سرطان تخمدان چیست؟و علائم آن

شنبه، ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ سلامت

 

 سرطان تخمدان خطری است که تقریبا تمام خانم ها را تهدید می کند اما این سرطان چه علائمی دارد.سرطان تخمدان هفتمین سرطان رایج در جهان و هشتمین علت مرگ و میر در بین زنان در جهان محسوب می شود.

 سرطان تخمدان:

نوعی از سرطان است که از تخمدان شروع می‌شود.این بیماری منجر به ایجاد سلول‌های غیرعادی می‌شود که توانایی حمله یا گسترش به دیگر بخش‌های بدن را دارند. ممکن است در آغاز این فرایند علائم مبهم یا غیرآشکار باشند، اما با پیشرفت سرطان احتمال بروز علائم بیشتر شود.

علائم می‌توانند شامل نفخ، درد لگن، تورم شکم، و دیگر علائم باشند. نواحی که احتمال گسترش سرطان به آن‌ها وجود دارد شامل این موارد هستند: دیوارهٔ شکم، غدد لنفاوی، ریه‌ها، و کبد

 

انواع سرطان تخمدان

چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده.

شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌ ها است و حدود ۸۰ تا ۹۰درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند. سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و کم‌خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمانند.

 

 

علائم سرطان تخمدان 

خطر ابتلاء به سرطان تخمدان در کسانی که بیشتر تخمک‌گذاری می‌کنند بیشتر است؛ بنابراین کسانی که هیچ وقت فرزندی نداشته‌اند در معرض خطر بالاتری هستند. همچنین کسانی که تخمک گذاریشان در سنین پایین‌تری آغاز می‌شود یا در سن بالاتری یائسه می‌شوند نیز در معرض چنین خطری هستند.

دیگر عوامل خطر شامل این موارد هستند: هورمون درمانی پس از یائسگی، داروهای باروری، و مرض چاقی.

۱- افزایش ناگهانی سایز شكم و علائم شبیه به نفخ شكم

۲- درد دائمی و گنگ در ناحیه شكم و زیر شكم

۳- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار كم غذا

۴- مشكل در بلع غذا

۵- علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تكرر ادرار

۶- تغییر در شیوه معمول دفع

۷- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی

۸-تغییرات قاعدگی

۹- احساس درد یا فشار در ناحیه لگن

۱۰-یبوست

۱۱-نفخ: افزایش اندازه شکم و نفخ مداوم (نه نفخی که بروز کرده و پس از مدتی برطرف می شود. )

اگر این علائم تداوم پیدا کردند و با درمان های معمول و موجود برطرف نشدند، لازم است به پزشک مراجعه کنید. توجه به تداوم این علائم بسیار مهم است، زیرا علائم سرطان تخمدان به علائم خاموش معروف هستند و تنها در ۱۵ درصد موارد سرطان تخمدان در مراحل اولیه تشخیص داده می شود.

 

سرطان تخمدان,علائم سرطان تخمدان,علایم سرطان تخمدان

عوامل بروز سرطان تخمدان چیست؟ 

برخی عواملی که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهند، عبارتند از:

سن و سال:

با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان تخمدان نیز افزایش پیدا می کند. این سرطان در بین زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله بسیار رایج است. البته زنان جوان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

سابقه خانوادگی

اگر در خانواده شما فردی به سرطان تخمدان، سرطان پستان، آندومتری یا سرطان روده بزرگ مبتلا باشد، خطر ابتلا به این سرطان در شما نیز افزایش می یابد.

نژاد

برخی نژادها، از جمله خانم های یهودی در اروپای شرقی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان تخمدان می باشند.

جهش ژنتیک

برخی جهش های ژنتیکی که با سرطان تخمدان در ارتباط هستند، مانند جهش ژنتیکی BRCA خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می دهند.

سابقه بارداری

اگر سابقه زایمان نداشته باشید، خطر ابتلا به سرطان تخمدان در شما افزایش می یابد.

جایگزینی هورمون

جایگزینی هورمون یکی از روش های درمانی است که خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش می دهد.

 

علائم سرطان تخمدان

پیشگیری و درمان

غربال گری برای زنانی که ریسک متوسطی دارند پیشنهاد نمی‌شود، چرا که شواهد کاهش مرگ و میر را ثابت نکرده‌اند و میزان بالای تست‌های کاذب موجب عمل غیرضروری می‌شود که ریسک‌های مخصوص به خود را دارد.ممکن است کسانی که در معرض ریسک بالایی هستند، تخمدان خود را برای پیشگیری بردارند. اگر سرطان تخمدان در مراحل اولیه باشد و مورد معالجه قرار گیرد، ممکن است درمان شود. درمان معمولاً شامل ترکیبی از پرتودرمانی یا شیمی‌درمانی است.نتیجهٔ درمان به این عوامل بستگی دارد: میزان گسترش بیماری و زیرگونهٔ سرطانی که فرد به آن مبتلا است. به‌طور کلی، میزان بقای پنج ساله در ایالات متحده حدود ۴۵٪ است. نتایج در کشورهای در حال توسعه بدتر هستند

تشخیص سرطان تخمدان

در اکثر موارد سرطان تخمدان در مراحل پیشرفته آن تشخیص داده می شود و علت آن این است که علائم سرطان تخمدان، به ویژه در مراحل اولیه اغلب شدید و مزمن نیستند.

هر چه سریعتر این سرطان تشخیص داده و تحت درمان قرار بگیرد، احتمال زنده ماندن فرد مبتلا بیشتر خواهد بود. به همین دلیل خانم ها باید بدن خود را بشناسند و به هر گونه تغییر طولانی مدت در بدن خود  توجه کنند.

درمان سرطان تخمدان

برای درمان سرطان تخمدان وجود دارد

• شیمی درمانی
• پرتودرمانی
• جراحی برای تعیین مرحله سرطان و برداشتن تومور
• هدف درمانی سرطان
• هورمون درمانی

روش های پیشگیری از سرطان تخمدان

هیچ راه تضمینی برای عدم ابتلا به سرطان تخمدان .جود ندارد. با این وجود کارهایی هستند که ریسک ابتلا به این سرطان را کاهش می دهند. عواملی که می توانند ریسک ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش دهند شامل موارد زیر هستند:

• مصرف قرص های ضد بارداری
• شیردهی
• بارداری
• روش های جراحی بر روی اندام های تولید مثل مانند هیسترکتومی یا توبکتومی

 

 

نکته بسیار مهم: سرطان تخمدان به وسیله تست پاپ اسمیر تشخیص داده نمی شود، این تست فقط برای سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

علائم گرمازدگی چیست و روش سنتی برای رفع گرمازدگی

کیست مچ دست را چگونه از بین ببریم؟

کیست مچ دست را چگونه از بین ببریم؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا