زندگینامه امیرکبیر

چهارشنبه 6 اردیبهشت 1402 بیوگرافی
amir kabir

زندگینامه امیرکبیر

میرزا محمدتقی‌خان فراهانی ملقب به امیرکبیر، نخستین صدراعظم ایران در زمان ناصرالدین‌شاه قاجار بود.اصلاحات امیرکبیر پس از رسیدن او به صدارت شروع شد و تا پایان صدارت کوتاه او ادامه داشت. مدت صدر اعظم بودن امیرکبیر ۳۹ ماه بود. او بنیان‌گذار دارالفنون بود که برای آموزش به دستور او در تهران ساخته شد. هم‌چنین، انتشار روزنامهٔ وقایع اتفاقیه از جمله کارهای او به‌شمار می‌آید

چکیده ای از بیوگرافی امیر کبیر

 • نام اصلی: میرزا محمد تقی‌خان فراهانی
 • تولد : ۱۱۸۶ خورشیدی
 • روستای هزاوه، اراک
 • درگذشت : ۲۰ دی ۱۲۳۰
 • باغ فین، کاشان
 • ملیت: ایرانی
 • پیشه: سیاستمدار
 • سال‌های فعالیت: ۲۲ ذیقعدهٔ ۱۲۶۴ – ۱۸ محرم ۱۲۶۸ ه‍.ق
زندگینامه امیرکبیر

زندگینامه امیرکبیر

میرزا تقی خان، پسر کربلایی محمد قربان فراهانی، ملقب به اتابک اعظم امیر نظام و امیر کبیر، از بزرگترین رجال سیاسی و بزرگترین وزرای ایران در حدود سال ۱۲۲۳ قمری در فراهان به دنیا آمد.وی در خانواده‌ای از طبقات پایین جامعه به دنیا آمد. امیر کبیر کودکی و نوجوانی را در کنار خانواده قائم مقام سپری کرد. او از هوش سرشاری برخوردار بود.

امیر در کودکی هنگامی که ناهار فرزندان قائم مقام را می‌آورد، برای باز پس بردن ظروف در حجره می‌ایستاد و آنچه معلم به ایشان می‌آموخت، فرامی‌گرفت. روزی قائم مقام به آزمایش پسرانش آمد و هر چه از آنان پرسید، ندانستند. اما امیر جواب داد.قائم مقام پرسید: تقی تو کجا درس خوانده‌ای؟ وی گفت: روزها که غذای آقازاده‌ها را می‌آورم، ایستاده می‌شنوم. قائم مقام انعامی به او داد، نگرفت و گریه کرد. به او گفت چه می‌خواهی؟ وی گفت: به معلم امر فرمایید درسی را که به آقازاده‌ها می‌دهد به من هم بیاموزد. قائم مقام پذیرفت و معلم را فرمود تا به او  نیز بیاموزد.دوران کودکی و جوانی میرزا تقی خان زیر نظر و تربیت قائم مقام سپری شد. او شیوه‌های منشی گری، نامه‌نگاری و صدور احکام دیوانی را از قائم مقام آموخت تا آنجا که قائم مقام، تحریر و نگارش پاره‌ای از احکام و نوشته‌ها را به میرزا تقی‌خان محول کرد.

به تدریج کار او در محدوده شغل دبیری قرارگرفت و از رموز و ضوابط امور اداری و دیوانی به خوبی آگاهی یافت و به خاطر کفایت و لیاقتی که وی از خود نشان داد و بیشتر از آن علاقه شدیدی که ناصرالدین شاه به وی داشت به سمت صدراعظمی شاه منصوب شد.

زندگینامه امیرکبیر

زندگینامه امیرکبیر

عناوین امیر کبیر

کربلایی محمد تقی، میرزا محمدتقی‌خان، مستوفی نظام، وزیر نظام، امیر نظام، امیر کبیر، امیراتابک اعظم، همچنین وی شوهرخواهر ناصر الدین شاه نیز شد.

اقدامات امیر کبیر در زمان صدارت

 1. ایجاد نظم در جامعه؛ در پی نظمی که او در جامعه برقرار کرد کمتر ظالمی قادر بود بر بیچارگان فقیر تعدی کند. وی دزدی و هرزگی و شرارت را درجامعه به حداقل رساند
 2. براندازی رشوه‌خواری در جامعه
 3. براندازی رسم قمه کشی؛ در تهران آن زمان رسم بود که جوانان قمه می‌بستند
 4. سروسامان دادن به خزانه مملکت و قطع حقوق بسیاری از درباریان و وابستگان آنها
 5. تأسیس اداره آگاهی؛ وی برای این که از روابط کارگزاران و مأموران دولت با مردم مطلع باشد اداره‌ای مخصوص و سرّی تشکیل داد و مأموران این اداره با لباس چوپان، گدا، فروشنده دوره گرد، راهزن و … همه جا نفوذ داشتند و هر جا کار خلافی از کسی سر می‌زد، بی درنگ امیر را با خبر می‌کردند
 6. واگذاری محاکم شرع به علمای صالح و براندازی رسم شکنجه
 7. ساخت بیمارستان و مایه کوبی اجباری آبله در جامعه؛ هر کس از بیماری آبله می‌مرد، بستگان او را ۵ تومان جریمه می‌کرد
 8. ایجاد چاپارخانه برای مرسولات پستی، ایجاد میدان توپخانه و عمارت آن و همچنین سبزه میدان تهران
 9. ساخت ۲۰۰خانه در بیرون شهر برای مردم
 10. تاسیس مدرسه دارالفنون و راه‌اندازی نخستین روزنامه در ایران به نام وقایع اتفاقیه
 11. ایجاد کارخانه‌های پارچه بافی، شکر ریزی، چینی و بلورسازی، کاغذ سازی، چدن ریزی
 12. فرستادن ایرانیان به خارج برای تحصیلات و تدریس در ایران
 13. استخدام استادان خارجی و تصمیم به جایگزینی آنها با ایرانیان
 14. ترویج ترجمه و انتشار کتب علمی
 15. ترویج ساده نویسی و لغو القاب
 16. مرمت ابنیه تاریخی
 17. فرستادن صنعتگر به روسیه و مقابله صنعتی با روسیه توسط دست توانای استاد کاران اصفهانی
 18. بسط فلاحت و آبیاری
 19. توسعه تجارت داخلی و خارجی
 20. کوتاه کردن دست اجانب در امور کشور
 21. تعیین مشی سیاسی معینی در سیاست خارجی
 22. اصلاح امور مالی و تعدیل بودجه
زندگینامه امیرکبیر

زندگینامه امیرکبیر

مرگ امیرکبیر

امیرکبیر، یکی از صدراعظم‌های ایران در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار بود. اصلاحات وی، اندکی پس از رسیدن به صدارت و با توجه به سن کم شاه (۱۶ سال) آغاز شد و تا پایان صدارت کوتاه مدت او (سه سال و سه ماه) ادامه یافت.دشمنی افرادی مانند آقاخان نوری و مهدعلیا و نادانی ناصرالدین شاه باعث شد تا در ۲۰ محرم سال ۱۲۶۸ هجری قمری، امیرکبیر از صدارت معزول و در ۲۵ محرم از امارت نظام و از تمام مشاغل دولتی برکنار و چند روز بعد به کاشان تبعید شود.اما دشمنان وجود او را بیش از این تحمل نکرده و سرانجام وی به فرمان ناصرالدین شاه در روز جمعه ۲۰ دی سال ۱۲۳۰ به دست نالایقی چون حاج علیخان مراغه‌ای معروف به حاجب‌الدوله در حمام فین کاشان به شهادت رسید.

 

Capture 374

بیوگرافی حسن معجونی

Capture 60

بیوگرافی بلا حدید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا