سرطان پوست

دوشنبه 13 دی 1400 سلامت
سرطان پوست

سرطان پوست

پوست بزرگترین عضو بدن ما است و به نوعی پرده بدن هم نامیده می‌شود. این عضو پوششی، برای حفاظت از تمامی اندام‌های داخلی بدن ما از تمامی عوامل بیرونی تمام تلاشش را می‌کند. پوست بیشتر از سایر اعضا در معرض نور خورشید، گرما، عفونت، آسیب‌های ناشی از بریدگی، سوختگی و ضرب دیدگی قرار دارد. به همین دلیل امکان ابتلای پوست به انواع بیماری‌ها مانند سرطان پوست وجود دارد.

 

انواع سرطان پوست و علائم سرطان پوست:

 

دانستنی هایی درباره سرطان پوست

1-سرطان آکتینیک کراتوز یا کراتوز خورشیدی و علائم سرطان پوست

این بیماری نوعی ظایعه‌ی پوستی پیش سرطانی است. به طوری که ضایعات پوستی به صورت ناهموار و سخت بر روی پوست بدن دیده می‌شوند. قسمت‌هایی از پوست که بیشتر در معرض تابش خورشید هستند، با احتمال بیشتری درگیر این بیماری می‌شوند. علائم سرطان پوست که تابستان امسال باید مراقبشان باشید علائم سرطان پوست و ویژگیهایی این نوع سرطان این است که، ضایعات گاهی اوقات آنقدر ریز هستند که با چشم دیده نمی‌شوند و فقط با لمس پوست می‌توان آن را حس کرد. این ضایعه گسترش می‌یابد و لمس آن حسی شبیه به تماس سمباده با پوست را دارد. رنگ آنها معمولا قرمز است اما به رنگهای قهوه‌ای مایل به زرد و صورتی نیز دیده می‌شوند.در بعضی از موارد به رنگ پوست باقی می‌مانند. این ضایعه‌ی پوستی بعد از تشخیص باید به سرعت درمان شود.

 

2-سرطان سلول پایه‌ای و علائم سرطان پوست:

همانطور که از اسم آن پیدا است این نوع سرطان در سلول‌های پایه‌ای که در زیر اپیدرم قرار دارند، به وجود می‌آید.

علائم سرطان پوست در این نوع:

– زخم‌های بدن بعد از 7 تا 10 روز بهبود پیدا نمی‌کنند.

– لکه‌های قرمز روی پوست که با خارش، درد و پوسته پوسته همراه هستند و به راحتی خونریزی می‌کنند.

– وجود توده‌هایی به رنگ صورتی، قرمز و سفید در افراد با پوست روشن و توده‌هایی به رنگ قهوه‌ای، سیاه و قهوه‌ای مایل به زرد در افرادی که پوست تیره دارند.

– ضایعات صورتی رنگ که مرکزشان فرورفته و اطرافشان کمی بالا رفته است.

– این نوع نیز بیشتر در قسمت‌هایی از پوست که با نور خورشید در تماس است دیده می‌شود. این نوع سرطان به راحتی درمان شده و رشد آن به آرامی صورت می‌گیرد و احتمال رشد آن به عضلات، اعصاب و استخوان‌ها کم است.

 

3-سرطان سلول سنگفرشی و علائم سرطان پوست:

این نوع سرطان نیز در قسمت‌هایی از پوست که در معرض تابش خورشید هستند دیده می‌شود. همینطور در اطراف دهان و آلت تناسلی نیز به وجود می‌آید.

از جمله علائم سرطان پوست در این نوع:

– وجود لکه‌های زبر و قرمز که خونریزی می‌کنند.

– زخم‌های باز که خونریزی می‌کنند و پوسته پوسته می‌شوند و بهبود پیدا نمی‌کنند.

– وجود ضایعات کوچک و پیش رونده که مرکز آنها خونریزی دارد.

– ضایعاتی که شبیه زگیل هستند و آنها نیز پوسته پوسته شده و خونریزی می‌کنند.

– با وجود این نوع سرطان، پوست دچار خارش شدید شده و ملتهب می‌شود. خاراندن آنها ممکن است باعث ایجاد عفونت شود و برای درمان آن احتیاج به مصرف آنتی بیوتیک باشد.

– اگر این نوع سرطان به موقع درمان نشود، بزرگتر شده و ممکن است که به غدد لنفاوی یا بقیه‌ی اندام‌ها گسترش پیدا کند.

 

4-ملانوما و علائم سرطان پوست:

 

این نوع سرطان شایع‌ترین نیست ولی می‌تواد خطرناک‌ترین آنها باشد. در زنان معمولا بر روی پاها و در مردان بر روی سینه، پشت، سر و گردن ظاهر می‌شود. اما احتمال بروز آن بر سایر قسمت‌های بدن حتی چشم‌ها نیز وجود دارد.

اگر علائم سرطان پوست ملانوما را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید:

1- عدم تقارن: خال‌های معمولی در دو طرف کاملا با هم در تقارنند، اما خال‌های سرطانی اگر در وسط آنها خطی بکشید، دو طرف کاملا با هم متفاوتند.

2- حاشیه‌ی خال: یک خال معمولی دارای سطحی یکنواخت است اما خال سرطانی دارای سطحی ناصاف است که حاشیه‌ی آن برجسته یا سوراخ است.

3- اندازه: قطر و اندازه‌ی خال‌های سرطانی بیشتر از 6 میلی‌متر است.

4- تغییر رنگ: خال‌های معمولی رنگ یکنواختی دارند. اما خال‌های سرطانی دارای رنگ‌هایی مانند: سفید، آبی، سیاه، قرمز، قهوه‌ای و قهوه‌ای متمایل به زرد هستند.

5- افزایش تعداد یا اندازه: وجود خال‌های جدید، یا تغییر رنگ و اندازه‌‌ی خال‌های قدیمی می‌تواند علت وجود سرطان باشد.

 

5-روش‌های درمان سرطان پوست

اگر با توجه به علائم سرطان پوست ، این بیماری به سرعت تشخیص داده شده و درمان شود، معمولا با برداشتن ضایعه‌های پوستی به روش‌های زیر مشکل رفع می‌شود:

1- خشک کردن الکتریکی و کورتاژ: ضایعات توسط وسیله‌ای به شکل قاشق برداشته شده و توسط یک سوزن و انرژی الکتریکی کاملا سوزانده می‌شوند.

2- کرایوسرجری: این روش معمولا در درمان آکتینیم کراتوز مورد استفاده قرار می‌گیرد که ضایعه‌ی پوستی را در معرض نیتروژن مایع قرار می‌دهند و این ضایعه از بین می‌رود یا کوچک می‌شود.

3- کرم‌ها: ممکن است پزشک کرم‌هایی را تجویز کند مانند: ایمیکویمود یا ۵-فلوروراسیل. این کرم‌ها به مدت چند هفته برای درمان آکتینیک کراتوز و سرطان سلول پایه‌ای سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدون تجویز پزشک از هیچ نوع درمانی حتی با دانستن علائم سرطان پوست ، استفاده نکنید.

4_ جراحی اکسیژنال: ضایعه‌ی پوستی و اطرافش توسط تیغ جراحی برداشته می‌شود. و دوباره این قسمت‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند. در صورت مشاهده‌ی دوباره‌ی سلول‌های سرطانی، این درمان مجددا تکرار می‌شود.

اگر سرطان به سمت سایر اندام‌ها یا غدد لنفاوی برود، درمان‌هایی مانند شیمی درمانی یا عمل جراحی مورد نیاز است.

پیشگیری از انواع سرطان پوست:

 

 سرطان پوست

– 15 الی 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه از کرم ضدآفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

– اگر تعرق بالایی دارید یا شنا می‌کنید، هر 2 ساعت ضدآفتاب را تجدید کنید.

– اگر در ساعت‌های اوج تابش، حدود ساعت 10 الی 16، بیرون از خانه‌اید از کلاه، عینک آفتابی و لباس رنگ روشن که تمام سطح پوستتان را بپوشاند استفاده کنید.

– یک بار در ماه سعی کنید پوستتان را بررسی کرده تا مطمئن شوید که مشکلی ندارید.

– در سال نیز یک بار به پزشک برای معاینه‌ی پوستتان مراجعه کنید، تا علائم سرطان پوست را شناسایی کنید.

 

قرص نورتریپتیلین

قرص نورتریپتیلین

فرار از «کج خلقی» پاییزی

چرا فشار عصبی مفید است؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا