رشیده طلیب؛ زن مسلمانی که آمریکا را به زانو درآورد

چهارشنبه 28 شهریور 1397 چهره ها
1780243 703

وبسایت فرادید: رشیده طلیب (Rashida Tlaib) زن مسلمان آمریکایی فلسطینی تبار در انتخابات میان دوره‌ای به عنوان نماینده حزب دموکرات به کنگره آمریکا راه یافت.

رشیده طلیب؛ اولین زن مسلمان کنگره آمریکا

فرادید| رشیده طلیب (Rashida Tlaib) زن مسلمان آمریکایی فلسطینی تبار در انتخابات میان دوره‌ای به عنوان نماینده حزب دموکرات به کنگره آمریکا راه یافت. او در رقابت با انبوهی از کاندیدا‌ها توانست با کسب ۳۳.۶ درصد آرا پیروز انتخابات درون‌گروهی حزب خود شود. فرد انتخاب‌شده قرار است جایگزین عضو پیشین کنگره با نام جان کانیرز شود که از سال ۱۹۶۵ این مسئولیت را داشت تا اینکه سال پیش با اتهام آزار جنسی از مقام خود کناره‌گیری کرد.

رشیده طلیب کیست؟

سیاست‌مدار و وکیل اهل ایالات متحده آمریکا است. او فرزند ارشد در میان ۱۴ خواهر و برادر خود بود و در ۲۴ ژوئیه سال ۱۹۷۶ در طبقه کارگر مهاجر فلسطین در دیترویت متولد شد، مادرش در بیت عور الفوقی نزدیک شهر رام‌الله در کرانه باختری بدنیا آمد و پدرش در بیت حنینا، حومه بیت المقدس متولد شد. او ابتدا به نیکاراگوئه رفت و سپس از آنجا به دیترویت رفت و در آنجا در خط مونتاژ شرکت فورد کار می‌کرد.

رشیده طلیب؛ اولین زن مسلمان کنگره آمریکا

او در سال ۱۹۹۴ از دبیرستان فارغ‌التحصیل شد و در دانشگاه ایالتی وین تحصیل کرد و در سال ۱۹۹۸ مدرک کارشناسی خود را در علوم سیاسی دریافت کرد. او در سال ۲۰۰۴، مدرک حقوق خود را از دانشکده حقوق توماس کولی در سال ۲۰۰۴ دریافت کرد.

چگونه به کنگره راه یافت؟

یک سال پس از به راه افتادن جنبش من هم” MeToo” و بی اعتمادی به دونالد ترامپ، شمار زنانی که برای ورود به کنگره آمریکا وارد رقابت‌های ماه نوامبر ۲۰۱۸ می‌شوند، در حد بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

رشیده طلیب در انتخابات میان دوره‌ای ۳۳.۶ درصد آرا را به دست آورد و بر رقیبان خود پیروز شد. با توجه به اینکه حزب جمهوریخواه هیچ نامزدی در منطقه ۱۳ میشیگان ندارد رشیده طالب به طور قطع درانتخابات ۶ نوامبر آینده کرسی کنگره را به دست می‌آورد و نخستین زن مسلمان در کنگره آمریکا خواهد شد.

رشیده طلیب؛ اولین زن مسلمان کنگره آمریکا
شادی رشیده طلیب بعد از ورود به کنگره

از آنجا که هیچ کاندیدای دموکرات دیگری متقاضی این جایگاه نیست، خانم طلیب بدون رقیب در تاریخ ۶ نوامبر سال جاری وارد کنگره خواهد شد. جدی‌ترین رقیب رشیده طالب رئیس شورای شهر دیترویت بود که علی‌رغم شهرت و اعتبار بیشتر، توانست تنها ۲۸.۵ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

او دختر دو مهاجر فلسطینی است که در سال ۱۹۷۶ میلادی در شهر دیترویت آمریکا متولد شد. او در سال ۲۰۰۴ در رشته حقوق از دانشگاه دولتی وین (Wayne State University) فارغ‌التحصیل شد. درمورد موفقیت خود در ورود به این نهاد مهم و قانون‌گذاری در ایالات متحده گفت: “احساس خیلی خوبی دارم و از این بابت بسیار خرسند هستم. “

انتقاد از سیاست ترامپ

او که به عنوان نماینده حزب دموکرات وارد کنگره شده معتقد است: باید با سیاست‌های تبعیض آمیز دونالد ترامپ مقابله کنیم و او مثل کسی است که نیاز به راهنمایی دارد. پیروزی این زن مسلمان از آن جهت حائز اهمیت است که پس از انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۶ و نظرات وی درباره مهاجران، مقوله اسلام‌هراسی در این کشور بیش از پیش رشد داشته است.

رشیده طلیب؛ اولین زن مسلمان کنگره آمریکا
خانواده رشیده طلیب در کرانه باختری

خانواده رشیده طلیب

خانواده او در کرانه باختری و در روستایی به نام بیت عور زندگی می‌کنند. بعد از پیروزی او در انتخابات کنگره خانواده و مردم روستا به شادی پرداختند و مراسمی به خاطر راهیابی او برپا کردند. آن‌ها معتقدند که رشیده باعث افتخار خانواده، جهان عرب و اسلام است. به گفته آن‌ها رشیده درسال ۱۹۹۷ ازدواج کرده و آخرین بار در سال ۲۰۰۶ به این روستا سفر کرده کرده است.

رشیده طلیب؛ اولین زن مسلمان کنگره آمریکا
مراسم خانواده رشیده طلیب به مناسبت ورود او به کنگره آمریکا

مرجع: مجله برترینها

1537350038 1773603 613

مصاحبه با «وینی هارلو»، مدلی که قوانین مادلینگ را شکست!

1469217 459

خداحافظی با «آندره آ پیرلو»، جواهر ایتالیایی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا