سلامت دندان/چگونه دندان های خود را به درستی مسواک بزنید

شنبه 5 آذر 1401 سلامت
سلامت دندان

 مسواک زدن به روش صحیح

سلامت دندان:بهداشت نامناسب دهان و دندان بر دندان های شما تأثیر می گذارد و همچنین می تواند برای سلامت کلی شما مضر باشد. بنابراین، رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامت دندان ها ضروری است

متأسفانه  بسیاری از افراد از تمیز کردن دندان های خود کوتاهی می کنند. این منجر به بهداشت نامناسب دهان و دندان می شود که مسیر را برای مشکلات بهداشت دهان و دندان هموار می کند که می تواند شامل موارد زیر باشد:

التهاب لثه
حفره ها
تارتار
پلاک
زوال مینا
نفس بد
حساسیت

حتی اگر هر روز دندان های خود را مسواک می زنید، از اینکه بدانید چگونه این کار را در تمام این مدت اشتباه انجام می دهید، شگفت زده خواهید شد. مواردی وجود دارد که ممکن است هنگام تمیز کردن دندان‌هایتان نادیده گرفته شوید و در درازمدت به دندان‌هایتان آسیب برساند.

 

 

مراحل صحیح را برای تمیز کردن کامل دندان

پس از انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب برای خود، مهم است که مراحل صحیح را برای تمیز کردن کامل دندان های خود دنبال کنید. در اینجا چگونه است:

  1. قبل از اینکه خمیر دندان خود را روی آن بگذارید، مسواک خود را خیس کنید. این کار استفاده از خمیردندان را روی دندان های شما آسان تر می کند.
  2. مقدار کمی خمیر دندان (به اندازه نخود) روی آن فشار دهید.
  3. مسواک زدن را با چرخاندن مسواک و ایجاد زاویه 45 درجه با لثه ها شروع کنید. بر اساس یک مطالعه، 80 درصد از مردم حداقل 1 سستانت را هنگام مسواک زدن سطوح پالاتین حذف می کنند. بنابراین، مسواک زدن دندان های خود را به آرامی روی سطح بیرونی شروع کنید و مطمئن شوید که تمام دندان های روی خطوط بالا و پایین را می پوشانید.  حرکت دادن مسواک با حرکات دایره ای در حین مسواک زدن بسیار مفید است. در روند مسواک زدن دندان های خود عجله نکنید و به هر نقطه حداقل 10 ثانیه زمان بدهید. یک مطالعه نشان داد که اکثر مردم تقریباً 40٪ از زمان مسواک زدن خود را بر روی سطوح جانبی سپری می کنند. با این حال، سطوح جانبی باید با حرکات دایره ای یا عمودی مسواک زده شوند، نه با حرکات شستشو.
  4. زبان خود را نیز مسواک بزنید زیرا باکتری ها نیز می توانند روی زبان شما جمع شوند و باعث بوی بد دهان شوند.
    نخ دندان بکشید، که یک فرآیند بسیار ساده است، زیرا شما فقط باید نخ دندان را بردارید، آن را بین دندان های خود قرار دهید و سعی کنید مواد غذایی یا پلاگینی را که ممکن است در آنجا جمع شود، تهیه کنید.
 مسواک زدن به روش صحیح

مسواک زدن به روش صحیح

هنگام تمیز کردن دندان ها چه نکاتی را باید در نظر داشت؟

چیزی که اکثر مردم از آن آگاه نیستند این است که بهداشت نامناسب دهان نه تنها باعث ایجاد مشکلات دندانی می شود بلکه منجر به سایر مشکلات سلامتی جدی مانند دیابت، اختلالات قلبی و سکته می شود. بهداشت ضعیف دهان و دندان نیز بر اعتماد به نفس افراد تأثیر منفی می گذارد زیرا ممکن است از لبخند، ظاهر و ظاهر کلی خود راضی نباشند.

اولین و مهمترین مرحله یک رژیم خوب بهداشت دهان، مسواک زدن کامل و مناسب دندان هاست.

اگرچه شما تمام تلاش خود را برای مسواک زدن دندان های خود هر روز انجام می دهید، اما چیزی که ممکن است شما را شگفت زده کند این است که ممکن است همه این کارها را اشتباه انجام دهید، مانند مسواک زدن به روش و مدت زمان اشتباه.

اینها مواردی هستند که باید برای مسواک زدن موثر دندان های خود در نظر بگیرید.

1. مسواک مناسب را انتخاب کنید

مجموعه ای از مسواک ها در اشکال و اندازه های مختلف موجود است. شما باید مطمئن شوید که مسواک شما برای شما خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نباشد. باید به راحتی در دست شما با یک گرفتن خوب قرار بگیرد.

سر مسواک باید کوچک و انعطاف پذیر باشد تا به تمام قسمت های دهان شما برسد و به راحتی دندان ها را تمیز کند. همچنین باید بتواند برای تمیز کردن کامل به دندان های عقب برسد.

موهای مسواک شما باید نرم و نه خیلی سفت باشند زیرا موهای سفت ممکن است به مینای دندان آسیب برساند. (5)

مسواک‌های برقی می‌توانند گزینه‌ای عالی برای تمیز کردن خودکار دندان‌های شما به راحتی باشند. آنها حتی تایمر دارند تا دندان های خود را برای مدت زمان کافی برای نتایج بهتر و بهتر تمیز کنید.

مطالعات نشان داده است که استفاده از مسواک برقی نسبت به مسواک های استاندارد یا سنتی شانس بیشتری برای از بین بردن پلاک دارد.

همچنین مهم است که بعد از استفاده کافی مسواک خود را عوض کنید. از یک مسواک برای مدت طولانی استفاده نکنید، زیرا موها و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و بر اثربخشی آن در تمیز کردن دندان‌ها تأثیر می‌گذارد. تعویض مسواک هر 3 ماه یک راه خوب است.

2. از خمیر دندان مناسب استفاده کنید

درست مانند گزینه های زیادی برای مسواک ها، مجموعه ای از خمیردندان نیز در دسترس است. از هزاران طعم گرفته تا فرمولاسیون، خمیردندان ها انواع مختلفی دارند.

تمرکز خود را روی مقدار مناسب یا کافی فلوراید موجود در خمیر دندان قرار دهید که برای از بین بردن پلاک و محافظت از دندان در برابر پوسیدگی دندان بسیار ضروری است. فلوراید همچنین برای تقویت مینای دندان بسیار مهم است.

علاوه بر فلوراید، موارد دیگری که باید در خمیردندان خوب به دنبال آنها باشید شامل مواد فعالی است که می‌توانند:

بهبود حساسیت
دندان ها را سفید کنید
کاهش تارتار
بهبود التهاب لثه

توجه: صرف نظر از مواد موجود در خمیر دندان، مطمئن شوید که مقدار زیادی از آن را نخورید یا قورت ندهید. این می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود.

3. با دهانشویه با کیفیت خوب بشویید

برای بهداشت مناسب دهان خود را با یک دهانشویه با کیفیت خوب بشویید

استفاده از دهانشویه با کیفیت خوب چیزی است که بسیاری از مردم اغلب فراموش می کنند. دهانشویه در کاهش پلاک و التهاب لثه بسیار مفید است. همچنین بوی بد دهان را کنترل می کند و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند زیرا از شر باکتری های بیماری زا در دهان خلاص می شود.

مطالعات نشان داده است که شستشوی منظم دهان با دهانشویه علاوه بر مسواک زدن به طور قابل توجهی میکروب های دهان را از بین می برد و موارد پلاک و التهاب لثه را کاهش می دهد.

اطمینان حاصل کنید که از دهانشویه بیش از حد استفاده نمی کنید زیرا می تواند باکتری های خوب دهان را نیز از بین ببرد.

توجه: کودکان نباید به تنهایی و بدون نظارت بزرگسالان از دهانشویه استفاده کنند زیرا ممکن است در نهایت آن را ببلعند که می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

4. به طور منظم نخ دندان بکشید

یکی دیگر از مواردی که معمولا در برنامه بهداشت دهان بسیاری از افراد غایب است، نخ دندان است. اگرچه ممکن است به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید، باید به یاد داشته باشید که نخ دندان کشیدن آنها به همان اندازه مهم است. نخ دندان باعث می شود که هیچ پلاکی روی دندان ها ایجاد نشود و باکتری ها یا مواد غذایی که بین دندان ها گیر کرده اند از بین برود.

این به این دلیل است که مسواک نمی تواند به فضاهای کوچک یا باریک در دهان یا بین دندان ها برسد که با استفاده از نخ دندان می توان به آن ها دسترسی پیدا کرد. گزارش ها نشان می دهد که استفاده از نخ دندان و مسواک زدن بسیار بهتر از مسواک زدن فقط برای کنترل تجمع پلاک است.

مسواک زدن به روش صحیح

نکات مهم

هرگز دندان های خود را خیلی محکم مسواک نکنید زیرا این کار به لثه شما آسیب می رساند و مینای دندان را از بین می برد.
هرگز به دلایل بهداشتی مسواک خود را با کسی به اشتراک نگذارید. همیشه هر جا که می روید مسواک خود را حمل کنید تا مجبور نباشید از مسواک شخص دیگری استفاده کنید.
ممکن است گاهی اوقات برای مسواک زدن دندان‌های خود قبل از خواب شبانه احساس تنبلی کنید، اما هرگز نباید از تمیز کردن یا مسواک زدن دندان‌های خود غافل شوید زیرا این کار می‌تواند باعث رشد باکتری‌ها شود که می‌تواند منجر به بوی بد دهان و سایر مشکلات سلامتی شود.
این یک تمرین خوب است که بعد از نوشیدن نوشابه یا هر نوشیدنی اسیدی، حداقل نیم ساعت قبل از مسواک زدن دندان های خود صبر کنید.
شستشوی دهان با آب بعد از هر وعده غذایی کار خوبی است زیرا اجازه نمی دهد غذا در دندان گیر کند.
اطمینان حاصل کنید که هر 6 ماه یک بار برای معاینه دندانپزشکی مناسب بروید تا سلامت دهان و دندان خود را بررسی کنید.

 

.

درمان شپش سر

درمان شپش سر

خواص مریم گلی

10خواص مریم گلی/ اقدامات احتیاطی و نحوه مصرف آن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا