روش‌های درمان شپش سر

چهارشنبه 6 بهمن 1400 سلامت
روش‌های درمان شپش سر

روش‌های درمان شپش سر

 روش‌های درمان شپش سر از جمله داروهایی مانند مالاتیون، لوسیون ایورمکتین، لوسیون بنزیل الکل و شامپو لیندان و …. به یاد داشته باشید که برای درمان شپش سر، هر بار باید تنها از یک محصول و روش استفاده کنید.

833652 771

روش‌های درمان شپش سر

از روش‌های زیر می‌توانید برای درمان شپش استفاده کنید.

۱. مالاتیون

این دارو را بر روی مو و پوست سر خود بمالید. اگر شپش به مدت ۷ تا ۹ روز پس از درمان هنوز وجود داشت، باید از یک روش درمانی دیگر استفاده کنید. همچنین، هم زمان با این دارو از شانه ضد شپش نیز استفاده کنید.
احتیاط: این دارو بسیار اشتعال پذیر است و زنان باردار یا شیرده حتما باید با پزشک مشورت کنند. همچنین، این دارو برای کودکان زیر ۶ سال مناسب نیست.

۲. لوسیون ایورمکتین

این دارو را بر روی مو و پوست سر خود بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه، با آب، سر خود را بشویید. در این روش نیازی به شانه ضد شپش نیست.
احتیاط: این دارو برای کودکان زیر ۶ ماه مناسب نیست.

۳. تعلیق موضعی اسپینوزاد

این دارو را بر روی مو و پوست سر خود بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه، با آب، سر خود را بشویید. در این روش نیازی به شانه ضد شپش نیست.
احتیاط: این دارو برای کودکان زیر ۶ ماه مناسب نیست.

۴. لوسیون بنزیل الکل

این لوسیون را بر روی مو و پوست سر خود بمالید. بعد از ۱۰ دقیقه، با آب، سر خود را بشویید. درمان مجدد، مورد نیاز خواهد بود، زیرا این لوسیون، شپش را از بین می‌برد نه تخم شپش را! هم زمان با این روش، از شانه ضد شپش نیز استفاده کنید.
احتیاط: این دارو برای کودکان زیر ۶ ماه مناسب نیست. زنان باردار و شیرده می‌توانند از این روش استفاده کنند.

۵. شامپو لیندان

شامپو را بر روی مو و پوست سر خود بمالید. چهار دقیقه صبر کرده، سپس، کمی آب به سر خود بزنید تا شامپو کف کند. در نهایت، سر خود را با آب بشویید. از درمان مجدد خودداری کنید. در این روش، نیازی به شانه ضد شپش نیست.
احتیاط: شامپو لیندان می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی شود. از این شامپو، تنها زمانی استفاده کنید که دیگر روش‌ها موثر واقع نشده باشند. افراد زیر نباید از این شامپو استفاده کنند: نوزادان، افراد مبتلا به HIV، زنان باردار یا شیرده، کودکان، سالمندان یا کسانی که وزن آن‌ها کمتر از ۵۰ کیلوگرم است.

دارو‌های تجویزی برای درمان شپش سر

از چند محصول تجویزی می‌توان برای از بین بردن شپش سر استفاده کرد. قبل از استفاده از محصول، مو‌های شما باید تمیز باشد، اما از شامپوی ترکیب شده با نرم کننده استفاد نکنید. علاوه بر این، نباید مو‌های خود را یک یا دو روز پس از مصرف داروی ضد شپش، بشویید. دارو را تنها بر روی مو و پوست سر خود بمالید. از دستورالعمل‌های دارو پیروی کنید. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از:

  • شوره سر
  • احساس سوزش
  • قرمزی چشم
  • سوزش پوست، پوست سر و چشم

دارو‌های غیر تجویزی برای درمان شپش سر

اگر قصد دارید از دارو‌های غیر تجویزی استفاده کنید، مراقب مواد زیر باشید:

۱. پیرتروم

این ماده از گل داودی استخراج می‌شود. این ماده برای کودکان ۲ ساله و بزرگتر ضرر ندارد. اما این ماده تنها شپش‌های زنده را از بین می‌برد نه تخم شپش را. اگر بعد از ۹ تا ۱۰ روز، درمان اثر نداشت، باید از روش دیگری استفاده کنید. افرادی که به گل داودی یا گرده ابروسیا آلرژی دارند، نباید از این ماده استفاده کنند.

۲. لوسیون پرمترین ۱ درصد

این نوعی درمان مصنوعی شبیه به پیرتروم طبیعی است. این ماده، هم شپش‌های زنده و هم تخم شپش را از بین می‌برد. استفاده از شامپو و نرم کننده می‌تواند بر روی اثر بخشی این ماده تاثیر گذارد. بنابراین، اگر بعد از ۷ تا ۱۰ روز هنوز شپش وجود داشته باشد، باید از یک روش دیگر استفاده کنید. پرمترین برای کودکان ۲ ماهه و بزرگتر ضرر ندارد.

استفاده از دارو‌های غیر تجویزی برای کودکان

کودکان کمتر از ۲ سال نباید از محصولات غیر تجویزی استفاده کنند. بنابراین، سعی کنید تنها از شانه ضد شپش، زمانی که موی کودک خیس است، استفاده کنید. شانه‌های فلزی نسبت به نوع پلاستیکی موثرتر هستند. هر سه تا چهار روز و به مدت دو هفته، از این شانه‌ها استفاده کنید. به طور کلی، بهتر است با متخصص اطفال مشورت کنید.

پس از درمان شپش چکار باید کرد؟

پس از هر درمان، باید مو‌های خود را برای از بین بردن شپش یا تخم آن بررسی کنید. موارد زیر را به یاد داشته باشید:
  • هشت تا ۱۲ ساعت پس از درمان، شپش‌های مرده یا زنده را با یک شانه دندانه ریز از بین ببرید.
  • یک تا دو روز بعد از درمان، از شامپو استفاده نکنید.
  • به مدت دو تا سه هفته، مو‌های خود را بررسی کنید.
  • شانه و برس‌های خود را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه، در آب جوش بگذارید.
گاهی اوقات، به علت مقاوم بودن شپش‌ها یا عدم رعایت صحیح دستورالعمل‌ها، ممکن است درمان‌ها جواب ندهند. در این شرایط، حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

تاثیر رب انار در لاغری

تاثیر رب انار در لاغری

پماد آنتی هموروئید

کاربرد پماد آنتی هموروئید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا