زندگینامه ارشمیدس/15 حقایق جالب درباره ارشمیدس

شنبه 12 شهریور 1401 بیوگرافی
زندگینامه ارشمیدس

زندگینامه ارشمیدس: ارشمیدس یکی از شخصیت های جالب در تاریخ یونان باستان است. او در شهر سیراکوز زندگی می کرد و در آنجا مشکلات را حل می کرد و اختراعاتی را برای پادشاه ایجاد می کرد. او یکی از ریاضیدانان بزرگ تاریخ جهان بود و اکتشافات اولیه بسیاری را انجام داد.

 

چکیده ای از زندگینامه ارشمیدس

نام:متین ارشمیدس

تولد: 287 قبل از میلاد در سیراکوز، سیسیل

شغل: ریاضیدان، فیزیکدان و ستاره شناس

پیشینه علمی شاخه(ها)/ ریاضیات، فیزیک مهندسی، اخترشناسی

درگذشت: 212 قبل از میلاد در سیراکوز، سیسیل

معروف ترین برای: ریاضیدان و مخترع بزرگ بودن

 

بیشتر بخوانید:آشنایی با دانشمندان و مخترعان جهان

 

زندگینامه ارشمیدس

زندگینامه ارشمیدس

ارشمیدس کیست؟

ارشمیدس همه‌چیزدان، فیلسوف، ریاضی‌دان، فیزیک‌دان، مهندس، مخترع و اخترشناس یونان باستان و از اهالی جزیرهٔ سیسیل در دریای مدیترانه بود.

 

ارشمیدس متولد چه سالی است

ارشمیدس در حدود سال 287 قبل از میلاد در جزیره سیسیل در شهر سیراکوز به دنیا آمد.

خانواده ارشمیدس

پدرش منجمی به نام فیدیاس بود. ارشمیدس همچنین ممکن است با هیرو دوم پادشاه سیراکوز نسبت داشته باشد. اگرچه اطلاعات کمی در مورد زندگی اولیه او وجود دارد، اما در مقطعی به اسکندریه مصر سفر کرد تا ریاضیات را مطالعه کند و سپس به سیراکوز بازگشت.

 

کشف بزرگ ارشمیدس برای پادشاه

داستان های زیادی در مورد اینکه چگونه و چرا ارشمیدس به اختراعات متعدد خود دست یافت، وجود دارد. چند نفر از آنها می گویند که چگونه شاه هیرو دوم از ارشمیدس درخواست می کند تا مسائل مختلف را حل کند. سپس ارشمیدس می رفت و راه مبتکرانه ای برای کمک به پادشاه پیدا می کرد.

روزی پادشاه تاج جدیدی از طلای خالص دریافت کرد. با این حال، او مشکوک بود که زرگر ممکن است برای پس انداز پول از مقداری نقره در تاج استفاده کرده باشد. او از ارشمیدس خواست که بفهمد آیا طلای خالص است یا خیر. ارشمیدس مطمئن نبود چه کند. او چگالی طلا و چگالی نقره را می دانست، اما چگونه می توانست حجم تاج را تعیین کند؟

ارشمیدس در حین حمام کردن متوجه شد. او می‌توانست مقدار آبی که تاج جابجا شده بود را اندازه‌گیری کند و سپس می‌توانست آن را با وزن جسم مقایسه کند. هنگامی که او این اطلاعات را داشت، می‌توانست تشخیص دهد که آیا تراکم تاج با طلای خالص مطابقت دارد یا خیر.

بنابراین دریافت که اگر تاج را در ظرف آبی قرار دهد حجم آبی که از ظرف سرریز می‌شود یا در آن بالا می‌رود حجم تاج است. وی که بسیار هیجان‌زده شده بود لخت تمام از حمام بیرون دوید و فریاد زد یافتم! یافتم!

ارشمیدس در آزمایش خود تشخیص داد که تاج شاهی میزان بیشتری آب را نسبت به شمش طلای هم‌وزنش پس می‌راند، ولی این میزان آب کمتر از میزان آبی است که شمش نقرهٔ هم‌وزن آن را جابه‌جا می‌کند

. به این ترتیب ثابت شد که تاج شاهی از طلای ناب ساخته نشده و زرگر آن را از مخلوطی از طلا و نقره ساخته‌است و این‌گونه ارشمیدس یکی از رازهای طبیعت را کشف کرد، یعنی این که می‌توان حجم اجسام با شکل نامنظم را با کمک مقدار مایعی که جابه‌جا می‌کنند اندازه‌گیری کرد.

 

زندگینامه ارشمیدس

زندگینامه ارشمیدس

اختراع پیچ ارشمیدس

ارشمیدس از مهارت های ریاضی و نبوغ خود برای خلق اختراعات مفید استفاده کرد. یکی از معروف ترین اختراعات او پیچ ارشمیدس نام دارد. این وسیله ای بود که می توانست آب را به سطوح بالاتر برساند. یکی از اولین کاربردهای آن پمپاژ آب از کشتی های در حال نشت بود. امروزه نیز در برخی نقاط برای انتقال آب از سطوح کم آبی به گودال های آبیاری استفاده می شود.

 

اختراعات دیگر ارشمیدس

یکی از رویدادهای مهم در زندگی ارشمیدس حمله رم به سیراکوز بود. ارشمیدس استعداد خود را وقف دفاع از شهرش در برابر رومیان کرد و اختراعات جذابی را به وجود آورد. دو تا از معروف ترین او پنجه ارشمیدس و اشعه گرما بودند.

پنجه ارشمیدس – پنجه ارشمیدس جرثقیل بزرگی بود که قلابی در انتهای آن داشت. هنگامی که یک کشتی دشمن به جرثقیل نزدیک می شد، نوک کشتی را قلاب می کرد و سپس کشتی را واژگون می کرد.

بیوگرافی زهرا امیر ابراهیمی

Heat Ray اشعه گرما – در افسانه ها آمده است که ارشمیدس از آینه ها برای متمرکز کردن پرتوهای خورشید و آتش زدن کشتی های دشمن استفاده می کند. این احتمالاً کار نمی کرد، اما شاید برای منحرف کردن یا کور کردن کشتی های دشمن استفاده می شد.

 

علاقه  ارشمیدس به ریاضیات

علاقه واقعی ارشمیدس ریاضیات بود. او اکتشافات زیادی انجام داد و امروزه او را یکی از بزرگترین ریاضیدانان تاریخ می دانند. برخی از اکتشافات او در زمینه هندسه بود که در آنجا با کره، استوانه، دایره و سهمی کار می کرد. او همچنین با استفاده از فرآیندی به نام «روش فرسودگی» مقدار پی را بسیار دقیق محاسبه کرد. او حتی از چیزی به نام “بی نهایت کوچک” برای انجام ریاضیات مشابه حساب امروزی استفاده کرد.

از نکات علمی ارشمیدس روش‌های محاسبه اوست. وی دو هزار سال قبل از اسحاق نیوتن و لایب‌نیتس موفق به اختراع حساب انتگرال شد و حتی در حل یکی از مسائل خویش نکته‌ای به کار برد که می‌توان او را از پیش‌گامان فکر ایجاد حساب دیفرانسیل دانست.

کشف و دستاورد علمی ارشمیدس

 1. محاسبات با شن
 2. تخمین عدد پی
 3. پنجه ارشمیدس
 4. پیچ ارشمیدس
 5. پرتوی مرگ ارشمیدس
 6. کیلومترشمار
 7. منجنیق ارشمیدس
 8. قانون اهرم
 9. کشف کوچک‌ترین واحد
 10. شکل‌ها و طراحی آن‌ها
 11. فرمول مساحت سطح و مساحت یک کره

 

زندگینامه ارشمیدس

زندگینامه ارشمیدس

مرگ ارشمیدس

پس از دو سال مهار رومیان، سرانجام شهر سیراکوز در سال 212 قبل از میلاد تصرف شد. ارشمیدس مشغول کار بر روی یک مسئله ریاضی بود که یک سرباز رومی به او نزدیک شد و به او دستور داد که با ژنرال رومی ملاقات کند. وقتی ارشمیدس نپذیرفت، سرباز رومی عصبانی شد و او را کشت.

 

حقایق جالب درباره ارشمیدس

 1. افسانه ها حاکی از آن است که آخرین کلمه ارشمیدس به سرباز رومی که او را کشت این بود که “محافل مرا مزاحم نشوید” با اشاره به نقاشی هایی که او روی شن کشیده بود.
 2. گاهی اوقات او را اختراع کیلومتر شمار می دانند.
 3. مخترع و ستاره شناس بزرگ گالیله زمانی ارشمیدس را “فوق بشر” توصیف کرد.
 4. مدال فیلدز که هر سال به ریاضیدانان برتر داده می شود، تصویری از ارشمیدس روی آن است.
 5. او اصل ارشمیدس را در فیزیک کشف کرد که می گوید نیروی شناور رو به بالا بر جسمی که در یک سیال غوطه ور شده است برابر با وزن سیالی است که بدن جابجا می کند.
 6. ارشمیدس اولین فردی بود که از درس های فیزیک مانند قانون اهرم برای حل مسائل ریاضیات محض استفاده کرد.
 7. ارشمیدس راهی را برای کور کردن سربازان دشمن با آینه هایی که روی دیوار دفاعی شهر نصب شده بود، اختراع کرد. این دانشمند نابغه در آن زمان 75 ساله بود.
 8. دهانه ای بر روی ماه و یکی از سیارک ها به افتخار ارشمیدس نامگذاری شده است.
 9. وی تحت هدایت دو تن از بزرگترین دانشمندان و ریاضیدانان آن زمان، کانون ساموس و اراتوستنس کورن، به عنوان یک دانشمند بزرگ رشد کرد.
 10. خیابان هایی به نام او در بسیاری از شهرها و کشورها وجود دارد، به عنوان مثال در یونان، هلند و روسیه.
 11. این ریاضیدان یک افلاک نما مینیاتوری ایجاد کرد که حرکت زمین، ماه، خورشید و پنج سیاره ای که در زمان زندگی اش شناخته شده بود، را تقلید می کرد.
 12. در جریان محاصره سیراکوز، به رغم دستوراتی مبنی بر عدم آسیب رساندن به وی، توسط سرباز رومی کشته شد.
 13. مقبره ارشمیدس مجسمه ای را نشان می دهد که اثبات ریاضی مورد علاقه اوست و شامل یک کره و یک استوانه با ارتفاع و قطر یکسان می باشد.
 14. رمز و راز ریاضیات ارشمیدس تا سال 1906؛ هنگامی که پروفسور یوهان هایبرگ کتابی را در شهر قسطنطنیه ترکیه کشف کرد، حل نشده بود.
 15. علایق اصلی وی علاوه بر ریاضیات و علوم شامل: سیاست، شعر، نجوم، هنر، تاکتیک های نظامی و موسیقی بود.
بیوگرافی ماریا شاراپووا

ماریا شاراپووا/ زندگی نامه تنیسور محبوب روسی ماریا شاراپووا

الکساندر گراهام بل

بیوگرافی الکساندر گراهام بل/16 حقایق درباره الکساندر گراهام بل

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا