معرفی رمان ماندانا اثری از فهیمه رحیمی

پنج‌شنبه 24 خرداد 1403 کتاب
رمان ماندانا

معرفی رمان ماندانا

نام رمان :رمان ماندانا

موضوع رمان ماندانا: عاشقانه

نويسنده رمان: فهیمه رحیمی

تعداد صفحات: 472 صفحه

معرفی رمان ماندانا اثری از فهیمه رحیمی

درباره کتاب ماندانا نوشته فهیمه رحیمی

ادامه پنجره خانم رحيمي يكي از نويسندگان داستانهاي عامه پسند ايراني است. ماندانا يكي از رمانهاي خانم رحيمي است. داستان درمورد زندگي جواني به نام احد و خانواده اوست. احد پزشك اطفال است اما نكته اصلي درباره شخصيت او كه ما در اين داستان با آن مواجه هستيم اين است كه او و نا ما دريش “مينا” و برادر كوچكترش” كيومرث” داراي قدزت مافوق الطبيعه براي حركت دادن اشياء و همچنين احضار ارواح هستند (كه البته هر كدام از اين شخصيتها درجاتي دارند).

نويسنده با بهره گيري از عشق و ماوراء الطبيعه و با به بوجود آوردن اتفاقات باور ناپذير سعي در ايجاد كشش و جذابيت در داستان خود دارد . مثلا مشكل دو شخصيتي بودن شور انگيز به راحتي و در يك جلسه توسط مينا درمان مي شود و يا در جاي ديگري مينا با پي بردن به استعداد و توانايي خود در تمركز براي به حركت در آوردن اجسام و اشياء و احضار ارواح به همراه احد به خارج ره سپار مي شود و در آنجا هر دو استاد دانشگاه مي شوند.

معرفی رمان ماندانا اثری از فهیمه رحیمی

نویسنده رمان ماندانا :

فهیمه رحیمی  نویسنده رمان‌های عامه‌پسند ایرانی بود.فهمیه رحیمی در سال 1331 در تهران به دنیا آمد.از دوران کودکی به داستان نویسی علاقه بسیاری داشت. می‌توان اولین قطعه ادبی‌اش را با نام دلم برای پروانه می‌سوزد، اولین تلاش او برای نویسنده شدن داانست.او قبل از آنکه لقب دنیل استیل ایرانی را از آن خود کند به عنوان خبرنگار مشغول به کار بود و تجربیاتی در این زمینه دارد. او خبرنگار مجله زن روز بود و گاهی نیز به خبرهای ورزشی می‌پرداخت. فهیمه رحیمی دانشجوی رشته ادبیات بود اما هرگز تحصیلات خود را به پایان نرساند.

index 4

خلاصه ی رمان ماندانا :

داستان “ماندانا” حول محور دختری به نام مینا می‌چرخد که به معلم ادبیات خود، کاوه، علاقه‌مند می‌شود. کاوه، که شخصیتی خشن و منظم دارد، چندین بار از خطاهای مینا در کلاس درس می‌گذرد؛ امری که با سایر دانش‌آموزان انجام نمی‌دهد. این رفتار باعث می‌شود تا مینا به احساسات پنهان کاوه نسبت به خود پی ببرد. اما، در مسیر این عشق، کاوه مجبور به پذیرش واقعیتی می‌شود که برای مینا بسیار تلخ و ضربه‌زننده است. این داستان عاشقانه پیچیده و پر از کشمکش، از همان ابتدا تا انتها خواننده را مجذوب خود می‌کند

  • مینا: شخصیت اصلی داستان که دختری باهوش و حساس است. او به معلم خود علاقه‌مند می‌شود و در طی داستان با چالش‌های متعددی مواجه می‌شود.
  • کاوه: معلم ادبیات و همسایه مینا. او شخصیتی سخت‌گیر و منظم دارد، اما در مقابل مینا رفتاری متفاوت نشان می‌دهد که نشانه‌های عشق پنهان او را نمایان می‌کند

سبک ن​

رمان “ماندانا” به بررسی موضوعات مختلفی از جمله عشق، تضادهای شخصیتی، و تاثیرات روابط انسانی می‌پردازد. در این داستان، عشق به عنوان یک نیروی قدرتمند و تحول‌آفرین به تصویر کشیده شده که می‌تواند باعث تغییرات عمده‌ای در زندگی افراد شود. همچنین، تضادهای شخصیتی بین مینا و کاوه، کشمکش‌ها و درگیری‌های درونی آنها را به خوبی نمایش می‌دهد. این رمان با روایتی ساده و روان، به عمق احساسات و تفکرات شخصیت‌ها نفوذ کرده و خواننده را با خود همراه می‌کند.

فهیمه رحیمی با قلمی روان و داستان‌سرایی جذاب، توانسته است جایگاه ویژه‌ای در ادبیات معاصر ایران به دست آورد. او با خلق شخصیت‌های واقعی و پیچیده، توانسته است داستان‌هایی بنویسد که خوانندگان با آنها همزادپنداری کنند. “ماندانا” نیز از این قاعده مستثنی نیست و با توصیف دقیق احساسات و روابط، مخاطب را به دنیای خود می‌کشاند【6†source】.

 

قسمتی از متن رمان ماندانا

هفته ای از شروع اولین ماه تابستان می گذشت و هوای گرم به دنبال قطع برق کلافه کننده و طاقت فرسا بود. حتی آب پاشی درخت ها هم به امید نسیمی خنک کارساز نبود و هر سایه نشان از رحمت خداوندی داشت.
دیوار خانه ها بلند و فضای درون آن کوچک، چهار دیواری که نام آپارتمان به خود گرفته بود در حقیقت لانه زنبوری بود که تعدادی آدم خسته و افسرده و بیمناک از فردا را در خود جای داده بود و از هر شبکه صدای وز وزی بلند بود.

در آن حجم بسته که هر شخصی برای خنک کردن خود راهی می جست، احد کتاب راهنمای اتومبیل را بر هم گذاشت و از کنار دوستش بلند شد و گفت:باید بروم…
رضا ناخشنود از آنچه شنیده بود اخم به پیشانی آورد و پرسید: این وقت روز؟! دوست من الان همه ی مردم یک سایه ای پیدا کرده اند و خوابیده اند، صبر کن تا وقت غروب… احد کفش هایش را پوشید و گفت: اما من باید…

 

20 کتاب برای مبارزه با اضطراب

20 کتاب برای مبارزه با اضطراب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا