سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران

چهارشنبه 6 دی 1396 سلامت
سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران

 سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران

دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران با تاکید بر لزوم کنترل سرطان با خودمراقبتی، تشخیص به موقع و درمان مناسب در کشور گفت: در صورت ادامه روند کنونی کم توجهی به پیشگیری از سرطان، تا 15 سال آینده این بیماری به اولین عامل مرگ در ایران تبدیل می شود.

دکتر حسین فودازی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: درحال حاضر سرطان دومین عامل مرگ و میر در ایران شناخته می شود ولی پیش بینی ها نشان می دهند تا سال 2030 یعنی حدود 15 سال دیگر سرطان به اولین عامل مرگ در کشور ما تبدیل خواهد شد که این مساله چند علت مهم دارد.

وی گفت: به طور کلی سرطان یک بیماری چندعاملی است که این علل به دو دسته ژنتیکی و محیطی تقسیم بندی می شوند؛ علت اصلی حدود 30 درصد سرطان ها ژنتیک و عوامل توارثی است اما بیش از 70 درصد سرطان ها دارای علل محیطی هستند؛ این عوامل محیطی شامل مواد آلاینده زیست محیطی، مصرف دخانیات و مواد تدخینی و چاقی و کم تحرکی در اثر زندگی ماشینی است.

فودازی افزود: در کشور ما دو علت مهم افزایش میزان ابتلا به سرطان این است؛ هرم جمعیتی و سنی از حالت جوانی دهه های 70 و 80 درحال رسیدن به هرم سنی میانسالی در دهه 90 است و از آنجایی که شیوع سرطان معمولا در سنین میانسالی بیشتر می شود، رشد سنی جمعیت کشور می تواند یکی از دلایل مهم این افزایش باشد.

فرمول غذایی برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ-سلامت

وی ادامه داد: زندگی ماشینی و عوامل محیطی ذکر شده نیز به عنوان دومین عامل، احتمال ابتلا به سرطان را در کشور ما و کشورهای درحال توسعه افزایش داده است.

فودازی اظهار کرد: در کشور ما بحث خودمراقبتی و خودآگاهی برای مراقبت از سلامت به خوبی تبیین نشده است، مردم به این مساله اهمیت کافی نمی دهند و تنها در صورتی که دچار مشکل شوند، به پزشک مراجعه می کنند؛ مثلا زنان وقتی توده ای در سینه لمس کردند یا اینکه افراد وقتی دچار دفع خون در ادرار می شوند و سرفه های طول کشنده دارند به پزشک مراجعه می کنند در حالی که باید با معاینات دوره ای پیش از بروز این علائم، بیماری احتمالی را شناسایی و درمان را آغاز کرد.

وی افزود: با این حال اگر افراد با علائمی مانند علائم ذکر شده مواجه شدند، باید هرچه زودتر به پزشک مراجعه کنند تا مراحل تشخیصی و درمانی به موقع آغاز و از پیشرفت بیماری پیشگیری شود؛ درصورتی که در جامعه به سلامت اهمیت داده شود، بیماری های بدخیم در مراحل اولیه کشف می شوند و بیماریابی خوبی می تواند صورت گیرد و اگر تشخیص به موقع صورت گیرد، منجر به درمان قطعی خواهد شد.

منبع : عصر ایران

مهار کردن علاقه به شیرینی

پس از مصرف قند فراوان چه کاری انجام دهیم

عجیب‌ترین ورزش‌های مغز که شما را باهوش‌تر و هوشیارتر می‌کند-سلامت

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا