روز مهندس ۱۴۰۰ چه روزی است؟

پنج‌شنبه 5 اسفند 1400 اخبار ، فرهنگ و هنر
روز مهندس

پنجم اسفندماه هم‌زمان با تولد دانشمند ایرانی، خواجه‌نصیرالدین طوسی به یاد ایشان روز مهندس نامیده شده است.

روز مهندس

روز مهندس

مهندس کیست؟

مهندس یا engineer حرفه‌ای است که با دارا بودن مدرک دانشگاهی معتبر دریکی از رشته‌های ساختمان و تأسیسات برقی و مکانیکی مبادرت به ارائه خدمات امور مهندسی در بعد: طراحی و محاسبات نظارت بر اجرا و اجرای پروژه می‌کند.

تاریخ روز مهندس ۱۴۰۰

تاریخ دقیق روز مهندس سال ۱۴۰۰ با روز پنج شنبه ۵ اسفند سال ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ رجب سال ۱۴۴۳ و ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ برابر است.

واژه مهندسی از کلمه لاتین قرون وسطایی “ingenium” به مفهوم طراحی و ابداع گرفته شده است و نیز کلمه مهندسی از کلمه لاتین “ingeniare”برای موتور یا ابتکار به معنای نوآوری مبتکرانه گرفته شده است. بنابراین مهندسی فرایند طراحی جهان ساخته شده توسط انسان است. نقش مهندسان تغییر جهان در جهت تامین نیازهای جوامع انسانی است.

واژه مهندس در دایره‌المعارف بریتانیکا یعنی به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین آلات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین.

مهندس باید با همه جنبه‌های مرتبط با موضوع از جمله هدف و کاربرد یک ابزار، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طرحی، توسعه یا به‌کارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، آشنایی کافی داشته باشند.

هیئت مهندسان آمریکا در جهت توسعه حرفه‌ای، مهندسی را اینگونه تعریف کرده است:

مهندسی یعنی کاربرد خلاقانه اصول علمی جهت طراحی یا توسعه ساختارها، ماشین‌ها، اسباب و یا روش‌های تولید یا کلیه اموری که ترکیب این امور باشد و یا بنا کردن و یا عمل کردن به همین طریق با اشراق کامل از طرح آنها و یا پیش بینی رفتار آنها تحت شرایط عملی معین، به شکلی که همه آنها هدف کاربری مشخص داشته باشند و شرایط اقتصادی پروژه را در نظر بگیرند و امنیت زندگی و مالکیت را در نظر بگیرند.

خبر مهم ​​​​​​​رئیس‌جمهورحسن روحانی از نتایج مذاکرات وین

مهندسی یا دانش عملی عبارت از شناختی است که انسان از آن بهره برداری عملی می‌کند و آن را در سازندگی خویش یا جامعه به کار می‌بندد. از طرف دیگر، واژه Engineer که از کلمه Engine ریشه گرفته است، تمام یا قسمتی از بار معنایی Engine را با خود دارد. این واژه به معنای ماشین، موتور، چرخ، نقشه کشیدن، طراحی کردن، تدبیر کردن و تهیه کردن آمده و بر خلاف مرسوم و متداول، فقط به معنای موتور به کار نرفته است و در حقیقت، آنچه از معنای اصلی این واژه استنباط می‌شود، ”طراحی کردن”، ” نقشه کشیدن” و ” چیزی را به حرکت در آوردن” است که برای انجام تمامی کارهای فوق، احاطه بر علم و دانش عملی یک ضرورت کامل است.

روز مهندس

روز مهندس

مشاغل مهندسی چیست؟

ساخت و طراحی انواع سازه‌ها، مواد، سیستم‌ها، ماشین‌ها و ابزارها با استفاده از علوم پایه مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و… با اهداف مشخص را مهندسی می‌گویند. مهندسی از همان ابتدای حیات انسان با انسان بوده و همراه همیشگی او بوده است. از ساخت چرخ تا ساخت ماشین و تکنولوژی‌های جدید، مهندسی همواره جزئی جدانشدنی از ساخت و طراحی این اختراعات بوده است.

انواع مهندس

تعدادی از رشته‌های مهندسی پرطرفدار عبارت‌اند از:

مهندسی نفت/مهندسی هوافضا/مهندسی معماری/مهندسی مکانیک/مهندسی کشاورزی/مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
مهندسی کامپیوتر/مهندسی عمران/مهندسی صنایع/مهندسی شیمی/مهندسی پزشکی/مهندسی هسته‌ای/مهندسی برق

 

سایت دایان روز مهندس را به تمامی مهندسان عزیز کشورمان ایران تبریک میگوید.

علی اکبر دهخدا

زندگینامه علی اکبر دهخدا

خواجه نصیرالدین طوسی

زندگینامه خواجه نصیرالدین طوسی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا