا بگیرند، کم است؛ زیرا باید ثابت کنند بعد از اتمام تحصیلاتشان به کشورشان باز خواهند گشت؛ که شاید در صورت همراهی همسر، اثبات چنین ادعایی دشوارتر شود. به هر حال هر ساله تعداد زیادی دانشجو به همراه همسر خود به کانادا سفر می‌کنند.

آیا ویزای دانشجویی کانادابرای چند بار ورود و خروج است؟ بله، ویزای کانادا برای چند بار ورود و خروج است.

 

پارک نیاوران تهران

پارک نیاوران تهران

بهشت گرجستان بندر باتومی

بهشت گرجستان بندر باتومی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا