روستای هرانده

سه‌شنبه 24 اسفند 1400 جاذبه های گردشگری
روستای هرانده

روستای هرانده

روستای هرانده روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه در استان تهران است.روستای هرانده دارای جاذبه‌هایی از جمله غارهای متعدد و رودخانه‌های پرآب و دره‌های زیبا و مردمی خونگرم و مهمان نواز است.

دشت بورنیک، مزارع منطقه و رودخانه نمرود نیز از دیگر دیدنی‌های روستای هرانده می‌باشند. خونگرمی مردم این روستا شعار نیست و اهالی هرانده سال‌هاست که از گردشگران پذیرایی می‌کنند. حدود ۱۲۰ خانوار در این روستای زیبا زندگی می‌کنند.

 

راه دسترسی به روستای هرانده

اگر در تهران اقامت دارید برای رسیدن به هرانده، باید بزرگراه شهید بابایی را به سمت شرق تا انتها رفته و وارد آزاد راه جدید تهران-پردیس شوید. تقریباً در انتهای آزاد راه، بعد از بومهن و قبل از رودهن وارد جاده فیروزکوه می‌شوید.۱۲ کیلومتر مانده به فیروزکوه، در سمت راست جاده، به تابلو و فرعی روستای هرانده می‌رسید. از سر جاده تا روستا کمتر از ۱ کیلومتر راه در پیش دارید.

روستای هرانده

روستای هرانده

مسیر روستای هرانده به غار بونیک

بهترین زمان برای بازدید روستای هرانده

بهار و پاییز در روستای هرانده زیبایی منحصر به فردی دارد هرچند این روستا در تمام فصول جلوه ی خاص خود را دارد. غارنودری در بورنیک در زمستان کمی مشکل است در صورتی که برای اولین بار است به این غار می روید باید احتیاط کنید و به صورت گروهی عمل کنید.در صورتی که مشتاق دیدن روستای هرانده و غار بورنیک هستید می توانید در قالب تورهای گردشگری و طبیعت گردی به این منطقه بروید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید.

روستای هرانده

روستای هرانده

تصویری پاییزی از روستای هرانده

طبیعت روستای هرانده

این روستا در ارتفاع ۱۷۸۵ متر از سطح دریا قرار دارد و آب هوای آن در زمستان سرد و در تابستان مطبوع و دلپذیر است. رودخانه قزقان چای از میان روستا عبور می کند.این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل اصانلو در فصل تابستان است.

دشت بورنیک، مزارع منطقه و رودخانه نمرود نیز از دیگر دیدنی های روستای هرانده می باشند.هرانده دهکده ای است سرسبز و بکر که در دره ای به همین نام واقع شده و رودخانه ی پر آب نمرود از آن می گذرد.این منطقه با نهرها و رودهای پر آب، با درختان بلند تبریزی و کوچه باغ های باصفا و چشم اندازهای دیدنی از دشت و کوه های اطرف، دارای جاذبه های طبیعت گردی و گردشگری بسیاری است و با توجه به فاصله ی کمی که با تهران دارد یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه ها برای گردشگران و طبیعت گردان به شمار می رود.

قلعه الموتقزوین

روستای کوهستانی هرانده بافت مسکونی متمرکز دارد و در شیب دامنه کوهستانی استقرار یافته است. مصالح به کار رفته در ساخت خانه های روستا شامل لاشه سنگ، گل، کاهگل، چوب و مانند این هاست.

روستای هرانده

روستای هرانده

رودخانه‌ای در روستای هرانده

 

غار بورنیک

 

غار بورنیک در فاصله ۵ کیلومتری روستای هرانده و در حد فاصل این روستا با روستای خمده واقع شده است. این غار طبیعی و تاریخی به احتمال زیاد، محل سکونت انسان های اولیه بوده است و قدمت آن به دوره پیش از تاریخ می رسد. نام غار از دو کلمه «بور» و «نیک» تشکیل شده است.

بور، تغییر یافته کلمه بار، به معنای ساحل، کنار و جای امن است و بورنیک در اینجا محل امن و خوب معنی می‌دهد. به دلیل موقعیت خاص و نهان بودن دهانه غار از دید، این غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن در دوره غار نشینی بوده است.

دهانه غار بسیار بزرگ و تقریباً به شکل یک مثلث سه ضلعی است. عرض دهانه حدود ۲۰ متر، ارتفاع آن حدود ۸ متر و طول شعبه اصلی غار حدود ۵۰۰ متر است.وجود تخته سنگهای عظیم در کف تالارهای نخست و سوم غار -که روی بعضی از آنها پوشیده از لایههای خاک رُس مرطوب و لغزنده و سطح اکثر آنها پوشیده از چکیدههای نخودی و میخ مانند (استالاگمیت) است- از ویژگیهای غار بورنیک است و در سایر غارهای ایران چنین وضعیتی کمتر دیده میشود.

 

روستای هرانده

روستای هرانده

نمایی از داخل غار بونیک

روستای هرانده

روستای هرانده

تصویری هوایی از روستای هرانده

 

 

باغ موزه نگارستان

باغ موزه نگارستان

دیدنی های جاده چالوس

دیدنی های جاده چالوس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا