سرطان پوست

پنج‌شنبه 28 بهمن 1400 سلامت
سرطان پوست

سرطان پوست

افرادی که از پوستی با رنگ تیره برخوردار هستند، ممکن است کمتر به سرطان پوست مبتلا شوند، اما به طور معمول در زمان پیشرفت چشمگیر بیماری این مساله تشخیص داده می شود، که به معنای شرایط درمان دشوارتر است.

63955

سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در جهان محسوب می شود. سرطان پوست سلول بازال، سرطان پوست سلول سنگفرشی و ملانوما سه نوع عمده سرطان پوست هستند. به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ریدرز دایجست”، پوست بزرگترین اندام بدن محسوب می شود و به عنوان نخستین سد دفاعی در برابر عوامل خارجی نیز عمل می کند. در همین راستا، اکثریت موارد ابتلا به سرطان پوست در نتیجه مواجهه با پرتو فرابنفش خورشید شکل می گیرند. در ادامه برخی حقایق که باید درباره سرطان پوست از آنها آگاهی داشته باشید، ارائه شده اند.

چشم ها نیز می توانند گرفتار سرطان پوست شوند

ملانومای چشمی می تواند در قالب یک خال در داخل چشم شکل بگیرد. محدوده پلک می تواند درگیر انواع دیگر سرطان پوست مانند سلول بازال و سلول سنگفرشی نیز شود.

سرطان پوست در جایی که با خورشید مواجه نیست نیز شکل می گیرد

بخش هایی از پوست که در معرض نور خورشید قرار ندارند، از جمله آلت تناسلی، نیز می توانند به سرطان پوست مبتلا شوند. اگر هنگام معاینه برای ابتلا به سرطان پوست پزشک حتی انگشتان پا یا زیر بغل شما را نیز بررسی می کند، شگفت زده نشوید زیرا ملانوما یا سرطان پوست سلول بازال می تواند حتی این بخش ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. بر همین اساس است که هر ساله باید شرایط پوست نقاط مختلف بدن توسط فردی متخصص بررسی شود.

افرادی با پوست تیره به طرز جادویی در برابر سرطان پوست محافظت نمی شوند

افرادی که از پوستی با رنگتیره برخوردار هستند، ممکن است کمتر به سرطان پوست مبتلا شوند، اما به طور معمول در زمان پیشرفت چشمگیر بیماری این مساله تشخیص داده می شود، که به معنای شرایط درمان دشوارتر است. نرخ ادامه زندگی پنج ساله برای افراد آفریقایی آمریکایی 69 درصد است، در شرایطی که برای افراد سفید پوست 93 درصد است. به طور معمول، افرادی با پوست تیره خطر ابتلا به سرطان پوست را دست کم می گیرند. خودآزمایش های ماهانه، از جمله بررسی پوست بین انگشتان پا، و همچنین معاینات منظم پوست توسط متخصص پوست می توانند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کنند.

خال ها تنها نشانه سرطان پوست نیستند

خال های در حال رشد و با شکل نامنظم شایع‌ترین نشانه ابتلا به سرطان پوست هستند. در همین راستا، راهنمای خوبی برای شناسایی ملانوما وجود دارد:

عدم تقارن: خال بد شکل است.

مرز: لبه های خال نامنظم هستند.

رنگ: رنگ در تمام نقاط خال یکسان نیست و ممکن است سایه های قهوه ای و مشکی، گاهی اوقات تکه های صورتی، قرمز، سفید یا آبی را شامل شود.

قطر: انداره خال بزرگتر از پاک کن انتهای یک مداد است.

تحول: خال از نظر اندازه، شکل، یا رنگ تغییر می کند.

ملانوما ممکن است شبیه به یک جوش دردناک نیز باشد که خوب نمی شود. این جوش می تواند با خارش، ترشح، خونریزی یا آسیب همراه باشد.

نوع خوب از سرطان پوست وجود ندارد

ملانوما مرگبارترین شکل از سرطان پوست محسوب می شود و بر همین اساس است که برخی افراد انواع دیگر سرطان پوست مانند سلول بازال یا سلول سنگفرشی را به عنوان نوع خوب سرطان پوست در نظر می گیرند. اما توجه داشته باشید که نوع خوب از سرطان پوست وجود ندارد. به طور ویژه، سرطان های پوست سلول سنگفرشی در صورتی که درمان نشوند، می توانند رشد کرده و موجب ناراحتی و حتی گسترش به بخش های دیگر شوند. سرطان پوست سلول بازال نیز می تواند در صورت عدم درمان به موقع موجب بدشکلی شود.

پرتوهای فرابنفش خورشید تنها دلیل ابتلا به سرطان پوست نیستند

قرار گرفتن در معرض پروتوهای فرانبفش خورشید دلیل اصلی ابتلا به سرطان پوست است و استفاده از دستگاه های برنزه کردن پوست نیز خطر را افزایش می دهند، اما ژنتیک نیز در این زمینه نقش دارد. اگر فردی در خانواده شما با سرطان پوست مبارزه می کند، شما نیز می توانید در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری قرار داشته باشید. یکی دیگر از عوامل خطر آفرین مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن پس از انجام عمل جراحی پیوند عضو است.

ما هنوز به اندازه کافی از محصولات ضد آفتاب استفاده نمی کنیم

به رغم تمام پیام ها و توصیه های سلامت درباره خورشید و خطر سرطان پوست بیشتر ما تنها 25 تا 50 درصد از میزان توصیه شده محصولات ضد آفتاب را استفاده می کنیم.همواره محصولاتی را انتخاب کنید که از پوست در برابر پروتوهای فرابنفش A و پرتوهای فرابنفش B محافظت می کنند و از SPF حداقل 30 برخوردار هستند. از محصولات ضد آفتاب در تمام طول سال باید استفاده کنید و تنها خود را به روزهای آفتابی و حضور در ساحل محدود نکنید.

سرطان پوست در میان افراد جوان رو به افزایش است

بنابر گزارش کلینیک مایو، ملانوما، نوعی بالقوه کشنده از سرطان پوست، از سال 1970 تاکنون، در میان زنان زیر 40 سال هشت برابر و در میان مردان جوان چهار برابر افزایش یافته است. افزون بر این، ملانوما در میان کودکان در شرایطی که همچنان بسیار نادر است، اما در بازه 1973 تا 2009 رشد دو درصدی را در میان کودکان آمریکایی نشان داده است. البته این مساله تنها به ملانوما محدود نمی شود و موارد سرطان پوست سلول بازال نیز مشاهده شده اند.

 

569059ec eabf 4385 84cb 4f2ffa9ee580

سرطان پوست

قرص زینک

قرص زینک و تاثیر آن برسلامت بدن

راه های درمان زانو درد

دلیل صدا دادن زانو چیست

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا