سپندارمذگان؛ روز عشق ایرانی

پنج‌شنبه 7 بهمن 1400 اجتماعی ، گوناگون
سپندارمذگان

سپندارمذگان

یکی از جشن های اصیل ایرانی که در اسفند ماه برگزار میشود. مردم ایران باستان این روز را روز بزرگداشت زن و همچنین زمین می دانند.در تمدن ایران سپندارمذگان به عنوان یکی از آیین سنتی یاد می شود که از زمان های دور در کشور ما برگزار میشده. متاسفانه این سنت دیرینه و اصیل در سال‌های اخیر جای خود را به سنت فرنگی ولنتاین داده است.

در ایران باستان، بیست قرن پیش از تولد مسیح، قوم آریایی‌ها روزی را به‌عنوان روز عشق یا سپندارمذگان نامیدند. این روز در تقویم قدیم ایران ۵ اسفند جشن گرفته می‌شد؛ اما در تقویم جدید، از آنجایی که ۶ روز اول سال ۳۱ روز در نظر گرفته می‌شود، این جشن در ۲۹ بهمن برگزار می‌شود.

 

سپندارمذگان

سپندارمذگان

داستان سپندارمذگان چیست؟

در روز سپندارمذگان زنان از همسرشان هدیه می‌گرفتند و مورد احترام زیاد آن‌ها بودند
در تمدن ایران باستان ماه‌ها و روز‌ها هرکدام نام مشخصی داشتند و روز پنجم اسفند به‌عنوان «سپندارمذ» شناخته شده است. در کلمه «سپندارمذگان»، «سپندارمذ» نماد عشق و پسوند «گان» به‌معنی «جشن» است. «سپندارمذ» لقب ملی ایران محسوب می‌شود. زمین با فروتنی و قداستی که دارد، افراد را در دامان پرمحبتش پرورش می‌دهد. سپندارمذ همچنین نماد گرامی‌داشت عشق محسوب می‌شود.

در روز سپندارمذگان، زنان به همسرانشان هدیه می‌دادند. همسرانشان نیز برای جبران این محبت، آن‌ها را روی تخت شاهی می‌نشاندند و علاوه بر دادن هدیه، از آن‌ها پیروی می‌کردند. از‌ این‌رو سپندارمذگان روز گرامیداشت زنان ایران باستان نیز محسوب می‌شود. در باور ایرانیان، مردان دارای قدرت تفکر و خردورزی هستتند و زنان نیز در‌مقابل عشق و محبت زیادی به همسرانشان نشان می‌دهند. بنا‌براین مرد و زن برای رشد و سعادتشان باید زندگی را با کمک یکدیگر پیش ببرند.

سپندارمذگان

سپندارمذگان

سپندارمذگان روز عشق ایرانی محسوب می‌شود. در روز سپندازمذگان، جشن‌های مختلفی با مناسک مخصوصی برگزار می‌شود. نام دیگر آن جشن «برزیگران» است که در آن مراسم‌‌های گوناگونی برگزار می‌شود. اولین مراسم این جشن، «مردگیران» بود. در این مراسم، زنان از همسران خود به‌خاطر زحماتی که برای آن‌ها کشیده بودند، هدیه‌های گوناگونی دریافت می‌کردند. در این مراسم همچنین دختر‌های مجرد و دم بخت را نیز به ازدواج ترغیب می‌کردند. مردم ایران باستان در این جشن برای مقام و جایگاه زن و خانواده ارزش زیادی قائل می‌شدند که در گذر تاریخ، ماهیت این نوع جشن‌ها تغییر کردد و کم‌کم فراموش شدند.

شعرهای عاشقانه گلایه از تنهایی و دوری

 

 

متاسفانه در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که افراد این روز گرامی را که ریشه در تاریخ و فرهنگ ما دارد، فراموش کرده‌اند و هر‌سال به برگزاری ولنتاین اهمیت بیشتری می‌دهند. این در حالی است که سپندارمذگان، هم قدمت بیشتری نسبت به ولنتاین دارد و هم به فرهنگ ایرانی ما نزدیک‌تر است.جشن سپندارمذگان 1400 در ۲۹ بهمن ماه برگزار می‌شود. جالب است بدانید که این جشن باستانی ایران با جشن ولنتاین امسال تنها چهار روز فاصله دارد.

 

سپندارمذگان 1400 چه روزی است؟

۲۹ بهمن ماه

معنی سپندارمذگان چیست؟

«سپندارمذ» نماد عشق و پسوند «گان» به‌معنی «جشن» است.

نام دیگر سپندارمذگان چیست؟

نام دیگر آن جشن «برزیگران» است که در آن مراسم‌‌های گوناگونی برگزار می‌شود.

آیا سپندارمذگان و ولنتاین در یک روز برگزار می‌شود؟

خیر. سپندارمذگان در تقویم قدیم ایران پنجم اسفند جشن گرفته می‌شد؛ اما در تقویم جدید، از آنجایی که ۶ روز اول سال ۳۱ روز در نظر گرفته می‌شود، این جشن در ۲۹ بهمن برگزار می‌شود.

 

 

رشته‌های دانشگاهی پول ساز کدامند؟

رشته‌های دانشگاهی پول ساز کدامند؟

شعرهای عاشقانه

شعرهای عاشقانه گلایه از تنهایی و دوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا