چگونه کتابهای خود رابا سریع ترین روش بخوانیم؟

دوشنبه 24 شهریور 1399 موفقیت

چگونه کتابها خود را با سریع ترین روش بخوانیم

 • آیا می‌خواهید همین حالا با صرف چند دقیقه از وقت‌تان تا آخر عمر هر روز یک ساعت در وقت‌تان صرفه جویی کنید؟
 • یک کتاب را با سرعتی دو برابر فعلی‌تان بخوانید؟
 • ظرف چند دقیقه روزنامه‌ی صبح را ‌ها بخوانید، صفحه‌های اینترنتی، ایمیل‌ها، روزنامه‌ها و مجله‌ها را با استرس کمتر بخوانید

شما می‌توانید. این کار واقعاً کار ساده ای  است. تنها چیزی که نیاز دارید یک تایمر است که بتواند سر زمانِ تعیین شده زنگ بزند و همچنین اشتیاق برای پیدا کردن راه جدیدی به منظور استفاده از مغزتان.

برای شروع، یک بخش از کتاب مورد نظرتان را انتخاب کنید و 20 دقیقه آن را بخوانید. سپس سطرهایی را که این مدت خوانده‌اید بشمارید و یک جای مطمئن آن را یادداشت کنید. با این کار متوجه سرعت خواندتان در حال حاضر می‌شوید.

فرآیند سه مرحله‌ای این تکنیک تندخوانی

سه عامل، سرعت شما را در خواندن تعیین می‌کند

وضعیت فیزیکی، وضعیت ذهنی و تکنیکی که برای خواندن از آن استفاده می‌کنید.

اگر چه مغز فوق‌العاده توانمند انسان کلمه‌های یک متن را با سرعت غیر قابل تصوری تشخیص می‌دهد ولی در مدرسه به ما یاد داده‌اند که مثل ماشین فقط با دنده‌ی یک حرکت کنیم. به ما یاد داده‌اند که هر کلمه را آهسته و با دقت بخوانیم، آن را سبک و سنگین و سپس کاملاً درک کنیم. البته این حرکت کند، توانایی‌هایتان را ضعیف و مقدار زیادی از وقت ارزشمندتان را تلف می‌کند. پس به جای اینکه همیشه با دنده‌ی یک راه بروید آماده باشید که با دنده‌ی پنج یعنی با سرعت حرکت کنید و یک عمر از مهارت تندخوانی لذت ببرید.

 مرحله‌ی اول: حالت فیزیکی

مطالعات نشان داده‌اند که حالت فیزیکی زیر در تندخوانی و درک مطلب بیشتر به شما کمک می‌کند.

پاهایتان را طوری که احساس راحتی کنید روی زمین بگذارید، صاف بنشینید و در حالی که نفس‌تان را بیرون می‌دهید شانه‌هایتان را شُل کنید. همین حالا این کار را انجام بدهید. سپس عضله‌های صورت‌تان را شُل کنید و به آرامی لبخند بزنید. تفاوتی احساس نمی‌کنید؟

روشهای تند خوانی

 مرحله‌ی دوم: انتظار موفقیت و تکنیک نارنگی

حالا با استفاده از «تکنیک نارنگی» یک حالت ایده‌آل ذهنی در خودتان به وجود بیاورید. شاید تکنیک نارنگی اصطلاح عجیبی به نظر برسد اما این تکنیک، مغزتان را طوری به کار خواهد انداخت که بتوانید با سرعت، هر چیزی را بخوانید. همین طور که این مطلب را می‌خوانید از این تکنیک استفاده کنید و ببنید که چه تأثیری روی زندگی شما خواهند گذاشت:

 • 1- انتظار موفقیت داشته باشید.
 •  به خودتان بگویید که از خواندن یک مطلب چه هدفی دارید. همیشه از خواندن هر مطلب یک هدف داشته باشید.
 • 2- دستتان را جلو ببرید و در ذهن‌تان یک نارنگی را از درخت بکنید.
 •  همین حال که مشغول خواندن این صفحه هستید این کار را بکنید. رنگ، پوست و حتی شیرینی و بوی خاص آن را تجسم کنید. سپس آن را دست به دست کنید تا بفهمید که چقدر وزن دارد.
 • 3- با دستی که معمولاً با آن کار می‌کنید نارنگی خیالی را در بالای پشت سرتان قرار بدهید.
 •  آن بخش را آرام با دست‌تان لمس و تصور کنید که نارنگی چند سانتیمتر بالای سرتان در هوا شناور است. دست‌تان را پایین بیاورید و شانه‌هایتان را کاملاً شُل کنید. تظاهر کنید که هر طور سرتان را حرکت بدهید این نارنگی خیالی همیشه در همان جا می‌ماند.
 • 4- چشم‌هایتان را ببندید و اجازه بدهید که نارنگی چند سانتیمتر بالاتر از سرتان شناور بماند.
 •  دقت کنید که تا چه اندازه احساس آرامش و هوشیاری به شما دست می‌دهد. تصور کنید که قدرت بصیرت پیدا کرده‌اید.
 • 5- با حفظ این احساس، چشم‌هایتان را آرام باز کنید.
 •  کتاب را رو به روی خود صاف نگه دارید و 20 ثانیه‌ی دیگر، آن را بخوانید.
 • 6- یک بار دیگر تعداد خط‌هایی را که در این 20 ثانیه خواندید یادداشت کنید.

چطور بود؟ خواندن برای شما راحت‌تر شده است؟ کلمه‌ها راحت‌تر در ذهن‌تان جریان پیدا می‌کنند؟ در اکثر موارد سرعت افراد در خواندن با استفاده از این تکنیک 50 درصد بیشتر می‌شود.

مرحله‌ی اول:تنظیم حالت فیزیکی، آرامش، لبخند، خم کردن سر و صاف قرار دادن کتاب.

مرحله‌ی دوم: انتظار موفقیت، استفاده از تکنیک نارنگی.

مرحله سوم: خواندن قسمت بالای کلمه‌ها

حالا به بالای کلمه‌هایی که می‌خوانید توجه کنید. به عبارت دیگر نباید روی کل کلمه تمرکز کنید، فقط به بخش بالایی کلمه‌ها نگاه کنید و سریعاً از کنارشان عبور کنید. همین پاراگراف را با این تکنیک بخوانید. تحقیقات علمی کارآیی این شیوه‌ی جدید را ثابت کرده‌اند.

نکته‌ی بعدی اینکه، وقتی به پایان هر خط می‌رسید فوراً به ابتدای خط بعدی نگاه کنید. در این حالت با کنار گذاشتن عادت‌های  بدی مثل دوباره خوانی و تمرکز روی تک تک واژه‌ها برای سبک و سنگین کردن‌شان می‌توانید با سرعت بیشتری کلمه‌ها و جمله‌ها را درک کنید.

حالا بیایید 20 ثانیه‌ی دیگر تندخوانی را تمرین کنیم. حالت فیزیکی‌تان را تنظیم کنید، آرامش داشته باشید، لبخند بزنید، سرتان را خم کنید و کتاب را صاف نگه دارید. چشم‌هایتان را ببندید و انتظار موفقیت داشته باشید. نارنگی خیالی‌تان را در جای خودش قرار بدهید. در همین زمان تجسم کنید که بصیرت پیدا کرده‌اید و بعد چشم‌هایتان را روی بخش بالای هر کلمه حرکت بدهید و پس از رسیدن به انتهای هر خط فوراً به ابتدای خط بعدی بروید.

دوباره خط‌هایی را که در این 20 ثانیه خواندید بشمارید.

چه تفاوتی ایجاد شد؟
چند خط بیشتر خواندید؟
جالب نیست که ظرف ده دقیقه تا این حد مهارت شما در خواندن پیشرفت کرده است؟

 

ذهن شما منبع فوق‌العاده‌ای دارد که با استفاده از این سه مرحله برای دو برابر کردن سرعت خواندن‌تان توانستید به این منابع دست پیدا کنید.از مزایای افزایش خواندن و درک مطلب استفاده کنید. به عنوان خواننده‌ای کارآمد به مرو زمان با تقویت مهارت‌هایتان خواندن برایتان آسان‌تر خواهد شد

قدرت و معجزات بخشیدن و انفاق ( قسمت اول)

قدرت شگفت انگیز دعا کردن /تاثیر دعا کردن

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi