زگیل پوستی

سه‌شنبه 3 اسفند 1400 سلامت
زگیل پوستی

زگیل پوستی

زگیل پوستی در اثر ویروس پاپیلومای و معمولاً روی پوستهای آسیب دیده ایجاد می شود زیرا ویروس می تواند به راحتی از طریق لایه بالایی پوست وارد شود. در نتیجه عفونت ، لایه بالایی پوست رشد سریع را تجربه می کند و در نتیجه آن را زگیل می نامند. در بیشتر موارد ، زگیل ها در طی چند ماه یا چند سال به خودی خود فرو می روند.

 

زگیل پوستی

زگیل پوستی

ممکن است زگیل روی هر قسمت از بدن شما رشد کند و  بزرگ  شوند و مستعد ابتلا به سایر قسمتهای بدن نیز باشند. سیستم ایمنی بدن انسان برای از بین بردن ویروس پاپیلوم که منجر به تشکیل زگیل می شود ، بسیار قدرتمند است. اما آنها بعد از یک یا دو سال برمی گردند و خواستار معالجه هستند.
حتی اگر زگیل ها به طور معمول بی ضرر باشند ، می توانند دردناک و تحریک پذیر باشند. همچنین ، با بزرگتر شدن زگیل و شروع به گسترش به سایر قسمتهای بدن ، بسیار تحریک کننده است.

انواع زگیل:

 زگیل انواع مختلفی  دارند:  زگیلهای معمولی  روی دستها یافت می شوند اما ممکن است در سایر قسمتهای بدن نیز رخ دهند. کف پا ، محل قرارگیری زگیل های پلانتار ، یکی دیگر از انواع متداول زگیل است.
زگیل های متداول: این نوع زگیل است که معمولاً در انگشتان یا انگشتان فرد رشد می کند ، اما امکاناتی وجود دارد که در هر مکان دیگری اتفاق می افتد. شکل ظاهری در بالا ، دانه دار و خشن است. به طور معمول زگیل های متداول از پوست اطراف آن خاکستری می شوند.
زگیل های پلانتاری: آنها معمولاً روی کف پا فرد رشد می کنند اما فقط در پوست رشد می کنند اما خارج از آن ناحیه نیستند. اگر فردی زگیل های پلانت داشته باشد ، پیاده روی ناخوشایند می شود زیرا سوراخ های کوچکی در قسمت زیر پا وجود دارد و با پوست سخت احاطه می شود.
زگیل های مسطح: آنها معمولاً روی بازوها ، صورت و ران ها رشد می کنند و به اندازه کوچک هستند که معمولاً قابل توجه نیستند. هرچه قسمتهای تاپ شکسته می شوند ، معمولاً هستند. آنها می توانند از رنگ صورتی ، زرد یا قهوه ای باشند.
زگیل های شکل: آنها در اطراف گردن ، دهان ، بینی یا زیر چانه رشد می کنند. اندازه زگیل های شکل کوچک است و به صورت یک تکه یا برچسب یا پوست کوچک تشکیل می شود. زگیلهای شکل قابل توجه نیستند زیرا همان رنگ پوست را نشان می دهند.
زگیل های دوره ای: این زگیل ها در اطراف یا زیر انگشتان یا ناخن های پا رشد می کنند. زگیل های دوره ای دردناک هستند و همچنین بر رشد ناخن ها تأثیر می گذارند.
زگیل پوستی

زگیل پوستی

چگونه زگیل تشخیص داده می شود؟

پزشکان به ویژه متخصصین پوست می توانند با نگاهی به آن ، رشد پوست را زگیل تشخیص دهند یا خیر. روش معمول گرفتن نمونه و انجام بیوپسی پوست است. این کار معمولاً در مواردی انجام می شود که عدم وضوح زگیل رشد وجود دارد. دلایل دیگر بیوپسی پوست عبارتند از: رشد تیره تر از اطراف پوست است و یا لکه های نامنظم پوستی است یا همراه با خونریزی است یا بیش از حد بزرگ است یا خیلی سریع رشد می کند.زگیل معمولاً نیازی به درمان تخصصی پزشکی ندارد.

انتقال از شخصی به شخص دیگر

زگیل مسری می باشد و ممکن است  از فردی به فرد دیگری  منتقل شود. همچنین زگیل ممکن است با استفاده از حوله یا وسایل شخصی فرد مبتلا به زگیل به فرد دیگر منتقل شود.یک نمونه از زگیل ها ،زگیل‌های دستگاه تناسلی است که  بسیار مسری ترند  و ممکن است از فردی، در حین آمیزش جنسی دهانی، مهبلی و مقعدی به فرد دیگری انتقال یابد. در خانم‌ها، زگیل ممکن است در داخل مهبل رشد کند و حتی آن‌ها از این موضوع مطلع نباشند و امکان دارد بدون آگاهی از این موضوع شوهر خود را آلوده کنند.

 

شیره درخت انجیر که از محل بریدن ساقه‌های کوچک  و یا جدا کردن میوه کال بیرون می‌آید جهت درمان قطعی و سریع بسیار مؤثر است، بایستی بدون پانسمان یا بستن پارچه و پنبه، مکرر زگیل را به این شیره سفید رنگ آغشته نمود تا روی زگیل خشک نشود، سرعت کوچک شدن زگیل و نتیجه درمان در روز اول بسیار سریع و چشمگیر است اما بایست درمان را تا حذف کامل ضایعه ادامه داد. (سه تا پنج روز متوالی) یکی دیگر از راه‌هایی که توصیه می‌شود برای درمان زگیل ماساژ دادن افراد مختلف (سه مرتبه در روز) است که به علت تحریک زگیل پوستی باعث برطرف شدن تدریجی آن می‌شوددرمان با توجه به اندازه و محل زگیل‌ها مشخص خواهد شد. زگیل‌های کوچک را می‌توان با داروهای موضعی مانند پودوفیلین درمان کرد. برای زگیل‌های بزرگتر، نیتروژن مایع به کار می‌رود(یخ درمانی). برخی زگیل‌های بزرگتر نیازمند درمان با لیزر، الکتروکوآگولاسیون یا برداشت جراحی هستند.

اسپری ضد عفونی کننده دست در ایام کرونا

اسپری ضد عفونی کننده دست در ایام کرونا

بیماری واریس

بیماری واریس/روغن های طبیعی برای درمان واریس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا