زندگینامه ابو علی سینا /فیلسوف و پزشک ایرانی

شنبه، ۲۴ آبان ۱۳۹۹ تاریخی
بزرگ ترين دانشمندان دنیا ابن سینا

 ابوعلی سینا، پدر علم پزشکی و فلسفه مدرن

۱ شهریور، هم‌زمان با زادروز ابو علی سینا در ایران این روز را  روز پزشک نامیدند.

 

چکیده ای از بیوگرافی ابن سینا

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

لقب:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

حرفه :فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

درگذشت:۳۱ خردادماه ۴۱۶ ه‍.ش، همدان

آرامگاه:آرامگاه ابن سینا در همدان

همسر:یاسمین

 

ابوعلیِ سینا کیست؟

پزشک، ریاضی‌دان، منجم، فیزیک‌دان، شیمی‌دان، جغرافی‌دان، زمین‌شناس، شاعر، منطق دان، فیلسوف و دولتمرد ایرانی و از مشهورترین و تأثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران‌زمین و جهان است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه و پزشکی اهمیت دارد.

وی به عنوان پدر پزشکی نوین شناخته شده است و مشهورترین اثر وی در پزشکی به نام “کتاب شفابخشی” است که به عنوان یک کتاب درسی استاندارد در بسیاری از دانشگاه های اروپا تبدیل شد و تا قرن های اخیر مورد استفاده قرار گرفت.

 

بزرگ ترين دانشمندان دنیا ابن سینا

بزرگ ترين دانشمندان دنیا ابن سینا

ابن سینا در چه سالی به دنیا آمد.

ابن سینا (ابوعلی سینا) ، یا ابن سینا (۹۳۷-۱۰۳۷). وی پزشک و فیلسوف ایرانی بود. وی در نزدیکی بخارا ، مرکز آن زمان سلسله سامانیان به دنیا آمد.پدرش عبد الله  ‏اهل بلخ بود و مادرش ستاره نام داشت ، زنی از اهالی روستای افشنه .‏

زندگی و تحصیلات  ابن سینا:

هنگامی که ابن سینا پنج سال داشت ، نزد پدر که مردی فاضل بود حساب ، ریاضیات ، رو خوانی قرآن و صرف و نحو ‏زبان عربی می آموخت او از همان ابتدا بسیار باهوش بود و برای کسب دانش شوق و اشتیاق فراوانی داشت پس از ‏چندی نیز به مکتب رفت که سر آمد هم مکتبی های خود بود ‏

هنگامی که او ۱۰ ساله بود ، او قرآن و همچنین دستور زبان و ادبیات عربی را آموخته بود. وی در سن ۱۶ سالگی نه تنها در علوم طبیعی و متافیزیک ابتدایی بلکه در تئوری پزشکی نیز تسلط داشت. او صرفاً به درک تئوریک پزشکی قانع نبود ، بنابراین شروع به معالجه بیماران کرد. وی به اندازه کافی دانش پزشکی داشت تا بتواند نوح بن منصور ، حاکم سامانی را که بیمار است ، معالجه کند.

وقتی که ابن سینا به هجده سالگی رسید، ديگر احتیاج به خواندن و فراگیری هیچ علمی نداشت؛ چرا‌که همه علوم را فرا گرفته بود و تنها لازم بود تا فهم خود را لحاظ عمق افزایش دهد تا آموخته های خود را بهتر درک کند.

در اواخر عمر خود یکبار به شاگرد مورد توجه خویش، جوزانی گفت که در تمام مدت عمر، چیزی بیش از آنچه که در هجده سالگی می دانسته، نیاموخته است.

 

زندگینامه ابن سینا

زندگینامه ابن سینا

 

آثار ابن سینا:

آثار اصلی او دو دانشنامه علمی و فلسفی جامع به نام‌های کتاب شفا و دانشنامهٔ علائی، و همچنین القانون فی الطب به عنوان یکی از معروف‌ترین آثار تاریخ پزشکی است.
ابوعلی سینا یکی از مفسران اصلی ارسطو بود و تقریباً ۲۰۰ کتاب در زمینه علوم ، دین و فلسفه نوشت.
دو اثر مهم ابن سینا عبارتند از:
شیفا (کتاب التیام) و: المعارفی فلسفی است که بر اساس سنت ارسطویی ساخته شده است 
 القانون فی تیب (قانون پزشکی) مشهورترین کتاب منفرد در تاریخ پزشکی است. سیستم پزشکی وی در اروپا و خاورمیانه بسیار استاندارد بود.

قانون (Canon)مشهورترین اثر مکتوب ابن سینا

قانون (Canon) مشهورترین اثر مکتوب ابن سینا در مورد علم پزشکی، ساختار و تاریخچه، کیهان شناسی، علم مزاج، خلق‌وخو، داروها، آسیب شناسی، بیماری های خاص و ترکیب های دارویی و بسیاری مفاهیم اساسی دیگر در این علم است. این کتاب، مجموعه‌ای از پنج کتاب است که هر کدام به بخشی خاص از این علم می‌پردازند.

 

شاگردان ابن سینا

  • ابوعبیدالله عبدالواحد بن محمد جوزجانی
  • ابوالحسن بهمنیار بن مرزبان
  • ابوعبدالله محمد بن احمد المعصومی
  • شیخ علی نسائی خراسانی

 ازدواج ابن سینا 

در منابع تاریخی هیچ گزارش جدی دربارهٔ ازدواج ابن سینا مطرح نشده‌است، جز این‌که برخی گفته‌اند با دختری به نام یاسمین که کنیز فراری خلیفه بغداد بود، ازدواج کرد، که آن هم دیری نپایید.

 

درگذشت ابن سینا و آرامگاه

ابن سینا در سال ۱۰۳۷ در همدان ، ایران درگذشت.

می‌گویند ابن سینا در سفر به همدان مبتلا به قولنج شد که که پیشتر هم به آن مبتلا شده بود و در اثر آن در روز ۲ تیر ۴۱۶ هجری شمسی درگذشت و در همدان به خاک سپرده شد. اما علت اصلی مرگ ابن سینا مشخص نیست. می‌دانیم که او مدت‌ها از یک بیماری رنج می‌برده‌است. حدس زده می‌شود که علت مرگ او شاید سرطان روده بزرگ، آمیبیاز و … بوده باشد.

ابن سینا در همان محل مرگ، یعنی همدان به خاک سپرده شد و آرامگاه بوعلی‌سینا هم‌اکنون در این شهر قرار دارد.

 

بیشتر بخوانید:زندگینامه عمرخیام نیشاپوری بزرگترین دانشمند قرن پنجم

زندگینامه رودکی سمرقندی

زندگینامه رودکی سمرقندی/پدر شعر فارسی ایران

زندگینامه پروین اعتصامی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا